Производството на слънчева електроенергия в Европа през първото тримесечие на 2025 г. е нараснало с над 30% спрямо същите месеци на 2024 г. Това поставя началото на рекордна производителност за цялата година от слънчевите електроцентрали в региона, предава Reuters, позовавайки се на данни на Ember.

Общото производство на слънчева електроенергия през периода от януари до март е било близо 68 тераватчаса (TWh), което е с 32 на сто повече от същия период преди година. Слънчевите активи представляват 8,2% от електроенергията, доставена от комуналните услуги в Европа през март, спрямо 6% през същия месец преди година.

На стойност $6 милиарда: Най-големият по рода си проект за денонощно използване на слънчева енергия

На стойност $6 миларда: Най-големият по рода си енергиен проект решава ключов проблем на ВЕИ-тата

Проектът ще доведе до създаване на над 10 000 нови работни места

Това показва, че слънчевата енергия бързо се очертава като ключов източник на електроенергия за регионалните комунални услуги дори през зимата. Тъй като пиковият период на производство на слънчева енергия в Европа настъпва през лятото в северното полукълбо, общото производство на слънчева енергия и делът на електроенергията ще нараснат допълнително през следващите месеци, осигурявайки продължаваща силна инерция за усилията за регионален енергиен преход.

"Зелени заедно"

е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса.

Научете повече тук:

zelenizaedno.bg

Намаляване на зависимости

Нарастването на производството на слънчева енергия в Европа е част от по-широк стремеж за намаляване на зависимостта от изкопаемите горива и увеличаване на производството на електроенергия от чисти енергийни източници, което представлява рекордните 61,3% от електроенергията в Европа през 2024 г. През първото тримесечие на 2025 г. чистият дял на Европа в производството спадна до 57% поради ниските скорости на вятъра на ниво турбина, което предизвика 15% спад в производството на вятърна енергия спрямо същото тримесечие на 2024 г.

Снимка 703422

Източник: Government of the Republic of Moldova

Понеже вятърните паркове са третият по големина източник на чиста енергия в Европа (след ядрените централи и хидроязовирите), комуналните компании бяха принудени да увеличат производството на газови и въглищни централи досега тази година, за да балансират нуждите на системата.

Занапред обаче изглежда, че делът на чистата енергия от общия микс за производство ще се възстанови, тъй като продукцията от инсталациите за изкопаеми горива намалява поради намаленото търсене на енергия за отопление и тъй като слънчевите ферми достигат пиковия си производствен период.

Все по-масово разпространение

До около 2010 г. Германия и Испания бяха отговорни за над 80% от целия слънчев производствен капацитет в Европа. Но поради резките спадове на разходите и повишаването на нивата на ефективност на слънчевата система, няколко други държави бързо увеличиха слънчевия си капацитет през последното десетилетие.

В резултат на това слънчевите електроцентрали в Европа вече са разпръснати из целия континент, като през последните години много държави отбелязват двуцифрен темп на растеж.

През първото тримесечие на 2025 г. няколко страни отчетоха по-големи печалби от слънчевата продукция от средното за региона, включително Турция (+54%), Нидерландия (+63%), Полша (+44) и Швейцария (+43%) в сравнение с първото тримесечие на 2024 г.

Нещо повече, Германия, Гърция, Нидерландия и Испания също регистрираха дялове на слънчевата електроенергия от над 10% през първото тримесечие на годината, което подчертава нарастващото влияние на слънчевия сектор в европейския микс за производство.

IFC инвестира €100 милиона в проекти за зелена енергия в България, Румъния и Полша

Международна корпорация, притежаваща част от "Доверие", инвестира €100 милиона в зелени проекти в България, Румъния и Полша

Ще бъдат финансирани 10 проекта в трите държави

Тези дялови нива вероятно ще се удвоят повече от два пъти през следващите месеци, тъй като нивата на слънчева радиация достигат пика си и дневните часове се удължават през лятото. Гърция, Германия, Нидерландия, Португалия и Испания вероятно ще генерират над 25% от общото си електричество от слънчева енергия през юни, юли и август, което би трябвало да помогне за повишаване на средната стойност за Европа като цяло до около 14% през тези месеци.

Къде сме ние?

Според данните от доклада, Италия, България, Хърватия и Турция вероятно ще регистрират двуцифрени дялове в доставките на слънчева електроенергия това лято. Това е доказателство, че почти всяка голяма регионална икономика регистрира рекордно внедряване на слънчева енергия за електричество тази година.

"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на Кауфланд България, UniCredit Bulbank, BILLA България, ЕнЕфект.