Миналата седмица американски съдия постанови, че Google е нарушила антитръстовия закон, харчейки милиарди долари, за да създаде незаконен монопол и да стане търсачката по подразбиране в света. Въпреки че се очаква съдебната битка да продължи дълго, Bloomberg съобщава, че Министерството на правосъдието на САЩ вече обмисля рядък антитръстов ход - "разбиването на Google".

Този ход ще бъде първият истински опит на Вашингтон да разпусне компания за незаконна монополизация след неуспешните опити за разбиването на Microsoft преди две десетилетия. Както съобщава Reuters, решението проправя пътя за втори процес за определяне на потенциални корекции, вероятно включително разпадане на Alphabet-компанията майка на Google, което би променило пейзажа на света на онлайн рекламата - пазар, на който Google доминира от години.

Дистанционната работа ли провали Google?

Дистанционната работа ли провали Google?

Поне така мисли бившият ѝ бос Ерик Шмид

Според Bloomberg Министерството на правосъдието на Съединените щати обмисля да принуди Google да продаде AdWords - платформата, която компанията използва за продажба на текстови реклами. Други варианти включват задължаване на Google да споделя данни с конкуренцията, като уеб браузъра на Microsoft Bing, или да им продава лицензи, както и да въведе мерки за справедлива търговия за техните AI продукти.

Една от споменатите мерки, за които се твърди, че са обмисляни от Министерството на правосъдието, включва отказ от операционната система Android и уеб браузъра на Google Chrome. Освен това ексклузивните договори на Google, които в този случай нарушават антимонополните закони, вероятно ще бъдат забранени.

Както от Google, така и от Министерството на правосъдието засега се въздържат от коментар.

Ако американските власти наистина наредят "разбиването" на Google, това ще бъде най-голямото разпадане на американска компания от AT&T през 1984 г., съобщават медиите отвъд океана.

Снимка 651086

Източник: iStock

Похвално ли е решението за Белия дом?

В решението от миналата седмица се казва, че Google, която контролира около 90% от пазара на онлайн търсене и 95% на смартфони, е монополист и че е действа като такъв, за да запази своя монопол. Историческото решение, както беше наречено, е първата голяма победа за федералните власти, които поемат пазарната доминация на Big Tech.

Главният прокурор на САЩ Мерик Гарланд нарече решението "историческа победа за американския народ", добавяйки, че "нито една компания - независимо колко голяма или влиятелна е - не е над закона".

Окръжният съдия на САЩ Амит Мехта, във Вашингтон, окръг Колумбия, отбеляза, че Google е платила $26,3 милиарда само през 2021 г., за да гарантира, че нейната търсачка е стандартна за смартфони и браузъри и за да запази доминиращия си пазарен дял.

Белият дом похвали решението, като го нарече победа за американския народ.

Както президентът Джо Байдън и вицепрезидентът Харис отдавна казват, "американците заслужават интернет, който е безплатен, честен и отворен за конкуренция".

От Google отвърнаха, че планират да обжалвта решението и че всичко случващото се до момента само признава Google за най-добрата търсачка в интернет - аргумент, който компанията изтъкна и в съда като причина потребителите да предпочетат Google пред конкуренцията.

"Това решение признава, че Google предлага най-добрата търсачка, но заключава, че не трябва да ни бъде позволено да я направим лесно достъпна" се казва в изявление на технологичния гигант.

Reuters съобщи, че акциите на Alphabet са паднали с 4,5% в понеделник на фона на широкия спад на акциите на технологичните компании, тъй като по-широкият фондов пазар се разпадна поради опасения от рецесия. Рекламата в Google представлява 77% от общите продажби на Alphabet през 2023 г.

US съд постанови: Google е незаконен монополист

US съд постанови: Google е незаконен монополист

Решението може да е първа стъпка към тотална промяна

През последните четири години федералните антитръстови регулатори съдиха Meta Platforms, Amazon и Apple, твърдейки, че компаниите са поддържали незаконно монополи. Всички тези случаи са започнали по време на управлението на бившия президент Доналд Тръмп.