Саудитска Арабия и Катар обявиха, че ще изплатят висящия дълг на Сирия към Световната банка, съобщават световните агенции. Това е ход, който вероятно ще накара международната институция да възобнови подкрепата си за разкъсваната от близо 15 години войни страна.

Това обаче е и ясен знак, че сунитските петролни монархии разширяват влиянието си - включително там, където до неотдавна Иран беше с ключова роля.

В съвместно изявление министерствата на финансите на Саудитска Арабия и Катар заявиха, че решението за изплащане на близо 15 милиона долара дълг на Сирия към Световната банка е взето по време на срещите в Вашингтон този месец между Световната банка и Международния валутен фонд (МВФ).

Икономиката на Сирия: Славно минало, тежко настояще и мрачно бъдеще

Икономиката на Сирия: Славно минало, тежко настояще и мрачно бъдеще

Преди гражданската война страната беше сред добре развитите в Близкия Изток

Министерството на външните работи на Сирия благодари на двете богати на нефт и газ държави за изплащането на дълга, като заяви, че това отваря пътя за активизиране на сътрудничеството за възстановяване след 14-годишен конфликт, който уби половин милион души и причини огромни разрушения в страната.

След падането на правителството на Башар Асад в началото на декември, когато бунтовнически групи, водени от ислямистката Хаят Тахрир ал-Шам, превзеха седалището му на властта в Дамаск, Саудитска Арабия и Катар станаха основните поддръжници на новото ръководство на страната.

Режимът на клана Асад държеше властта в Сирия още от 60-те и в хода на гражданската война отслабна до степен да е напълно зависим от подкрепата на Русия и особено на Иран. Така след падането му освен нова власт Сирия получи и нови благодетели.

Организацията на обединените нации през 2017 г. изчисли, че ще са необходими най-малко 250 милиарда долара за възстановяване на Сирия. Някои експерти сега казват, че тази сума би могла да достигне поне 400 милиарда долара. Част от тези пари могат да дойдат именно от Световната банка.

Сирия след Асад: Колко ще струва възстановяването

Сирия след Асад: Колко ще струва възстановяването

Икономиката на страната се сви с 85% по време на гражданската война

Тя не работи със Сирия от повече от 14 години. Проектите за възстановяване са затруднени и от оставащите западни санкции. Правителството в Дамаск все още не е признато от САЩ, а бунтовническите организации, от които произлиза, все още се възприемат от Вашингтон за терористични.

Така арабските петролни суперсили поемат нещата в свои ръце. Миналия месец Катар започна да доставя природен газ на Сирия през Йордания, за да облекчи дългите часове на прекъсвания на електрозахранването, които са обичайни в голяма част от страната.

Тази помощ със сигурност няма да дойде даром. По подобен начин страните от Персийския залив увеличиха влиянието си в Египет, като техни компании вече изпълняват редица проекти на нейна територия.