За три години война в Украйна руската държава е отнела от собствениците им активи на стойност 3,9 трилиона рубли, или 50 милиарда долара, съобщава The Moscow Times, като цитира адвокатското бюро "Некторов, Савельов и партньори" (NSP).
Тази сума покрива една трета от годишните разходи за войната (13,5 трилиона рубли) и е сравнима с капитализацията на "Роснефт" и годишния дефицит на федералния бюджет.
Общо юристите от NSP са установили 102 дела, свързани с отнемането на активи от частни собственици. Сумата от 3,9 трилиона рубли, на колкото общо са оценени активите, с малко не достига текущата пазарна капитализация на "Роснефт" (4,3 трилиона рубли), но в долари (около 50 милиарда) значително превишава капитализацията на някогашната най-голяма руска компания "Юкос", надхвърлила в средата на 2003 година 30 милиарда долара.
Национализацията е под различни форми в зависимост от основанията за отнемане на активите. Най-активно собствеността се отнема на основание закона за стратегическите дружества - по него за три години до началото на юли са иззети активи на стойност 1,539 трилиона рубли.
Корупцията е станала основание за изземане на активи за 1,07 трилиона рубли, нарушенията при приватизацията - на 385,4 милиарда рубли, неефективното управление и контрол - на 621,5 милиарда рубли, борбата с екстремизма - на 181,8 милиарда рубли.
Предприятията на чуждестранни компании могат да бъдат защитени от конфискация чрез международни споразумения за защита на инвестициите, затова Владимир Путин просто ги предава с указите си на "Росимущество" за безсрочно управление, посочва изданието. За изминалата година броят на такива предприятия се е увеличил от девет на 16.
Кремъл по този начин решава две проблема едновременно, обяснява пред Bloomberg икономистът Андрей Яковлев от Центъра "Дейвис" при Харвардския университет: когато конфискуваното имущество се препродава, бюджетът получава допълнителни пари, а "бизнес-елитът се преструктурира по такъв начин, че съдбата му се оказва свързана с оцеляването на режима".
Схемата обаче не може да се нарече икономически ефективна. През миналата година, според данни на Министерството на финансите, продажбите на собственост са донесли в бюджета 132 милиарда рубли. Дефицитът му е бил 3,485 трилиона рубли, така че продажбата на активи е позволила да се възстанови само по-малко от 4% от липсващите средства.
В рамките на колосалните общи разходи за войната с Украйна, това е капка в морето.
Отнемането на активи и преразпределението на част от тях в полза на близки до властта бизнесмени подкопава последните остатъци от законност в Русия, експроприацията е придобила "хаотичен" и "неуправляем" характер, заявява Александра Прокопенко, научен сътрудник в Берлинския център "Карнеги" за изучаване на Русия и Евразия.
За да се защитят поне частично, адвокатите от NSP съветват собствениците на руски компании да се избавят от всичко, което може да стане основание за отнемане на бизнеса - второ гражданство, чуждестранни имоти, делови връзки с неприятелски страни.