Консорциум, ръководен от Илон Мъск, обяви, че е предложил $97,4 милиарда за закупуването на организацията с нестопанска цел, която контролира OpenAI, съобщава WSJ, позовавайки се на свои информатори. Ако сделката се осъществи вероятно ще засили дългогодишното напрежение между Мъск и главния изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман относно бъдещето на компанията на фона на бума на генеративната AI технология.
Консорциумът, който е отправил мегаофертата, включва Vy Capital and Xai, компанията за изкуствен интелект на Илон Мъск, както и други инвеститори.
![Снимка 689332](https://webnews.bg/uploads/images/32/9332/689332/640x.jpg?_=1730414500)
Източник: GettyImages
В отговор на офертата, от офиса на OpenAI отвърнаха иронично, че отказват. И добавиха -
"Можем да купим Twitter за $9,74 милиарда."
Мъск съосновава OpenAI, заедно с Алтман през 2015 г. като организация с нестопанска цел, но напуска, преди компанията да стартира. После основава конкурентния AI стартъп xAI през 2023 година.
Главният изпълнителен директор на Tesla и собственик на технологичната и социална медийна компания X, е близък съюзник на президента на САЩ Доналд Тръмп. Той похарчи повече от четвърт милиард долара, за да помогне за избирането на Тръмп и сега ръководи ново звено на Белия дом, натоварено с радикалното свиване на федералната бюрокрация.
Наскоро милиардерът разкритикува проект, ръководен от OpenAI, на стойност $500 милиарда, обявен от Тръмп в Белия дом.
През август миналата година Мъск съди Алтман, твърдейки, че е нарушил договорните разпоредби, като са поставили печалбата пред общественото благо в стремежа си да развият изкуствения интелект. През ноември бизнесменът поиска от окръжен съдия в САЩ предварителна забрана, блокираща преобразуването на OpenAI в структура с печалба.
В момента OpenAI води истински преговори за набиране на до $40 милиарда, което може да увеличи пазарната ѝ стойност до $300 милиарда. Сред потенциалните инвеститори е и японският конгломерат SoftBank, който обмисля да вложи между 15 и $25 милиарда.
Независимо от това дали от борда на OpenAI ще продължат да гледат иронично на офертата на Илон Мъск, едно е сигурно - битката за контрола върху бъдещето на изкуствения интелект тепърва започва.