Развиващите се икономики от БРИКС вече генерират повече от половината от световното производство на слънчева електроенергия, показва нов анализ на енергийната изследователска организация Ember.
Според данните за 2024 година, петте държави - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, са произвели 51% от глобалната електроенергия от солари, при едва 15% преди десетилетие.
Основният принос за този ръст, разбира се, идва от Китай, Индия и Бразилия, които значително са увеличили инсталирания си капацитет през последните години.
Безспорният лидер
С 834 TWh произведена слънчева енергия през 2024-та, Китай запазва лидерската си позиция. Тези стойности показват почти три пъти по-голямо количество от втората в класацията страна - САЩ. Индия отчита четирикратно увеличение спрямо нивата от 2019 година, достигайки 133 TWh, а Бразилия изпреварва Германия с 75 TWh и се нарежда сред петте водещи държави в световен мащаб.
Докладът подчертава, че слънчевата енергия е отговорна за 36% от ръста в търсенето на електроенергия в БРИКС през 2024 г. За сравнение, преди 10 години този дял е бил 14%, а преди 20 - едва 0,25%.
Ако към данните се включат и други източници на чиста енергия (вятърна, хидро- и ядрена), общият дял на неизкопаеми източници би достигнал 70% от ръста в потреблението на електроенергия в страните от групата.
Въпреки общия напредък, развитието остава неравномерно в рамките на икономическия съюз. В Русия например производството на слънчева енергия остава под 0,5 TWh към началото на 2025 г. Други страни, като Индонезия и Египет, продължават да разчитат основно на изкопаеми горива.
Още цифри
Икономическата динамика обаче се променя бързо. Предишен анализ на Ember сочи, че 24-часовото слънчево производство, комбинирано с батерийно съхранение, вече е финансово изгодно в Южна Африка благодарение на спадащите разходи за технологиите.
Според данните през първите 5 месеца на 2025 г. Китай е посрещнал цялото ново електрическо търсене чрез чиста енергия, основно слънчева. Това е довело до намаление в производството от изкопаеми горива. В същия период Индия и Бразилия отчитат годишен ръст съответно от 32% и 35% в производството на електричество.