Египетският президент Абдел Фатах ас-Сиси миналия месец изпрати послание до своите съюзници от Персийския залив. "Най-важният момент за нас е подкрепата от нашите братя", каза той на Световната среща на върха на правителството в Дубай, където беше почетен гост.

Той имаше предвид десетките милиарди долари спасителни помощи, които страната му получи от богатите монархии от Персийския залив през последното десетилетие.

Кредиторите от Персийския залив обаче променят начина, по който отпускат финансова подкрепа на техния северноафрикански съюзник, като се отдалечават от хлабавите условия и депозитите в централната банка и се насочват към поемането на значителни дялове в някои от трофейните активи на Египет. Много от тези активи отдавна са под контрола на египетската армия, икономически гигант и гръбнакът на властта на Сиси.

Нацията възприема от своите съседи като жизненоважни за регионалната стабилност и често е получавала ръка за помощ от по-богатите арабски държави. Този път обаче арабските съюзници от Персийския залив - особено Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства - искат да видят възвращаемост.

Очевидната промяна в политиката беше ясно изразена от Мохамед Ал-Джадан, министърът на финансите на Саудитска Арабия, един от най-големите благодетели на Египет, по време на Световния икономически форум в Давос, Швейцария през януари.

Десет впечатляващи открития от Древен Египет, за които трябва да знаете

Десет впечатляващи открития от Древен Египет, за които трябва да знаете

Древните цивилизации обаче са оставили след себе си колекция от артефакти и руини, които все още вдъхновяват любопитните пътешественици

Той каза, че са давали директни безвъзмездни средства и депозити "без прикачени условия", съобщават местните медии.

"Ние променяме това, тъй като работим с многостранни институции, за да кажем, че искаме да видим реформи", добави той, цитиран от CNN.

Новият подход на Персийския залив към помощта идва точно, когато Египет се подготвя за трудни икономически реформи след последното си споразумение за заем от 3 милиарда долара с Международния валутен фонд (МВФ), решението, за което според анализаторите е било силно повлияно от арабските страни от Персийския залив.

Египет се опитва с доставки за Европа да "запуши дупката" от липсата на руски газ

Тази страна се опитва с доставки за Европа да "запуши дупката" от липсата на руски газ

Страната разполага с две съоръжения за износ на втечнен природен газ

Египет се е обръщал към МВФ три пъти за спасяване през последните шест години преди последния кръг. До първото тримесечие на текущата фискална година страната е натрупала 155 милиарда долара външен дълг, според държавни медии. Това е еквивалентно на около 86% от годишната му икономическа продукция.

Страна с население от 106 милиона души, Египет днес страда от валутна криза и инфлация, оставяйки милиони граждани неспособни да си позволят основни продукти. Инфлацията е на петгодишен връх и египетската лира загуби почти половината от стойността си в поредица от девалвации от март 2022 г.

Египет отмени голяма сделка за покупка на украинска пшеница

Египет отмени голяма сделка за покупка на украинска пшеница

Договорите са били сключени през декември миналата година, на каква цена

Само миналата година държавите от Персийския залив обещаха 22 милиарда долара на Египет, тъй като държавата беше изправена пред икономическа криза, причинена отчасти от последиците от войната в Украйна, посочи Ройтерс.