Изп. директор на "Кремиковци" АД Валентин Захариев: На 29 юли комбинатът може да стане част от световния лидер "Глобъл Стийл"
Всеки един от осемте хиляди заети в металургията осигурява работа на 18 души извън нея
Елица Петрова
- Инж. Захариев, вие управлявате "Кремиковци" вече 6 години, дружеството се стабилизира и отчита печалба, само за миналата година тя е 80 млн. лева. Какво ви мотивира да влезете в политиката?
- Причината да се кандидатирам за депутат от гражданската квота на "Коалиция на розата" е, че за съжаление политиката все още има огромното влияние върху икономическия живот в страната. Държавата отказва да се оттегли от активната си намеса в бизнеса.
Вместо единствено регулаторни функции държавата посредством монополните компании често създава условия, които не съответстват на нормалното пазарно поведение. Цените се увеличават произволно, без да се увеличава нито качеството, нито количеството на услугата. Всички тези проблеми влияят негативно не само върху конкурентноспособността на "Кремиковци", но и на цялата икономика. Затова мисля, че опитът ми на бизнесмен, сблъсквал се дълги години с проблемите на българския преход, мога да предложа конкретни решения.
От друга страна през последните години "Кремиковци" неизменно бе във фокуса на политическите дебати. Интересът на политиците към нас не е толкова заради структурната роля на дружеството в икономиката, или заради социалния ефект върху една немалка част от жителите на София и околните селища. Върху "Кремиковци" от години се оказва натиск от повечето държавни институции, с които сме принудени да работим. Сблъскваме се с тендеденциозното отношение на някои държавни структури, като например Агенцията за следприватизационен контрол.
Ако бъдем избрани за депутати, аз и моите колеги ще трябва да работим много за да се разбере, не само на думи, че е важно в България да има силна промишленост.
- Като бизнесмен вероятно имате виждания какви мерки трябва да предприеме следващият парламент и респективно правителство, за да се стимулира икономиката?
- Необходимо е незабавното разбиване на монополите в енергетиката и транспорта - БДЖ, НЕК, "Булгаргаз", пристанища и летища. През последната година правителството направи някои стъпки за демонополизиране на енергийния отрасъл, но те са крайно недостатъчни и смея да твърдя закъснели. Енергийните и транспортните разходи в цената на продукцията на "Кремиковци" достигат до 40 на сто. Поддържането по административен път на изкуствено високи цени на енергията и транспортните услуги, държавата натоварва частните компании, които и без друго са принудени в условията на конкуренция да намаляват производствените си разходи. Поддържането на държавните монополи е удар не само срещу конкурентоспособността на "Кремиковци" и останалите големи промишлени предприятия, но и на цялата икономика.
Освен това властта трябва да насърчава не само чуждестранните, но и българските инвестиции. Те не са малък дял в общата сума на инвестициите и вече излизат извън пределите на страната, но Законът за насърчаване на инвестициите, който равнопоставя българските и чуждестранните компании, беше променен едва преди година. Нужно е обаче да се приеме комплекс от мерки, включително данъчни и митнически, за реално насърчаване на бизнеса.
- Като председател на Браншовата камара на черната и цветната металургия вие нееднократно сте настоявали за въвеждане на защитни мита срещу дъмпинговия внос на стомана. Ще настоявате ли за това и ако влезете в парламента?
- Мерки за защита на родното производство от нерегламентирания и безконтролния внос трябва да се предприемат на всяка цена и това е част от програмата на коалицията в икономическата сфера. Нямам предвид само проблемите, които има българската металургия с дъмпинговия внос на метали от Украйна, Русия и други страни. От подобен внос страдат почти всички сектори - и химическата, и шивашка промишленост, и селското стопанство. България успешно заложи на туризма като приоритетен отрасъл, което се доказва от непрекъснатия ръст на приходите от него. Според мен обаче, икономиката на всяка развита държава не може да съществува без промишленост. През последните години външната ни търговия се дължи предимно на износ на суровини и полуготови продукти, докато пазара е залят от чужди стоки. На това се дължи и увеличаващото се всяка година отрицателно търговско салдо на България. Следващото правителство и парламентът ще трябва спешно да вземат мерки и да подготвят дребния и среден бизнес за конкурентния натиск на европейските производители. Фирмите се нуждаят и от мерки, които да ги стимулират да повишават заплатите. Това според мен, е и най-важният приоритет за бизнеса в следващите две години - много бързо увеличаване на доходите на персонала. Целта е да запазим квалифицираните работници и специалисти, а не след приемането ни в ЕС да са принудени икономически да тръгнат да търсят работа в Западна Европа. Аз не желая хората, за които "Кремиковци" ежедневно харчи огромни средства за обучение и повишаване на квалификацията, да тръгнат на гурбет в Гърция или Испания, например. Предполагам, че същото важи и за останалите предприемачи в България. Освен че е скъпо обучаването и така да се каже създаването на специалисти, отнема много време. По мое мнение голяма част от българската индустрия и сега има проблем с намирането на квалифицирани кадри. Ако не се вземат сериозни мерки в това отношение в близките години ще имаме сериозни проблеми.
- Какви са очакванията ви за сделка с индийската "Глобъл Стийл"?
- Преговорите между "Глобъл стийл" и "Финметалс" продължават. Има все още въпроси, които трябва да бъдат уточнени. Ако има сделка, то тя ще стане факт скоро. На 29 юли ще има извънредното общо събрание, като втората дата за провеждането му е 15 август. В дневния ред е предвидена точка за промени в Надзорния съвет на дружеството, но на този етап не мога да коментирам изхода на преговорите.
При положителен изход настояването на индийската страна е да продължим да работим съвместно. За постигнатото от ръководството на "Кремиковци" достатъчно ясно говорят финансовите резултати за последната година. Балансовата печалба на комбината за 2004 г. е над 80 млн. лева. За сравнение, в годината на приватизацията - 1999 г. компанията отчете 180 млн. лева загуба. Знаете, че през последните години понесохме доста обвинения от хора, с явен користен интерес. Те обаче не могат да променят факта, че вместо ликвидация през 1999 г., сега "Кремиковци" е на печалба и редица чуждестранни инвеститори желаят партньорство с нас. Важно е да се знае факта, че всеки един от близо 8000-те работници в "Кремиковци" осигурява работа за още 18 човека. Това са работни места в БДЖ, в "Булгаргаз", в НЕК, в пристанищните комплекси, данъчната администрация, както и в близо 4000 фирми са свързани по някакъв начин с "Кремиковци". Инвестициите, които са планирани за тази година, са за 140 млн. лева, погасяват се старите задължения.
От 1999 г. досега средната заплата се е се увеличила близо два пъти. И тази година ръководството планира увеличение на възнагражденията, като планираме средната доходност да надхвърли 700 лева. Предвиждаме до приемането на страната ни в ЕС, средната брутна заплата в комбината ще стане 1000 лева.
Архив
/
Изп. директор на "Кремиковци" АД Валентин Захариев: На 29 юли комбинатът може да стане част от световния лидер "Глобъл Стийл"