Европейската комисия е изпратила писмо до София, в което настоява да получи информация как страната ни прилага европейските директиви в енергийния и газовия сектор. Това съобщи пресофисът на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, цитиран от БТА.

Говорителите на комисаря уточниха, че това е първа фаза от предприемане на наказателна процедура и за нея не е било съобщено по-рано днес, защото процедурата "писмо за формално известяване" обикновено не се оповестява. Те казаха това в отговор на въпрос защо тази информация не е била публикувана по-рано днес при представянето на пакета наказателни процедури срещу 24 от 27 държави в ЕС, където България не бе спомената.

В уточнение на повода за изпращането на писмото сътрудниците на комисаря посочиха, че до този момент София не е изяснила как прилага в българското национално законодателство европейските директиви в посочените сектори.

По-рано през деня Европейската комисия обяви, че е започнала наказателни процедури срещу 18 държави заради монополи в газовия и елекроенергийния сектор, но България не бе сред наказаните.

В началото на март всички страни членки трябваше да транспонират в законодателството си наредби за разделяне на собствеността на производствената дейност и доставката на енергия от преносните мрежи на тяхна територия.  "Шест месеца след определената дата повечето страни не са изпълнили това. Затова комисията реши днес да започне наказателни процедури срещу 17 страни в сферата на електроенергията и срещу 18 в газовата сфера", обяви европейският комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер.

Справка на Rapid показва, че Франция, Великобритания и Испания, три ключови страни за европейския енергиен пазар, са обект на процедурата, която може да завърши с глоби. Германия и Италия, други двама големи участници на този пазар, са изпълнили задълженията си и са сред добрите ученици, наред с Чехия, Гърция, Унгария, Литва, Малта, Полша и Португалия. Дания, която ще бъде следващият ротационен председател на ЕС от януари, е изпълнила ангажимента си в електроенергийния сектор, но е санкционирана в газовата сфера.

Йотингер бе дал срок на страните до есента да въведат необходимите наредби и заплаши със санкции, ако това не бъде изпълнено. Днешната процедура за тях не е изненадваща.
"Закъсненията подкопават общата ни цел да приключим с всички условия за създаването на вътрешния енергиен пазар до 3 години", изтъкна Йотингер. Задължението за разделяне на дейностите има за цел, според комисията, цените да станат справедливи и да се гарантира свободата на избор на потребителите.

Според Амелия Торес, говорител на еврокомисаря по конкуренцията Хоакин Алмуня, чиято идея е да се проверят газови дружества от 10 държави, свързани с "Газпром", анонимността на авторите на получените в ЕК сигнали, както и данните за техния брой, са защитени от закона. "Започнахме проверките заради съмнения за нарушаване на правилата за конкуренция, проверяваме на какво се дължи поведението на някои дружества, дали между тях има вътрешни споразумения. Уважаваме правото на защита на фирмите, те ще имат време да отговорят на възникналите въпроси", подчерта Торес, цитирана от БТА.