„И новите студенти се разминаха с работодателите" е заглавието на анализа от първата страница на „Дневник"
И тази година нуждите на работодателите от кадри се разминаха с избраните от приетите кандидат-студенти специалности. Докато компаниите вече отчаяно търсят инженери и други видове свързани с производството специалисти, младежите масово записват психология, право и икономика.
Опитът на Министерството на образованието да стимулира обявените за приоритетни технически науки засега не дава резултат.
В големите университети за поредна година първо се запълниха местата за право и психология, а Техническият университет в София беше принуден да обяви допълнителен прием. За сравнение - в четирите технически висши училища в страната местата тази година са общо 6599, а само в Софийския университет са 7000.
Рейтингът на специалностите показа, че дипломираните от техническите университети си намират най-бързо и добре платена работа. В същото време изследвания показват, че от останалите висшисти само 20% работят по специалността си.
Още от статията на „Дневник"
„Куршуми от любов", четем от първата страница на „Стандарт"
Битка за сърцето на красива ученичка завърши с куршуми. 22-годишният Мартин Григоров разстреля своя състудент и съперник Георги Шопов (20 г.) посред бял ден. Кървавата сцена се разигра пред смаяните минувачи на кръстовището на булевардите "България" и "Гоце Делчев" в столицата вчера сутрин. Мартин дълго време ходел с 16-годишната Деси, но Георги му я отнел. Отхвърленият любовник обаче не се примирил и продължил да ухажва ученичката.
Съперниците се уговорили да се срещнат и разберат по мъжки. Когато Георги стигнал до ладата на Мартин, бил посрещнат с два изстрела от незаконен пистолет. Малко след това стрелецът опрял дулото в слепоочието и натиснал спусъка. Шопов издъхнал на място, а Мартин бере душа в болницата. Двамата учат в Техническия университет и си падали по колите.
Още по темата от „Стандарт"
„Без ол инклузив в малките хотели", разкрива от първата си страница „Монитор"
Малките хотели с ниска категория по всяка вероятност ще бъдат лишени от правото да предлагат системата ол инклузив, защото нямат възможност да подготвят достатъчно богато меню за гостите си, така както е по цял свят. Това съобщи за „Монитор" изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните Йордан Войнов. Системата, която е приоритет на петзвездните хотели, през последните години се опорочи доста у нас и дори съвсем невзрачни места за отдих се опитват да нахранят гостите си в рамките на бюджет от три до пет лева.
В момента Министерството на икономиката, енергетиката и туризма категоризира хотелската база, ние нямаме намерение да правим такава оценка, каза д-р Войнов. Срокът на тези категории е 5 години. Идеята е да се отсеят хотелите, които могат да предлагат услугата според възможностите за хранене. Кухнята на тези заведения трябва да има възможност да подготвя богат асортимент от вкусотии, които е прието да се предлагат при ол инклузива, разкри шефът на хранителната агенция. Сега се оказва, че хотелите с една и две звезди предлагат това, което се прави в хотелите от най-висока категория. Там цената на ол инклузива е от три до пет лева и всеки може да си направи заключение за какво хранене става дума.
През последните години почти всеки хотелиер иска да осигури ол инклузив на гостите си, като целта е да ги задържи в базата с евтин пакет. Затова не е рядкост, когато срещу сериозна сума туристите получават сухи курабии за следобедна закуска, гарнирани с разредено кафе и изстинал чай.
Затвор за търговците и производителите, които предлагат храни с изтекъл срок на годност, предлага още Йордан Войнов. Практиката показва, че в момента има засилени нарушения със стари храни и продоволствия с неизяснен произход. Считаме, че в този случай паричната санкция не е достатъчна мярка и следва да се криминализира действието, при което съзнателно се практикува търговията и предлагането на негодни храни, каза Войнов. По този начин компетентните органи ще могат без проблеми да повдигнат обвинение при необходимост. Съществуват два варианта да се реализира рестриктивната идея - през Закона за храните или през Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Още от статията на „Монитор"
„Събитията в Либия удариха цените на петрола", обобщава от първата си страница „Класа"
Суровият петрол поевтиня с повече от долар до 107 долара за барел, а основните индекси на фондовите борси в Европа се оцветиха в зелено. Така световните пазари реагираха на новината, че либийските бунтовници са превзели през нощта срещу понеделник почти цялата столица Триполи. Под обстрел бе резиденцията на лидера Муамар Кадафи.
Според инвеститорите краят на продължилата 6 месеца гражданска война ще доведе до подновяване на петролните доставки от Либия, която е член на ОПЕК. Страната изнасяше по 1,6 милиона барела петрол дневно, но след избухването на конфликта почти целият износ бе спрян. Все пак анализаторите остават скептични по отношение на това, колко бързо петролното производство в Либия ще се възстанови, но експертите на италианската ENI вече са в страната и проучват възможностите за пускане на рафинериите.
При започването на боевете петролът се търгуваше за 84 долара за барел. След това цената му скочи над 93 долара и продължи да расте, като в края на април надхвърли 110 долара, а сортът Брент удари двугодишен връх от 127 долара.
Още от статията на „Класа"
„Просветният министър отчете 200 000 завръщащи се емигранти", съобщава от първата си страница „Сега"
Българската емиграция масово се завръща в родината, изненадващо обяви вчера просветният министър Сергей Игнатов. Той цитира неофициални данни, според които "миналата година около 200 000 души са започнали да се движат към България". Подобна статистика не е обявявана от нито един друг официален източник.
"Хубаво е, че България става отново притегателна и хората се завръщат", обобщи просветният министър. В годините на кризата обаче българите се връщат основно заради свитите възможности за работа в чужбина. Според изследване на Икономическия институт на БАН през последните 5 г. около 450 000 българи са се върнали у нас от чужбина основно заради съкращения във фирмите им, но 20% планират пак да се изнесат навън. В същото време от НСИ отчитат, че в България от 2007 г. са се заселили по-малко от 9625 души, но това са само хора, които са декларирали промяна на адресната си регистрация от чужбина в България. Най-много са те през 2010 г., когато броят им е бил 3518. До редакционното приключване на броя от просветното министерство не коментираха откъде е статистиката.
Игнатов не е първият министър в това правителство, който говори за завръщане на българите в родината. Само преди 3 месеца подобен курс зададе и вицепремиерът Цветан Цветанов, като огласи специална правителствена стратегия за връщане на емигрантите. Според Цветанов това завръщане ще стане възможно с магистрали, чужди инвестиции и повече усвоени евросредства.
Още от статията на „Сега"
„Махат гишета с чиновници", съобщава „Стандарт"
Огромен брой гишета с чиновници, на които се редят граждани и представители на фирми, за да получат или дадат бележка или удостоверение, ще бъдат премахнати. Това ще стане възможно от 2013 г., когато заработи информационна система между държавните и общински учреждения, чрез която те ще си обменят информация. Това ще спести на хората обикаляне по гишета в общини и ведомства за събиране на куп справки и документи, нужни за едно разрешително, лиценз, еднократна помощ за дете след раждането му или друга услуга от администрацията. Предстои стартирането на търг за изпълнители на проект на Министерството на транспорта по ОП "Административен капацитет" (ОПАК). Те ще реализират връзки между най-важните регистри в администрациите, които събират определени данни за граждани и фирми, като ЕСГРАОН, Търговския и Имотния регистър и други. Най-важните регистри с данни вече са в електронен вид, но голяма част от тях все още не обменят информация помежду си.
Затова различните чиновници изискват многократно данни от гражданите, макар те да съществуват в някоя друга администрация. Това води до пилеене на време, средства и нерви и от двете страни - граждани и чиновници. Сега например, за да се получи еднократната помощ при раждане на дете от 250 лв., в социалната служба трябва да се представи оригинален акт за раждане плюс удостоверение за семейно положение. И двата документа се взимат от едно и също гише на общината, а освен това имат сходно съдържание. Но за удостоверението за семейно положение в София се плаща такса от 5 лв., за да се получи след няколко дни.
Още от статията на „Стандарт"
„Майките със смартфони - новото предизвикателство за компаниите", обобщава „Дневник"
От Procter & Gamble до AT&T и американското радио Pandora компаниите обръщат все по-голямо внимание на един нов и бързо разрастващ се пазарен сегмент - майките, въоръжени със смартфони, разказва вестник "Вашингтон пост".
Преди десетилетие същите тези жени, които тогава все още бяха неомъжени и без деца и бяха на възраст между 18 и 34 години, завладяха сърцата на маркетинг мениджърите на "Медисън авеню" (улицата в Ню Йорк, на която са офисите на повечето големи рекламни агенции - бел.ред.) с огромния си апетит към модата.
Сега същите те, вече по-възрастни, повечето от тях омъжени и с деца, формират нова сила в онлайн пазаруването, с която компаниите ще трябва да се съобразят.
Майките са най-бързо растящият сегмент от купувачи на iPhone и много по-продължително се застояват в глобалната мрежа. Проучване на "Нилсън", цитирано от "Вашингтон пост", установява, че те много по-често споделят снимки и публикуват съобщения във "Фейсбук".
Преди няколко години "Нилсен" нарече този сегмент "силните майки". Част от него е всеки пети онлайн потребител, като делът бързо се увеличава. Според проучвания, които не претендират да бъдат представителни за света и касаят САЩ, силата на тези майки нараства още повече благодарение на мобилните устройства.
"От известно време знаехме какви бизнес възможности разкриват онлайн майките, но впоследствие се включиха и мобилните технологии и всичко се взриви", отбелязва Маршал Коен, анализатор от фирмата за пазарни проучвания в продажбите на дребно NPD Group.
Още от статията на „Дневник"
„Транспортни организации искат 3 г. пробен период за младите шофьори", съобщава „Сега"
Да има пробен период за новите шофьори - те да получават временна шофьорска книжка, която да става редовна само ако в рамките на 3 години не извършат никакво нарушение. Това предлагат от Съюза на организациите в автомобилния транспорт и Националната транспортна камара. Те вече са внесли в транспортното министерство и в Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" списък с необходимите законодателни промени, които са част от националната стратегия за подобряване на безопасността по пътищата за периода 2011-2020 г.
В случай че през пробния период "пресните" водачи станат причина за пътен инцидент, водещ до отнемане на свидетелството за различен срок или натрупат наказателни точки, носещи същата санкция, те ще останат без временното удостоверение. Тогава ще бъдат длъжни да преминат отново пълния курс на обучение за придобиване на шофьорска правоспособност, а не само проверочен изпит, както досега. От съюза уточняват, че имат предвид нарушения като шофиране в нетрезво състояние, превишена скорост, причиняване на смърт при пътен инцидент.
Още от статията на „Сега"
"Банките изкушават с промоции за повече покупки", информира „Класа"
В края на летния сезон финансовите институции в страната заливат потребителите с примамливи предложения за кредитиране в различните сегменти. Тази година техните оферти са насочени към стимулиране на потреблението, показа справка на "Класа". Традиционно летният сезон е по-слаб за банките, но в края на август те отново се активизират в борбата да привлекат клиенти. Повече от тях изкушават с оферти, свързани със стимулиране на потреблението и покупките.
Например Банка ДСК пусна предложение по кредитните карти. Финансовата институция дава възможност на всички новоиздадени кредитни карти до края на годината да получат до 5% месечен бонус при пазаруване до края на годината. Клиентите могат да получат и месечни бонуси - 5% за екскурзии, самолетни билети и хотели, 2% в ресторанти и заведения и 1% във всички останали търговски обекти. Банката има и няколко промоции, които изтичат в края на август, по потребителски и жилищни заеми. Пощенска банка също предлага промоции за кредитни карти, като една от тях е специално създадена карта за пазаруване в магазин ИКЕА, който ще отвори врати през септември. Картата предлага както свободно пазаруване в магазина, така и покупки на равни месечни вноски.
От началото на месец август банка „Пиреос" лансира два нови пакетни продукта - "Пиреос пакет за ежедневно банкиране СТАНДАРТ" и "Пиреос пакет за ежедневно банкиране ПЛЮС". Пакетните услуги включват едновременното ползване на дебитна карта Visa Electron, спестовна сметка „Феър Плей", интернет банкиране и комунални плащания при преференциални условия.
Още от статията на „Класа"
"Заемите в евро остават най-изгодни", показва проверка на „Монитор"
Заемите в евро остават най-изгодни у нас въпреки всички промени, които носят флуктуациите на валутните пазари през последните седмици, показа проверка на „Монитор". „Разликата в лихвата по кредитите в лева и евро е около 1%, въпреки че има тенденция за намаляването й", обясни Тихомир Тошев от Кредит Център. По думите му ипотечните кредити в евро също остават по-изгодни от тези в националната валута. Според данни на БНБ лихвите по потребителски кредити в лева през юни са от порядъка на 12,16%, а в евро - 9,22%. Лихвите по жилищните заеми в лева са около 9,30%, а в евро - 8,12%.
Домакинствата у нас обаче изпитват сериозни проблеми с погасяването на кредитите си в швейцарски франкове. Увеличават се и исканията от страна на клиентите да променят валутата по тези заеми. В края на миналата седмица експерти съобщиха, че проблемът е сериозен и в страните от Централна и Източна Европа, защото там делът на кредитите в швейцарската валута е много голям. Швейцарският франк пък достигна рекордни нива като 1,1374 франка се разменяха за 1 евро. Това доведе до сериозно оскъпяване на кредитите, изтеглени в тази валута.
„Заемите на домакинствата във валути, различни от евро и лева, са под 1% от всички кредити", коментира Тихомир Тошев от Кредит Център. Той припомни, че това са кредити предимно в долари и швейцарски франкове. Според данни на Българската народна банка (БНБ) към края на юни домакинствата са взели заеми за 18,956 млрд. лева. Това означава, че около 186 млн. лева от тях са във валути, различни от лева и евро.
Още от статията на „Монитор"