„На лов с аптечка", четем от първа страница на „Стандарт"
Какво е общото между ловците и шофьорите? Че задължително трябва да имат аптечка. Това не е новият виц на Радио Ереван, а последната новина за родните авджии. Тя идва в навечерието на предстоящия ловен сезон, който се открива в събота. Аптечката с медикаменти за първа помощ при евентуални травми е допълнителна застраховка за здравето на авджиите, обясни шефът на Съюза на ловците и риболовците в България Иван Петков.
Една аптечка е достатъчна за цялата дружинка. "Вероятно това правило няма да може да се спази още от първия ден за отстрела на дребен дивеч и груповия лов на дива свиня. Ще направим обаче всичко възможно дружинките да окомплектоват такива аптечки възможно най-скоро", разясни Петков. Друга промяна задължава авджиите да влизат в гората със светлоотразителни жилетки.
Още по темата от „Стандарт"
„Не харчим, трупаме в депозити и така бавим икономиката", обобщава „24 часа" анализ на „УниКредит Булбанк"
Основният проблем, който бави възстановяването на икономиката, е недостатъчното вътрешно потребление. Това показва последният доклад на УниКредит Булбанк, представен от главния икономист на банката Кристофор Павлов на семинар в София.
Потреблението било свито заради рязкото спадане на заетостта и спукването на балона на имотите. Цените им паднали с 40% спрямо предкризисните нива и намалили нетното богатство на българите. В момента те насочвали спестяванията си основно към депозити. Компаниите пък нямали увереност в собствените си продажби и за развитието на икономиката, и не увеличават инвестициите и не откриват нови работни места, казва Павлов.
Допълнителна причина за това била и високата им задлъжнялост. Очакванията са, че това ще води до по-слабо теглене на нови кредити.
За разлика от фирмите задлъжнялостта на домакинствата е на приемливи нива. Те са способни да теглят още заеми, но не желаели. Павлов очаква периодът на слабо търсене на кредити да приключи скоро. Положителни били сигнали за стабилизиране на пазарите на труда и на жилищата, както и успокояването на цените на храните и горивата.
Още от статията на „24 часа"
„Дълговете на общините към строители - с драстичен скок", обобщава от първата си страница „Дневник"
Само за половин година задълженията на общините към строителни фирми са се повишили между два и три пъти. Към момента те са между 100 и 150 млн. лв. спрямо 50 млн. през март според данни на строителната камара.
Задълженията са основно към малки и средни фирми, които изпълняват европроекти на общините. "Плащанията се бавят, защото закъсняват парите по програмите", каза изпълнителният директор на сдружението на общините Гинка Чавдарова, която потвърди, че има повишение на задълженията.
Проблемите се прехвърлят и по веригата надолу - фирмите изпълнители бавят плащания към партньори и доставчици. Председателят на строителната камара Светослав Глосов заяви, че за разлика от държавните проекти за общинските няма механизъм за централизирано изплащане на средствата.
Той припомни, че миналата година правителството навакса 350 млн. лв. забавени плащания, като организира схема за изчистването им през Българската банка за развитие. Към момента натрупани дългове на държавата нямало.
Закъснелите плащания по европроектите създават проблем и за големите фирми, които работят по мащабни обекти. "Забавянето е около 90 дни, а в кризата трудно се издържа", каза Иван Бойков, председател на строителната камара.
Според него проблем е, че досега строителите на големи проекти се избираха, защото са предложили най-ниската цена.
Още от статията на „Дневник"
„Съдът не иска вече да контролира тегленето на пари от детски влогове", разкрива от първата си страница „Сега"
Радикална промяна в Семейния кодекс, с която да отпадне поне частично безумното задължение родители да питат съда дали могат да ползват пари от влоговете на непълнолетните си деца, предлага Инспекторатът към Висшия съдебен съвет в сигнал до Министерството на правосъдието и ВСС. Става дума за детските влогове, които почти винаги са открити от самите родители. Заради абсурда, заложен в кодекса, се събират държавни такси от 30 лв., за да се позволи тегленето на 20 или 50 лв.
Извън тормоза и щетите за родителите тези дела допълнително товарят съда с формална работа. Проблемът се задълбочи през последните години, когато заради кризата все повече родители опират до заделените пари за децата в опит да запазят поне малко стандарта им на живот.
Според закона за всяко разпореждане с недвижим имот или влог на непълнолетно дете родителите трябва задължително да минат през районния съд. За целта се подава молба, в която се обяснява и аргументира за какво е необходима съответната сделка или сума. Цялата съдебна машина се задвижва дори и ако се теглят 50 лв., за да се купят тетрадки на детето. Съдът обикновено напълно формално разрешава това, без да търси допълнителни аргументи и доказателства. Според законодателя така се осигурява защита за децата от лоши родители, които биха могли да пропилеят имуществото им. Така на практика като злонамерени се смятат всички родители, независимо как се грижат за децата си.
Още от статията на „Сега"
"60% от GSM антените са незаконни", разкрива „Труда"
Над 600 000 лева глоби само за половин година е наложила Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) на трите мобилни оператора у нас. Огромните санкции са за базови станции с неизрядни документи, които ведомството е установило в периода април-септември т. г., и то само на територията на София-град. Това показва справка, предоставена на "Труд" от ДНСК.
Масираните проверки на базовите станции в столицата са обща акция на строителния контрол и прокуратурата като част от кампанията за премахване на незаконните строежи в страната.
До момента са проверени 588 GSM/UMTS антени. От тях за 355 базови станции е издадена забрана за ползване. Това означава, че около 60 на сто от всички GSM антени са пуснати незаконно в експлоатация. По закон това означава да им бъде прекъснато електрозахранването. Следващата стъпка е заповед за премахване, ако собственикът не отстрани предписанията на ДНСК, или се окаже невъзможно да узакони обекта.
От трите мобилни оператора не пожелаха да коментират официално.
Проверката на ДНСК трябва да обхване общо 903 мобилни станции от второ и трето поколение. Строителната инспекция е получила списък с наличните съоръжения от Комисията за регулиране на съобщенията, която следи дейността на клетъчните оператори. От ведомството на Веселин Божков обаче са предоставили доста странна база данни. Според нея от наличните UMTS базови станции в София най-много са на "Глобул" - около 260, почти толкова са и на "МобилТел" (250). За проверка са дадени само 93 антени на "Виваком", която има най-добрата мрежа от трето поколение в София. Според източници на "Труд" реалният брой на антените е над два пъти по-голям, но някои от тях, монтирани на радио и телевизионните кули, част от компанията НУРТС, не са декларирани. БТК продаде 50% от тази компания на кипърската "Манселорд лимитед", която се представлява от банкера Цветан Василев.
Още от статията на „Труд"
„Берлин каза "да" на спасителния фонд, дава 211 млрд. евро", съобщава от първата си страница „Класа"
Долната камара на германския парламент одобри вчера законопроекта за разширяване на размера на европейския спасителен фонд (EFSF) за подпомагане на закъсали държави в еврозоната от 250 млрд. евро на 440 млрд. За целта германските данъкоплатци ще трябва да внесат не 123 млрд. евро, а 211 млрд., предадоха световните агенции. Общо 523 депутати подкрепиха предложението, 85 са гласували „против", а трима са се въздържали.
Гласуването имаше сериозно значение не само за финансовите пазари, но и за политическия живот в Германия. Резултатите се оценяват като сериозна победа за канцлера Ангела Меркел, тъй като имаше опасност депутати от собствената й партия да не я подкрепят и да се разчита на подкрепата на опозицията. Същевременно с това канцлерът трябваше да се бори срещу негативните нагласи за участието на страната в спасяването на закъсалите „непослушни" страни - членки на валутния съюз. Днес се очаква предложението да бъде гласувано и в горната камара на парламента.
Вотът в Берлин вчера бе решаващ за успокояването на пазарите. Европейските индекси бяха на зелено, подкрепени и от по-добрите икономически данни зад Океана. Оказа се, че щатската икономика е нараснала не с 1, а с 1,3% през второто тримесечие, показаха ревизираните данни на правителството. За периода януари-март растежът бе 2.4 на сто.
По-оптимистични са новините и от пазара на труда в САЩ - според Департамента по труда американците, подали за пръв път молби за безработица през миналата седмица, са намалели с 37 000 до сезонно изгладените 391 000, което е доста под очакванията на икономистите за 422 000 души без работа. Всичко това и оптимизмът на пазарите след решението на Германия подкрепи Уолстрийт. Dow Jones, S&P 500 и Nasdaq скочиха с 1% в сутрешната търговия.
Още от статията на „Класа"
„Застраховат те „Живот", важи само след 100 км" е водещото заглавие от рубриката „Икономика и бизнес" на „Монитор"
Застрахователни компании често подвеждат клиенти, като не ги информират за всички клаузи в общите условия по договорите за застраховка „Живот". Сред засечените нарушения са такива, при които полицата се предлага в пакет с други финансови услуги, например при издаването на банкова карта или тегленето на кредит. Това обясни зам.-председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Борислав Богоев по време на дискусия за проблемите в животозастраховането.
Той даде пример с издаването на кредитна карта на клиент в София, която вървяла заедно със застраховка „Живот". В клаузите обаче било посочено, че полицата важи при настъпване на застрахователно събитие след 100 километра от София. За зла беда с клиента се случил инцидент, но на разстояние по-малко от въпросните 100 км от столицата, а застрахователната компания отказала да изплати дължимото.
Друго масово нарушение било, че при инцидент фирмите от бранша признавали документи за здравословното състояние на клиентите само от здравни заведения, изрично изброени от застрахователя, разказа Богоев.
„За една година са постъпили 50 жалби срещу животозастрахователни дружества и по тях са заведени административнонаказателни преписки", обясни зам.-председателят на КФН. Той обясни, че глобите за компаниите нарушителки варират от 2000 до 50 000 лева. Размерът на санкцията зависела от конкретния случай и от това дали нарушението е еднократно, или се повтаря.
Богоев каза още, че ще бъдат внесени промени в Кодекса за застраховането, чрез които да се затегне контролът по отношение на животозастрахователните дружества. Наскоро депутатите отхвърлиха предложените от КФН нови текстове, припомни Богоев. В тях се предвиждаше клиентите да могат свободно да избират компанията, с която да сключат застраховка „Живот" при теглене на банков кредит.
Още от статията на „Монитор"
„Плащаме данъци с банкови карти", съобщава „Стандарт"
Данъците в столицата да могат да се плащат с кредитни и дебитни банкови карти, предвиждат от общината. За целта в някои от общинските служби ще се поставят ПОС терминали. Така няма да се налага да носите пари в брой, когато искате да платите налозите си или да платите за някаква услуга от общината. Няма да плащате и банкови такси за превод на сумата. Проектът ще се въведе пилотно в два района на София и ако се окаже успешен, с ПОС терминали ще се снабдят и останалите райони. Все още не е ясно кога ще може да се поставят устройствата, защото това зависи от финансовото министерство и банките, обясни шефът на общинската дирекция за местни данъци и такси Лидия Кираджиева. От 2012 г. обаче софиянци ще се улеснят при плащането на налозите. Сега, ако човек има няколко жилища в различни райони, трябва да плаща данъците на няколко места. Разкарването ще се спести със специален софтуер. Благодарение на него ще може данъците за апартаменти в различни райони да се плащат на едно място. Това ще бъде възможно от март 2012 г. Планира се да има и специален сайт на общината, през който софиянци да могат да проверяват колко пари дължат за данъци и такси.
Още от статията на „Стандарт"
"ГПР по ипотеките в левове е на най-ниското си ниво от 2007 г.", обобщава „Дневник" данните на БНБ
За разлика от поскъпването на фирмените заеми лихвите при кредитите за домакинства - потребителски и жилищни, през август намаляват на годишна и месечна база, показват данните на БНБ. Поскъпване има само по жилищните кредити в евро с 0.18 пр.п. Лихвите съответно за потребителски и жилищни заеми в левове са 11.94% и 7.81% и в евро - 9.33% и 7.71%.
Освен това годишният процент на разходите (ГПР включва лихва, такси и комисиони) по ипотеките в левове е на най-ниското си ниво от 2007 г. - 8.45%, а в евро е спаднал до нивото си от 2008 г. - 8.44%. И при ГПР по потребителските кредити се наблюдава подобно движение - той е спаднал до стойностите си от края на 2008 г. - 13.58% за левове и 10.69% за евро, като след това започна да расте, което продължи до около есента на миналата година.
Именно от миналата година банките започнаха да провокират търсенето на клиентите за заеми в банкирането на дребно, опитвайки се да разчупят замразеното кредитиране с атрактивни оферти. Те първоначално бяха за жилищни ипотечни заеми, като постепенно започнаха да се появяват и за потребителски.
Намаленията са в лихвите и таксите - т.нар. промоционални по-ниски лихви за определен първоначален период от срока на заема (максимум една година) и премахване и освобождаване или намаление на някои от съпътстващите такси. Това води и до понижение на ГПР. "Атракцията на сезона" бяха и все още са т.нар. кризисни оферти - кредити с фиксирани лихви за по-дълъг период - от една до 10 години при ипотечните, или за целия срок на заема при потребителските.
Още от статията на „Дневник"
„Икономиката ни закъсва заради проблемите на ЕС", обобщава „Сега" анализа на "Ърнст & Янг"
Поредна прогноза от последните седмици подряза крилата на българската икономика. "Ърнст & Янг", която преди месеци очакваше тази година да постигнем 3.2% ръст, вече дава едва 2.2% увеличение на производството на стоки и услуги у нас. Корекцията се прави заради "влошаване на перспективите за ЕС, който е основен експортен пазар на България, продължаващата слабост на потребителските разходи и високото ниво на несигурност пред бизнеса". Преди седмица и МВФ свали прогнозата си за България за 2011 г. - от 3% ръст на БВП през пролетта на 2.5% сега.
Първоначално разчетите на министерството на финансите за тази година сочеха 3.6% икономически ръст, но след това прогнозата беше коригирана до 3 на сто.
Според анализа на "Ърнст & Янг" облаците над еврозоната се сгъстяват и вероятността за нова рецесия в Европа вече е 35%. Въпреки спасителните планове все по-често се говори за фалит на Гърция, а несигурността на пазарите обхваща и Италия и Испания, чиито икономики и дългове са много по-големи от икономиките и дълговете на Гърция, Ирландия и Португалия, взети заедно.
"Ърнст & Янг" отчита досегашните успехи на българския износ, но очаква все по-голямо забавяне на темповете - до под 10% ръст тази година и до 5.5% през 2012 г. На вътрешния пазар възстановяването е слабо най-вече заради високата инфлация от началото на 2011 г., ниските доходи и свитите домакински бюджети. Заради неясното бъдеще българите се стремят да купуват само най-необходимото и се стараят да пестят. Ето защо прогнозата е за едва 1% ръст на потребителските разходи тази година.
Предпазливи ще останат и потребителите в другите държави от ЕС, тъй като доходите им са ударени от вдигане на данъци, бюджетни съкращения и високата безработица (очаква се да остане около 10 % за еврозоната). Несигурните перспективи за растеж ще накарат бизнеса да отложи инвестиционните си планове, отбелязват експертите.
РЕВИЗИЯ
България ще ревизира макроикономическите си прогнози за 2012 г. в проектобюджета, съобщи неотдавна министър Симеон Дянков. По-късно той призна, че вече очаква едва 3% ръст на БВП догодина, вместо първоначалните 5%. "Оказа се, че голяма част от страните в Западна Европа значително забавят темповете си. В Германия например вместо 3% ръстът ще бъде 1.25%, във Франция ще е нулев.
Още от статията на „Сега"
"Компании отлагат емисии за 9 млрд. долара", информира „Монитор"
През третото тримесечие на годината кризата с дълговете и слабото търсене са накарали големи компании по света да отложат първично предлагане на акции за 9 млрд. долара, сочи анализ на агенция Bloomberg, цитиран от Lenta.ru.
От началото на януари до предпоследната седмица на септември стойността на оставените за по-добри времена продажби на акции е достигнала 34 млрд. долара.
През миналата година бе поставен рекорд на отложени първични емисии на акции за 40 млрд. долара и според финансови експерти през 2011 г. сумата може да се окаже по-голяма.
Според анализа на Bloomberg най-честата причина за отмяната на продажбите на нови акции са силните колебания на котировките по световните борси. Тази тенденция стана особено отчетлива, след като през август агенция Standard&Poor's понижи кредитния рейтинг на САЩ. От началото на септември причина за оттеглянето на заявки за първични емисии е очакването от бърз и неконтролиран фалит на Гърция и рисковете икономиката на Щатите отново да изпадне в рецесия.
Несигурността, обхванала световните борси, доведе до масова разпродажба на акции на фирми от всички сектори на икономиката. На 8 август поевтиняха всички ценни книжа, влизащи в борсовия индекс S&P 500, което не се бе случвало от средата на 90-те години.
От началото на годината на борсите в света все пак са били пласирани първични емисии за 30 млрд. долара, което е двойно по-малко отколкото за същия период на 2011 г.
Още от статията на „Монитор"
„Парламентът не забрани на МВР да получава дарения", съобщава „Класа"
МВР и занапред ще може да получава дарения. Това реши парламентът вчера, след като народните представители отхвърлиха предложението на депутата от ДПС Христо Бисеров за промени в Закона за МВР.
С 59 гласа "против", 17 гласа "за" и 13 "въздържали се" депутатите не одобриха идеята даренията да отпаднат като приходно перо в бюджета на вътрешното ведомство, а то да бъде само на бюджетна издръжка.
Според изнесената в хода на дебата справка за първите 6 месеца на тази година приходите на МВР са около 3,8 млн. лв. От тях по сметките на министерството от общините са постъпили дарения за 141 249 лв., от държавните институции - 132 126 лв., и от търговските дружества с държавно общинско участие - 2,5 млн. лв. От тях 2 млн. лв. са от една фирма, изцяло собственост на МВР. За същия период даренията от физически лица, както показват данните, са за над 1 млн. лв.
„Не може МВР да получава пари от бюджетни организации и не е нормално една трета от даренията да са от физически лица", мотивира своето предложение Бисеров. Според него абсурдно било и министерството да има фирма, чиято единствена задача е да дарява средства на вътрешното ведомство. Бисеров се позова на вече известната практика частни лица да даряват, за да получават закрила.
"Ако измененията бъдат приети, ще доведат до невъзможност МВР да бъде бенефициент по международни програми", заяви заместник-министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев. Той посочи, че в момента във ведомството постъпват средства по програма за солидарност по управление на миграционните потоци и те се завеждат именно като дарения.
Още от статията на „Класа"