Водещата руска група притежаваща танкери "Совкомфлот" се срина до нетна загуба от 393 милиона долара през първото тримесечие на годината. От компанията изтъкват като основна причина за драстичния спад новите западни санкции, довели до оперативни проблеми, по-ниски приходи и някои санкционирани кораби, които стоят бездействащи, пише Reuters.

Съединените щати и Европейският съюз наложиха санкции на "Совкомфлот" и неговия флот през 2024 г., за да се опитат да намалят приходите на Русия от продажби на петрол, които тя може да използва за финансиране на войната в Украйна.

През януари Съединените щати добавиха нови кораби на "Совкомфлот" към списъка със санкционирани активи и оттеглиха американски лиценз, издаден миналата година, който позволяваше на някои кораби от флота на компанията да извършват превози, въпреки санкциите.

Гръцките собственици на танкери се връщат в търговията с руски петрол

Гръцките собственици на танкери се връщат в търговията с руски петрол

Руският суров петрол Урал се търгува под 60 долара за барел

От "Совкомфлот", които отчетоха 49% спад на приходите за първото тримесечие на годишна база до 278,5 милиона долара, коментират, че санкциите от януари са оказали силен натиск на дейността им, създавайки допълнителни търговски и оперативни трудности, пише Reuters.

"Засилването на западните санкции затрудни експлоатацията на флота и доведе до по-ниски приходи и престой на някои санкционирани кораби", се казва в изявление на "Совкомфлот".

"През отчетния период на компанията и нейните плавателни съдове бяха наложени безпрецедентни санкции и ограничения, което създаде допълнителни търговски и оперативни трудности при експлоатацията на флота", казват още от "Совкомфлот". От компанията считат санкциите за незаконни.

Какво представлява „сенчестият“ флот, който пренася „черно злато“

Какво представлява „сенчестият“ флот, който пренася „черно злато“

Идентифицирани са повече от 900 "сиви" кораба по целия свят