„Луксозна почивка за измамени туристи" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на „Стандарт"
Ще може да отседнете в по-добър хотел и да си хванете по-луксозен полет, ако по вина на вашия туроператор предварително платената ви почивка се провали. Това ще стане възможно с новия закон за туризма, подготвен от министерството на икономиката. В договора с вашия туроператор може да се запише горна граница на неговата отговорност, пише в проекта. Тя може да бъде до тройния размер на платената от клиента цена.

Така ако например туроператорът не е платил и ви изхвърлят от хотела, ще може да отидете в по-добър, да си платите, а след това да искате парите си от виновника. Туроператърът дължи неустойка на клиентите и за провалено пътуване, непредоставяне на част от услугите, а при нанесени телесни вреди трябва ги обезщети. За да се предотвратят и неприятните ситуации с фалит на туроператори, компаниите, които организират почивки, ще трябва всяка година да си правят застраховка и да я подновяват до месец преди изтичането й.

Така ако туроператорът откаже да плати обезщетение, ще получите парите си от застрахователя. Ако туристът не получи сертификат на български и английски с реквизитите на застраховката заедно с договора за пътуване, той може да се откаже от закупената услуга, без да дължи неустойка, пише в проекта. При проблеми пък застрахователят трябва да изплати разходите за връщането на туристите.
Още от статията на „Стандарт"

„ГЕРБ ще стимулира загубите на вода, за да държи по-ниска цена", разкрива от първата си страница „Сега"
Докато светът се опитва да намали разпиляването на ограничените водни ресурси, България ще продължи да стимулира прахосването им. Това стана ясно при представянето в парламента на идеите на правителството за реформа във водния сектор.

"Целта на реформата е да се запази социално поносима цената", заяви в парламента зам.-министърът на регионалното развитие Добромир Симидчиев. Затова било по-изгодно да не се стимулира подмяната на ВиК мрежата, а българите да продължат да плащат водата, която изтича от овехтелите тръби. В различните региони на страната загубите по трасето са между 60 и 95%. Те също се калкулират в цената, която всеки потребител плаща.

"Има ниво на загубите, при което е по-изгодно гражданите да ги покриват, отколкото да се правят инвестиции, които отново потребителите ще платят", разясни Симидчиев, който съвсем наскоро дойде в регионалното министерство от частния ВиК бизнес. Според него алтернативата е - или нещата да останат, както са, и в София да се плаща по 1.68 лв. за кубик например, или загубите да бъдат намалени с ударни инвестиции в мрежата за 5-10 г. и цената да скочи до 4.50 лв./куб. м.

"Това е организиран грабеж. Ако това, което казвате, е вярно, защо "Софийска вода" вдигна цената 5-6 пъти, откакто е концесионер, а загубите остават над 60%?!", възмути се червеният депутат Петър Курумбашев. "След като ВиК дружествата калкулират загубите в цената на водата, защо не влагат част от печалбата си обратно в системата", поинтересува се синият депутат Лъчезар Тошев.
Още от статията на „Сега"

„Столичани 2 месеца гратис в рейса", информира от първата си страница „Монитор"
Два месеца без пари ще се возят столичани в градския транспорт, ако купят годишна абонаментна карта. Промоцията ще е валидна за бизнес клиенти, като всеки пътник ще пести по 100 лв. на година от билети, обяви кметът на София Йорданка Фандъкова вчера. Очаква се тя да влезе сила от март, когато глобата за возене гратис ще скочи от 10 на 20 лв.

Идеята е всяка фирма да купи годишни транспортни карти на работниците си, които са за цялата мрежа и струват по 50 лв. на месец. Столичният кмет Йорданка Фандъкова поясни, че картата ще струва колкото за 10 месеца, а ще важи за 12. Така вместо 600 ще се плащат само по 500 лв. за пътуванията на служител.

Както ,,Монитор" първи писа, отстъпки ще има и за семействата в столицата, които също ще могат да пътуват на промоция в градския транспорт. Цените на месечните карти за ученици ще бъдат двойно по-евтини, ако един от родителите също си купи документ за пътуване. За максимално улеснение на родителите служителите от градския транспорт ще предлагат картите по време на родителските срещи в училищата.
Още от статията на „Монитор"

„Българин спасил стотици пасажери от „Коста Конкордия" е едно отводещите заглавие от първата страница на „24 часа"
Български член на екипажа е спасил над 500 пасажери от потъващия кораб „Коста Конкордия".

„Направих шест спасителни курса с лодката, която побира 150 човека. Първите три пъти беше пълна, след това в нея имаше по-малко хора, защото повечето от пасажерите вече бяха на брега. Това не беше трагедия, а просто вършене на работа, всеки правеше това, което трябва", заяви днес във Варна първият инженер на кораба Петър Петров, съобщи агенция „Фокус".

Петров допълни, че е бил в банята, когато е усетил удар. След това веднага е действал съгласно инструкциите и е слязъл в контролния пулт за управление на кораба. „След като проверих дизеловия генератор, усетих, че нещата стават критични - корабът се наклони и палубата видимо се отклони от хоризонталното си положение. Видях, че водата избива от входа на машинното отделение и залива палуба 0. В това време бях притиснат от тълпа пасажери, които отиваха към спасителните лодки, защото разбираха, че корабът потъва", посочи Петър Петров.
Още от статията на „24 часа"

"Само една шеста от търговците са свързани с данъчните", пише „Труд" на страницата си „Бизнес"
До момента едва 55 хиляди търговци са свързали касовите си апарати онлайн с Националната агенция за приходите (НАП), съобщи вицепремиерът Симеон Дянков в парламента. Крайният срок за свързване изтича на 31 март.

На практика на изискването отговарят едва една шеста от всички 300 хиляди търговци в България.

Онлайн наблюдението на оборотите на всички търговци в България бе въведено миналата година последователно за бензиностанциите, аптеките и търговците със зърно. Всички останали търговци, независимо дали са регистрирани по ДДС или не, трябваше да го направят до есента. Два месеца преди изборите обаче ръководството на ГЕРБ реши срокът да се отложи за 31 март 2012 г. По онова време едва 15 хил. търговци отговаряха на изискването.

Вчера Дянков не пожела да отговори на депутата от левицата Мая Манолова какъв ще е очакваният фискален ефект от мярката. Той заяви само, че в бюджета са влезли допълнително 89 млн. лв. от свързването на колонките за горива с данъчните. Манолова обаче му опонира, че това е едва 5% ръст на приходите от тази дейност, при положение че по същото време е имало увеличение и на акцизите.
Още от статията на „Труд"

„Само страните, подписали „Евро+", ще получават финансова помощ", предупреждава от първата си страница „Класа"
Само страните, които са подписали и изпълняват пакта „Евро +", ще могат да се възползват от спасителна финансова помощ от Европа. Това предвижда последният вариант на европейския договор за фискален пакт, за който се договориха повечето евролидери в началото на декември, съобщи EUobserver. Отпускането на помощ по новите програми в рамките на Европейския механизъм за стабилност (ESM) ще се извършва от 1 март 2013 г. при условие за ратификация на това споразумение, пише още в документа. Досега ESM предвиждаше да осигурява финансиране само за страните от еврозоната.

В проектодоговора остава златното правило за балансиран бюджет, който да влезе в някакъв вид закон, за предпочитане в конституцията. То задължава правителствата да не надвишават структурен бюджетен дефицит от 0,5 от БВП, който се получава при недобро разчитане на данъчните ставки или при необосновано големи държавни разходи.

Предвидени са и изключения от правилото при необичайни събития или при остър икономически спад. Ако страна по договора наруши правилото, тя ще бъде изправена пред Съда на ЕС от друга държава, а не както предвиждаше предишен вариант на договора от Европейската комисия. Друга нова идея е ESM да получава всички глоби на страни нарушителки. „Съдът може да наложи финансово наказание до 0,1% от БВП на съответната държава", пише още EUObserver.

Последната редакция предвижда и отстъпки за членките на ЕС извън еврозоната. При версията от миналата седмица те трябваше само да бъдат "информирани" какво се случва, точно както и Европейският парламент. Междувременно обаче полският премиер заплаши да не подпише пакта, ако страната му не участва в дискусиите на върха във валутния съюз. С подобна позиция излезе и шведското правителство. Затова се предлага компромисният вариант председателят на срещите на еврозоната да може да кани страните извън нея, които са подписали пакта, "за да обсъдят специфични въпроси за прилагането на договора". Следващата седмица ще можем да кажем дали България ще подпише Договора за стабилност, ще поеме ли ангажименти към него преди момента, в който ще се присъедини към еврозоната, и в кои глави от този договор, или ще заеме друга позиция, посочи заместник-министърът на външните работи Константин Димитров, цитиран от БТА.
Още от статията на „Класа"

„Веригите плащат експресно салама", информира „Стандарт"
Търговските вериги ще трябва да се издължават на доставчиците си най-късно 30 дни след като са получили стоката им. Такава поправка в Търговския закон се очаква да внесе икономическото министерство, съобщи земеделският министър Мирослав Найденов, който присъства на откриването на българския щанд на изложението "Зелена седмица" в Берлин. В момента веригите имат 90 дни, в които да се издължат на фирмите. През това време те държат парите на влог и получават лихви, а ние теглим кредити, за да работим, каза шефът на Асоциацията на месопреработвателите Кирил Вътев.

Представителите на търговците обаче са недоволни от готвената промяна. Шефът на "Метро" Емилиян Абаджиев, който е и председател на Сдружението за частна търговия, обединяващо най-големите вериги магазини, се обяви против готвените промени. Той веднага поиска среща с министъра на икономиката Трайчо Трайков, за да изрази позицията на веригите по въпроса с издължаването им към доставчиците.
Оказва се, че работната група, която беше сформирана между представителите на доставчиците, веригите и държавата, не може да достигне до решение как да регулира взаимоотношенията между участниците в процеса.

Затова държавата ще трябва да се намеси и да реши спора, смята Кирил Вътев. Според него има още един важен проблем, който трябва да бъде решен в отношенията между българските производители и търговците.
Още от статията на „Стандарт"

„Страната е пред режим на тока", разкрива „Сега"
България спира износа на електроенергия. Новината съобщи вчера министърът на икономиката Трайчо Трайков, който е издал и заповедта за прекратяването на експорта. Причината е продължаващата вече шести ден стачка на миньорите в държавната компания "Мини Марица-изток", които протестират заради отказа на ръководството да им изплати допълнителни възнаграждения. Заради спрените доставки на въглища е затруднена работата на четири централи в маришкия басейн, които произвеждат около 40% от електроенергията на страната. Според източници, близки до оператора на електросистемата ЕСО, страната е на ръба на режим на тока, въпреки че в мрежата бяха включени трите блока от студения резерв на ТЕЦ "Варна" и на двата спрени блока на ТЕЦ "Бобов дол".

В кулоарите на парламента министър Трайков директно заяви, че става въпрос за саботаж, а от ДАНС са го информирали, че това застрашава енергийната система и националната сигурност. "Освен че почервенява, стачката се разклонява и в частни корпоративни интереси, които нямат нищо общо с интересите на хората от "Мини Марица-изток", каза министърът и посочи като пример тези на Христо Ковачки. От няколко дни за държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" се доставят кафяви въглища от мините в пернишкия басейн, ТЕЦ "Бобов дол" също увеличи производството си на ток. И двете предприятия се свързват с Ковачки и както изглежда, ще се окажат единствените печеливши от кризата.
Още от статията на „Сега"

„Бизнесът ще търси най-много финансисти и IT специалисти", пише „Класа"
След като през 2011 г. за първи път след кризата е имало реален ръст в броя на предлаганите работни позиции, през 2012 г. тази тенденция ще се запази. Бизнесът ще търси най-вече финансисти и IT специалисти. Около това мнение се обединиха водещите сайтове за набиране на персонал и компании за човешки ресурси. Според Надя Василева, генерален директор на Manpower, в момента се търсят най-много финансисти, анализатори и счетоводители заради несигурността в икономиката. Парадоксът е обаче, че именно в секторите, за които има най-голям брой обяви, най-трудно се намират качествените служители.

Деян Султов, управляващ съдружник в Buljobs.bg, разказа, че в "ИТ и Телекомуникации" традиционно се търсят висококвалифицирани служители и затова свободните работни места се запълват по-трудно, тъй като работодателите търсят специфичен набор от умения. Има предложения, за които кандидатстват над 1000 души за едно място, докато при други професии, като тези в информационните технологии, има сериозен недостиг и позициите не могат да се запълнят изцяло, посочиха от jobs.bg. „Работодателите трудно попълват места на висококвалифицирани специалисти като техници, инженери, мениджъри и ИТ специалисти.

От страна на търсещите работа най търсени са професиите в секторите "Транспорт и логистика", "Производство", "Строителство и архитектура", "Търговия и продажби" и "Ресторантьорство и хранително-вкусова", заяви още Деян Султов от Buljobs.bg.
Аутсорсингът ще продължи да се развива в България и през 2012 г., като ще включи и нови направления, смятат от Jobs.bg. Оказва се, че до месеци на пазара у нас ще навлезе за първи път чужда компания, която ще наеме между 200 и 300 служители само през тази година в сферата на счетоводството и финансите, както и обработка на документи, посочи Ани Димитрова, директор „Корпоративни комуникации" в интернет платформата.

Плановете през следващата година са заетите в тази организация да достигнат до 1000 души. Според данните за 2011 г. на jobs.bg най-значително увеличение е регистрирано в сектора на информационните технологии, администрацията, ресторантьорството, туризма и хотелиерството. Данните на сайта сочат, че за 20 000 оферти средно се подават 1,8 млн. броя CV-та на месец.
Още от статията на „Класа"

"Клиентите ще плащат всички сметки на едно гише", казва в интервю за „Монитор" Деян Дънешки, директор на „Български пощи"
Г-н Дънешки, ваша служителка използва папка с твърди корици, за да неутрализира грабител. Опасна ли стана работата в пощите?
- В пощите е рисково, колкото е за всеки човек, който борави с пари, без да е скрит зад специална преграда. Несъмнено в кризата нападенията с цел обир са се увеличили и пощите също са привлекателни за някои престъпници. Нашата служителка Станка Кирова е действала самоотвержено и е защитила пощенския клон и хората там. Това всъщност е вторият обир в службата на Станка. Първия път се е уплашила, но вече е дялан камък и е удържала победа. Затова ние я награждаваме със семейна почивка в Пампорово или ако желае на море през лятото.

Ако на хората им изглежда, че случаите на посегателство към пощите са много, то е и защото пощенските клонове са около 3 хиляди за цялата страна, затова и статистически е логично престъпниците да се целят в места, които са по-разпространени. Откраднатите пари обаче досега са пренебрежимо малко.

Ще продавате ли почивни бази и имоти?
- Продаваме своята част от станция в курорта Албена. Тя е разделена на принципа на идеалните части с БТК още през 2003 г. и собствеността вътре е през стая - една наша, една тяхна. Албена вече са в преговори с БТК за купуване на техния дял, след което вероятно ще проявят интерес и към нашия. Там обаче запазваме пощенската ни станция, която работи отлично през активния сезон. Другата почивна станция за продан е в Златни пясъци. Станцията функционира, но върху общинска земя, купена от частно лице. Ще продадем имот и на Централна гара, купуван много отдавна за сортировъчна база, а новата е построена във Враждебна.
Към момента МС е одобрил десетина имота за продажба, които сега ни носят само разходи.

Какви приходи очаквате ?
- Около 8-10 млн. лв. до края на тази година, някъде интерес към имотите ни проявява общината, другаде, където има съсобственици, ще гледаме да продадем своята част на другия собственик. По-интересните имоти ще се продават от Агенцията по приватизация.

Колко са натрупаните загуби на дружеството?
- Очакваме загубата да е между 8 и 10 млн. лв. Тя е натрупана първо от либерализирания пазар от началото на 2011 г., в който един запазен сегмент за „Български пощи" - т.нар. универсална пощенска услуга, е освободен и за другите оператори. Ние сме длъжни обаче да доказваме цените си по разходни норми и поради тази причина нашите цени са публично известни. Така конкурентите, които участват в процедурите, винаги са информирани за участието ни, все едно сме с отворена оферта. Затова такова състезание не можем да спечелим. Така загубихме големи клиенти като НОИ, НАП, ДФ „Земеделие", БНБ, различни държавни институции. И то не защото не сме ги обслужвали добре, а защото не можем да бъдем конкурентни заради откритите си цени.
Още от интервюто на „Монитор"