Най-голямата за последните 20 години девалвация на юана може да предизвика верижна реакция по обезценяването на валутите на основните търговски партньори на Китай. Такова мнение изрази Сергей Дубинин, председател на Надзорния съвет на банка ВТБ и екс управител на централната банка на Русия.

В интервю за ТАСС той отбелязва, че решението на Китайската народна банка рязко да понижи курса на юана спрямо долара предизвиква безпокойство в САЩ, страните от ЕС и Азиатско-тихоокеанския регион.

Тази мярка страните от запада и съседите на Китай разглеждат като валутна война, която може да предизвика девалвация на валутите на основните търговски партньори на Китай. САЩ смятат, че курсът на юана и досега бе прекалено занижен, което даваше експортни предимства на китайските стоки. „И това вече не са само фалшиви дънки, а високо технологични потребителски стоки, които хората купуват с охота", посочва Дубинин.

Според бившия управител на руската централна банка, девалвацията на юана, също така ще стимулира спекулативните инвестиции в ценни книжа.

"В Китай има суров административен контрол върху износа на валута.
Девалвацията на юана може още да усложни този процес. За да се поддържа вътрешния пазар, особено при спадането на акциите на борсите, целта е да се накарат китайските инвеститори да бъдат по-активни. Тези монетарни мерки са насочени и към привличането на повече чуждестранни инвеститори в китайската производствена сфера. Освен това съществува пряка връзка между отслабването на юана и петролните цени на световните пазари", подчертава Дубининн.