Нов анализ подчертава значението на годишната среща на Световния икономически форум (СИФ) в Давос като ключово място за лобиране и застъпничество, провеждани с висши служители на Европейския съюз. Швейцарският курорт Давос, домакин на годишната среща на Световния икономически форум (СИФ), е второто най-популярно място за лобистки срещи след Брюксел, изпреварвайки Париж и Берлин. Това показва анализ, публикуван на сайта swissinfo.ch.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен не е единственият високопоставен служител, с когото имаха възможност да се срещнат лобистите тази година. За значимостта на събитието като сборен пункт на хора с влияние говори фактът, че в тазгодишното издание са взели участие 10 от 27-те комисари.
Източник: EPA/БГНЕС
Събирането на подобна информация стана възможно от 2014 година, когато Европейската комисия започна да регистрира публично всички официални срещи на своя уебсайт. Лобистките срещи приоритетно включват разговори с дружества, асоциации, неправителствени организации (НПО), мозъчни тръстове и други частни субекти.
Не са включени разговори с дипломати и членове на правителството или парламента. Във всеки случай комисарите имат право да се срещат само със заинтересовани страни, които фигурират в Регистъра на ЕС за прозрачност.
Контактите с комисари и техните екипи са само една от формите на лобистко представителство в ЕС. Много компании се опитват да оказват влияние чрез националните си правителства или пък се включват в браншови организации, които защитават интересите на дадения сектор.
Брюксел - безспорен лидер
Въпреки безспорната нарастваща роля на Давос като средище за лобистки разговори, швейцарският планински курорт бледнее в сравнение Брюксел. В белгийската столица лобирането е повсеместно и не е особено прозрачно, твърди анализът.
Източник: iStock
Общо 46% от всички срещи с Комисията на Фон дер Лайен са се състояли в Брюксел, а 48% от срещите са били проведени виртуално. На Давос и останалия свят се падат общо останалите 6% от срещите с Комисията.
По-задълбочен преглед на Регистъра на ЕС за прозрачност показва, че основните теми, обсъждани на тези срещи, са били реакцията на пандемията Covid-19, политиките в областта на климата и програмата за умения.
Все пак, според анализ на издателство Table.Briefings, от Комисията на Жан-Клод Юнкер до Комисията на Фон дер Лайен броят на срещите между ЕК и представители на лобитата е намалял с 19%.
В рамките на новия си мандат (2024-2029 г.) Фон дер Лайен заяви, че ще се фокусира върху "конкурентоспособността". Тя иска да направи ЕС отново по-привлекателен за инвестиции, да намали бюрократичните пречки и да интегрира по-тясно вътрешния пазар. Това, разбира се, е напълно възможно да доведе и до по-интензивни контакти с представители на предприятията.