В сърцето на Кайро се издига "Новата административна столица" - бляскав метрополис с модерни небостъргачи, просторни молове и луксозни жилища. Този мегаполис за $45 милиарда е свидетелство за амбициозната визия на Египет под ръководството на президента Абдел Фатах ал-Сиси.
Зад полираната повърхност се крие по-сложна реалност: комплексът е построен със значително финансиране от страните от Персийския залив, което засилва растящото влияние на чужди държави върху икономическия и политически пейзаж на Египет, пише Worldcrunch в свой материал.
Египетската икономика, някога регионална сила, е подложена на напрежение от години на лошо управление и нарастващ външен дълг. В отговор на това страните от Залива инжектираха милиарди петродолари, позиционирайки се като ключови партньори в потенциалното икономическо възраждане на Египет.
Наскоро саудитският министър на инвестициите Халид Ал-Фалих обясни, че партньорството с Кайро се разглежда не просто като инвестиционна възможност, а като жизненоважен съюзник в региона.
Тази помощ обаче често идва с условия, които повдигат неудобни въпроси за суверенитета на страната.
Хватка върху египетските активи
Притокът на капитал от Залива доведе до значителни придобивания в различни сектори, включително пристанища, недвижими имоти, земеделие, банково дело и медии.
Емиратската Abu Dhabi Holding Company инвестира сериозно в най-големите банки и индустриални фирми на Египет. Инвеститори от ОАЕ преобразиха хоризонта на Кайро с проекти, обслужващи предимно елитите от Залива.

Източник: iStock
Прехвърлянето на стратегически активи бележи по-дълбока ерозия на националната автономия от рутинните чуждестранни инвестиции. През 2016 г. Египет отстъпи островите Тиран и Санафир на Саудитска Арабия - ход, възприеман от мнозина като финансова сделка. Инвестиция от $35 милиарда с ОАЕ в главната роля цели да превърне Рас Ел-Хикма - египетско село на брега на Средиземно море, в луксозен туристически и финансов център.
Високата цена на зависимостта
Докато египетското правителство твърди, че инвестициите от Залива генерират заетост и чуждестранна валута, критиците смятат, че тези сделки непропорционално облагодетелстват интересите на страните от Залива и малък елит в Египет.
Тимъти Калдас от Института "Тахрир" предупреди, че такива проекти могат да обслужват повече хората около режима, отколкото по-широкото египетско население.
Това икономическо обвързване се простира и във външната политика. С нормализирането на отношенията на страните от Залива с Израел, традиционно твърдата позиция на Египет по правата на палестинците омекна, отразявайки деликатното положение на Кайро.
Може ли Египет да се освободи?
Освобождаването от този цикъл изисква повече от реторика; то изисква конкретни действия. Египет трябва да диверсифицира източниците на инвестиции, да укрепи местните индустрии и да предоговори споразуменията, които компрометират суверенитета му, пише изданието.
По-строги регулации за чуждестранни придобивания, повишена прозрачност в правителствените сделки и подновен фокус върху самодостатъчността са решаващи стъпки към възвръщането на икономическата независимост.
Настоящата траектория е неустойчива. Ако Египет продължи да търгува суверенитет за краткосрочно финансово облекчение, рискува да се превърне в продължение на богатството и амбициите на Залива, подчертава Worldcrunch.