"Надпреварата във въоръжаването" в сферата на изкуствения интелект продължава с пълна сила, след като xAI на Илон Мъск показа третата версия на своя AI модел Grok, който задвижва едноименния чатбот.
Премиерата дойде на фона на скорошния пазарен трус, предизвикан от по-евтината китайска платформа за изкуствен интелект на DeepSeek, но и на опитите на най-богатия човек в света да купи създателите на ChatGPT от OpenAI за близо 100 милиарда долара.
За Grok 3 е използвана над 10 пъти по-голяма изчислителна мощ в сравнение с наличната в момента втора версия. Всъщност, говорим за няколко "подмодела". Grok 3 Mini ще е бърз и евтин, но не толкова прецизен. Подобно на DeepSeek R1 и OpenAI o1 и o3, Grok 3 Reasoning ще има възможност да симулира логически процес, като освен това обучението му ще продължава и след пускането му в употреба, което предстои.
Новата функционалност DeepSearch ще е предназначена както за търсене на информация в интернет, така и за някои автономни интеракции, а все още се работи и по гласов режим.
Нов абонаментен план на име SuperGrok ще дава неограничена употреба на бота.
Grok 3 ще е достъпен и за външни програмисти през API, но кога точно - не е ясно. Въпреки обещаващите бенчмарк резултати, с които Илон Мъск, според някои експерти все още xAI е в догонваща позиция - макар Grok 2 и, изглежда, Grok 3 да намаляват преднината на водещите на пазара.
Факт е обаче, че поне част от X/Twitter потребителите, които в края на миналата година получиха изненадващ безплатен достъп до Grok, вече трябва да си платят. Вероятно интеракциите са използвани и в първоначалното обучение на новата версия.