Истинско нашествие на безплатно достъпни "мислещи" модели с изкуствен интелект е в ход, след като OpenAI и Microsoft дадоха по-свободен достъп до своите доскорошни премиум AI функционалности. Сериозната промяна идва в отговор на китайската компания DeepSeek.
Тя предизвика паника на пазара и загуба на над трилион долара пазарна стойност, след като представи AI модели на нивото на флагманския OpenAI o1 - но при значително по-ниска цена за употреба и твърдения, че чрез по-добър подход към обучението на изкуствения интелект е успяла да постигне резултати по-евтино и на по-скромен хардуер.
В САЩ и други западни страни започнаха разследвания срещу DeepSeek в цели три направления:
- Дали са използвали отговорите на ChatGPT, за да настроят поведението на собствените си модели;
- Имат ли на разположение контрабандно внесени чипове от Nvidia;
- Как са защитени личните данни на потребителите.
Извън това обаче вече има и пазарен отговор. Той дойде първо от главния инвеститор в OpenAI - Microsoft. Софтуерният гигант разреши на абсолютно всички потребители на своя AI асистент Copilot да използват режима на "задълбочен размисъл", който използва модела o1.
Ден по-късно стана ясно, че даже ползващите ChatGPT безплатно вече могат да използват модела o3-mini, който е значително по-бърз и евтин - а резултатите му са близки до тези на o1 и даже в някои задачи го превъзхожда.
И при двете платформи говорим за достъп до AI модели, които симулират логически процес и така постигат отговори на заданията с по-висока точност. Преди DeepSeek това беше технология, която нямаше как да се използва безплатно от потребителите.
OpenAI обявиха и друг - вече премиум, ъпгрейд: многостъпково търсене на информация онлайн. Основното му предназначение към момента е да дава възможно най-прецизни данни на работещите в сфери като финанси, научна и инженерна дейност, но в перспектива може да бъде полезен и за хиперперсонализирани препоръки при избора на автомобил, мебели или електроника.
Тъй като за момента Deep Research функционалността изисква големи изчислителни ресурси, тя ще е достъпна първо за плащащите най-скъпия абонамент за ChatGPT ($200 на месец).