Относително високата инфлация през 2007 г. не е български феномен. На Фигура 1 може да се проследят средногодишните хармонизирани инфлационни индекси за страните от Централна и Източна Европа, които са членки на ЕС. Инфлацията в еврозоната е в рамките на таргетираната стойност от 2%, но две страни от териториалната икономическа общност (Латвия и Унгария) плюс нашата съседка Турция са регистрирали по-висока инфлация от нашата.
Двигател на инфлацията са цените на хранителните стоки и тук България е своеобразен рекордьор (Фигура 2). Ценовата динамика на хранителните стоки през 2007 г. е следствие от обективно протичащи процеси. На първо място относително неблагоприятни климатични условия редуцираха селскостопанското производство и на второ място - в световен план протичат определени структурни промени, които водят до изменения в системата на относителни цени. По същия начин както икономическият подем в развиващите се страни (Китай) води до чувствително повишение на потреблението на енергия в тези страни, съпроводено с повишение на енергийните цени в световен мащаб, така и подобряването на качеството на хранене в развиващия се свят повишава търсенето на хранителни стоки, респективно води до по-високи цени на хранителните стоки. В добавка все по-високите изисквания в развития свят за качеството на хранителните стоки повишават производствените разходи. Отделно, в последните години цените на недвижимостите отбелязаха рязък подем и той не би могъл да е индиферентен към динамиката на цените на останалите стоки.
Инфлационният фон в България се размива от масирания приток на чуждестранна валута като следствие най-вече от членството ни в ЕС. По предварителни данни през 2007 г. през капиталовата и финансова сметка на платежния баланс у нас са постъпили близо 10 млрд.EUR, които БНБ няма възможност да стерилизира. Примерно около 60% от тази парична маса напуска отново страната през текущата сметка на платежния баланс, но остатъкът се влива в паричното обращение и генерира инфлационно напрежение.
Специфика на ценовите процеси е тясната зависимост между динамиката на цените на хранителните стоки, от една страна, и динамиката на потребителските цени като цяло, от друга. Ценовите структурни промени се инициират от определена стокова група (така беше през енергийния шок в световен план през 70-те години на ХХ в.), но впоследствие цените на останалите стоки постепенно компенсират изоставането си до степен, която съответства на новото равновесно състояние. И сега най-вероятно ще стане така. През следващите една - две години цените на хранителните стоки ще се стабилизират, но цените на услугите и на нехранителните стоки ще започнат своето безшумно, но настойчиво ценово настъпление.
По пътя на конвергенция към европейските ценови равнища най-вероятно цените у нас в непосредственото бъдеще ще продължават да растат изпреварващо спрямо тези в ЕС. Това е естествен и неизбежен процес. Въпросът опира до поддържането на поносима инфлационна скорост, която икономиката да бъде в състояние своевременно и относително безболезнено да асимилира. Защото реалното оскъпяване на местната валута намалява конкурентоспособността на местния експорт и повишава конкурентоспособността на вноса - нещо, на което местните производители ще трябва ефективно да противодействат.
В условията на паричен съвет възможностите на макроикономическото управление да регулира инфлационните процеси в страната са ограничени.
На първо място, трябва да се поддържа необходимата институционална среда, която да стимулира конкуренцията и да създава неограничен простор на частната инициатива. Криворазбраните и криворазбирани стимули (къде явни, къде неявни) за подпомагане на отделни производства и производители от неясни, съмнителни и нерегламентирани съображения, които твърде често и най-вече водят до групово и лично облагодетелствуване, ерозират конкурентната среда, намаляват доверието и поддържат необосновано изкривени ценови равнища. Неизбежното осъзнаване, което рано или късно настъпва, е свързано с болезнени социални сътресения.
Второ, напълно съзнателно макроикономическото управление следва да възприеме политика на премерено регулиране на паричното обращение. В условията на паричен съвет последното се третира като недопустимо замърсяване на принципите на валутния режим, макар че в неявна форма централната банка (БНБ) няма как да избяга от тази своя (иначе) основна функция. През последните години МФ провежда de facto парична политика чрез реализация на бюджетен излишък и акумулирането му в БНБ (фискален резерв). Дали и доколко е оправдано МФ да се ангажира с регулиране на паричното обращение, а не институцията, която по презумпция следва да я има като своя основна функция? В действителност дори и след 1997 г. БНБ провежда рудиментарна парична политика, но като страничен продукт - чрез управление на задължителните минимални резерви, дори и чрез промени в някои от своите наредби. Така например когато изискванията за капиталова адекватност спаднат от сегашните 12% на европейското равнище от 8%, този управленски акт ще въздейства на паричното обращение. Необходимостта от провеждането на премерена и (задължително) координирана с МФ парична политика произтича и от наблюдаваната прекомерно висока кредитна активност на търговските банки, която така или иначе следва да бъде своевременно овладяна.
Трето, макроикономическото управление следва отговорно да отчита и да неутрализира въздействието на високите инфлационни равнища върху жизнения стандарт на мащабни сегменти от населението без да генерира допълнителни инфлационни импулси. Неуспехът в тази област ще нагнети социално напрежение, което не би могло да не възбуди негативни икономически последствия.
kaily
на 03.03.2008 в 20:55:59 #2Inflation: A general and progressive increase in prices websters Значи инфлацията е повишаване цените на стоките. А това повишаване зависи в много малък процент от повишаване на паричната маса в обръщение. Формулата на българските икономисти, подкрепяни с две ръце от българските политици, че повишаване на заплатите води до повишаване на инфлацията, е идиотска постановка, приета за извечна истина и никога не подлагана на съмнение. Цените се повишават: 1. държавна политика, уж уеднаквяване с европейските цени. Интересно стоката "работна сила" защо прави изключение? Изглежда нашите учени глави смятат, че единствено повишаването на цената на стоката "работна сила" води до инфлация. Докато тая цена пълзи на място, всички останали цени могат да правят гигантски скокове и всичко ще е наред. 2. монополи, необезпокоявани от държавата и в основата на всички останали стоки - енергия, комуникации, вода. Токът щеше да гони забележителните 3,5 цента и то не евроцента, а сега какво гони и защо никой смислено не може да обясни. 3. мафия, която реже уши и чупи крака не само при наркотиците, но и при всеки търговец, дръзнал на по-високи изкупни или по-ниски продажни цени. 2 и 3 по-горе пак опират до държавната политика, която е позволила, създала подкрепящи закони и закриля монополите и мафията. 4. върхът на наглостта е дето въпреки ниските заплати и високите цени на останалите стоки, дори и последната троха от масата се прибира пък под дюшеците на държавния резерв с неясни обяснения пак свързани с инфлацията и МВФ. И ако СТАГФЛАЦИЯ значи замиращо производство при повишаващи се цени, не виждам никаква логика у нас от години да се говори за инфлация, когато от демокрацията насам се вихри СТАГФЛАЦИЯ в най-чист вид.
rjevski
на 01.03.2008 в 11:43:37 #1Хубаво списана статия, макар да изглежда, че свършва на средата. Единственото нещо, което звучи съмнително, е връзката м/у световната икономика и цените на храните у нас. Дълбоко се съмнявам повишеното качество нахранене в развиващите се страни да има нещо общо с цената на хляба в България. По тази логика, щом в Китай, Индия или Бразилия почнали да търсят по-качествени храни, цената на хранителните стоки по света се увеличава и така и у нас. Това е смешно.Аналога с енергията е неуместен и г-н професора сам може да си обясни защо. Също така ми е трудно да видя връзката между цените на недвижимостите (!?!) и на храните у нас. Също така, като причина за високата инфлация можеше да се даде високите цени на петрола и горивата, ама айде