Алиансът БРИКС продължава да полага неимоверни усилия за разработване на алтернатива на SWIFT, съюзът активно работи по създаването на собствена платежна система. Очаква се тя да изиграе решаваща роля за улесняване на търговията между страните членки, позволявайки извършването на транзакции, без да се разчита на американския долар, пише Modern Diplomacy.

Тази стъпка ще бъде от голямо значение за блока и участващите страни и изглежда, че много държави проявяват интерес към нея. Руски официален представител посочва, че 159 държави вече желаят да приемат системата. С потенциалното стартиране, предвидено за октомври, това развитие може да има мащабни последици за световния пазар.

Малайзия официално поиска да се присъедини към БРИКС

Още една държава официално поиска да се присъедини към БРИКС, населението й е 33 млн. човека

Заявлението е изпратено до председателстващата сега икономическата организация, Русия

През последните години БРИКС полагаше постоянни усилия да намали зависимостта си от щатския долар, особено в светлината на западните санкции срещу Русия. Това е ясен тласък към насърчаване на местните валути и алтернативните системи за разплащане. Въпреки известен скептицизъм, нарастващият интерес към инициативата е неоспорим.

"159 държави са готови да приемат платежната система на БРИКС, когато тя започне да функционира. Съобщава се, че тези чуждестранни участници се интересуват от разширяване на използването на руската платформа "Система за предаване на финансови съобщения" (SPFS)", твърди Елвира Набиулина - управител на Руската централна банка.

Снимка 631394

Източник: EPA/БГНЕС

Набиулина описва системата като "алтернатива на SWIFT" и допълва, че подобна инфраструктура съществува в някои други държави.

Платежната система придобива все по-голямо значение в рамките на алианса и според Виктория Панова, която е ръководител на Съвета на руското председателство на БРИКС, тя е основен приоритет за предстоящата среща на върха през 2024 година.

"В момента се полагат активни усилия за създаване на механизъм за финансови разплащания, който ще улесни сътрудничеството между страните от БРИКС, като запази суверенния им търговски и икономически обмен", подчертава Панова.

Надеждите са стартирането на системата да породи незабавна активност, която потенциално да доведе до разширяване на търговските възможности на страните от БРИКС. Според някои по-смели твърдения, има вероятност платежната системата да бъде готова още до предстоящата среща между държавте-членки, която ще се проведе през октомври.

Morgan Stanley: Доларът не може да бъде заменен, въпреки опитите на БРИКС

Morgan Stanley: Доларът не може да бъде заменен, въпреки опитите на БРИКС

И все пак, американската ваута има сериозни съперници

Разширение

Азербайджан официално подаде заявление за присъединяване към БРИКС, съобщиха руски медии. Бившата съветска република, която има граница и с Турция, е с население около 10 млн. човека.

В края на юли стана известно, че Малайзия официално е подала заявка за присъединяване към икономическата организация БРИКС, съобщи тогава индонезийската информационна агенция"Бернама".

"Малайзия е изпратила официално заявление до председателстващата сега БРИКС Русия, за присъединяване към организацията или за участие в нея като стратегически партньор", цитира тогава агенцията изявлението на министър-председателя на страната Анвар Ибрахим.

В началото на тази година икономическата организация БРИКС (включваща Бразилия, Русия, Индия, Китай и ЮАР) се разшири с още 4 държави: Египет, Иран, Етиопия и ОАЕ. Обаче вече има още кандидати, които искат да се присъединят към БРИКС с един или друг статут.