Социалната мрежа X/Twitter на Илон Мъск неотдавна е имала 95 съсобственици, включително саудитски конгломерат, борсата за криптовалути Binance и дружества, свързани с рапъра Шон Diddy Комбс и консервативния милиардер Бил Акман. Това става ясно от цитиран от NBC списък, който беше подаден във федералния съд преди дни.

Това е първата възможност за обществеността да разбере кой има дял в платформата, откакто Мъск купи компанията (по онова време наречена Twitter) и я направи частна през 2022 г. Не е ясно обаче колко актуален е той - данните са към юни 2023 г.

Как само за година Илон Мъск превърна Twitter в "жалко подобие на себе си"

Как само за година Илон Мъск превърна Twitter в "жалко подобие на себе си"

След сделката за $44 милиарда Twitter вече се казва X и е нещо съвсем ново

Адвокатите на X/Twitter се стремяха да запазят списъка на акционерите в капитала в тайна, но федерален съдия в Калифорния нареди на компанията да го разкрие като част от съдебно дело, заведено от бивши служители на Twitter, които обвиняват компанията в нарушаване на трудовите им договори.

В гражданските дела е обичайно корпорациите да разкриват поне част от данните за собствеността си, а федералният съд в Сан Франциско има правило, според което неправителствените страни в съдебния процес трябва да разкрият всеки, който има "финансов интерес от какъвто и да е вид".

Списъкът с 95 съсобственици е много по-дълъг от списъка с 18 инвеститори, посочени в заявление за ценни книжа през май 2022 г., когато Мъск преговаряше за покупката. Това показва, че някои инвеститори от дните на Twitter като публично търгувано дружество са запазили акциите си или че нови акционери са се присъединили към групата на собственици на Мъск след май 2022 г., или и двете, отбелязва NBC.

Така, например, все още материален интерес от случващото се в компанията има нейният съосновател и бивш главен изпълнителен директор Джак Дорси.

Илон Мъск отново е най-богатият човек в света - колко плаща на служителите в Tesla, SpaceX и X?

Илон Мъск отново е най-богатият човек в света - колко плаща на служителите в Tesla, SpaceX и X?

Той е критикуван за стриктния си управленски подход, при който от служителите често се очаква да работят извънредно

Най-малко 27 от съсобствениците са различни инвестиционни инструменти, свързани с Fidelity Investments, базираното в Бостън дружество за взаимни фондове и брокерски услуги. През 2022 г. Х е посочил като съсобственик само една структура на Fidelity. Компанията не коментира собствеността си в X/Twitter.

Разкритието потвърждава, че трима настоящи и бивши ръководители на други предприятия на Мъск - Омеад Афшар, който е работил в офиса на главния изпълнителен директор на Tesla; изпълнителният директор на The Boring Co. Стив Дейвис и бившият вицепрезидент на Tesla Робин Рен - са получили дялове в бизнеса със социални медии. И те не коментират темата.

Бил Акман е друг от скритите до момента инвеститори в Twitter. Той е милиардер от хедж фондове, който използва X/Twitter за кампания срещу ръководствата на университети, които според него имат антисемитски виждания.

Още от миналата есен се знае, че свързани с Diddy фирми имат дял в социалната мрежа. Срещу него в момента са заведени редица съдебни дела, включително - за трафик на хора с цел сексуална експлоатация.

Сред другите съсобственици са Kingdom Holding Co., саудитски конгломерат; IMG, спортна и медийна агенция; тръст, свързан със съоснователя на Oracle Лари Елисън; компания от групата на Binance и фондове, принадлежащи на фирмите за рисков капитал Andreessen Horowitz, Sequoia Capital и 8VC.

Оказва се също така, че няколко от 18-те инвеститори, изброени в подаденото през май 2022 г. заявление за ценни книжа, не са включени в оповестяването от тази седмица. Не стана ясно веднага защо те не са посочени.

Twitter се е "обезценил" с близо 72% в ръцете на Мъск

Twitter се е "обезценил" с близо 72% в ръцете на Мъск

Инвеститорите нямат вяра в социалната мрежа

Мъск и неговите съинвеститори платиха 44 млрд. долара, за да придобият микроблогинг мрежата. Fidelity заявиха тази година, че според техния анализ стойността на компанията е спаднала с около 71% оттогава.

Собствеността на Мъск беше бурна както от оперативна гледна точка, тъй като социалната мрежа стана по-толерантна към радикалното говорене, така и от финансова гледна точка, тъй като много големи рекламодатели започнаха да ограничават бюджетите си за платформата.