Оргии в митниците", четем от първата страница на „Стандарт"
Сексоргии са причина за поредната чистка в митниците. В края на миналата седмица си тръгнаха шефът на финансовата дирекция Петър Николов и Радка Стоянова, която оглавява счетоводния отдел. Тайните партита на хора от бившето ръководство може да доведат до още уволнения, научи "Стандарт". Бурните веселби са се вихрили във ведомствени станции. Извършени са доста безобразия, призна за купоните вчера и директорът на Агенция "Митници" Ваньо Танов по БНР. Почивните бази са ползвани незаконно, никъде не е отразено кой и кога ги е посещавал. Обслужващият персонал години наред е получавал заплати, но документи за разходите няма. В станциите не са припарвали редови митничари, а само началници. Освен на маса те са се забавлявали и с лов, ползвайки служебни коли.
Още от статията на „Стандарт"

„Работната сила в България - все по-неграмотна и некомпетентна", обобщава от първата си страница „Сега"
Масова неграмотност, ниска квалификация и висока смъртност сред хората в най-активна възраст вещаят големи проблеми на трудовия пазар сега и в близко бъдеще. Това показва анализ на трудовия пазар у нас, направен от Българската стопанска камара (БСК) по проект, финансиран от оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".

Един от най-големите проблеми е увеличаването на неграмотността и влошаването на образователните характеристики сред младите. Всеки пети българин до 24-годишна възраст има по-ниско от средно образование и това е пречка за намирането на работа. През септември от почти 335 000 регистрирани безработни над 190 000 са без квалификация и специалност, а от тях към 95 000 са с начално и дори по-ниско образование. Продължително безработни са към 120 000 и 68.6% от тях са без квалификация и специалност.

Образователният ценз и квалификацията са пряко свързани с намирането на работа, се изтъква в анализа. През 2009 г. например коефициентът на заетост сред всички българи между 15 и 64 години е 62.6%, но за хората с висше образование той е по-висок - 72.7%, а за тези със средно образование е по-нисък - 61.6%. При гражданите с основно образование този процент е още по-нисък - 23.2%, а от българите с начално и по-ниско образование само 11.2% имат шанс да си намерят работа.

Проучване на НЦИОМ и БСК сред повече от 580 фирми показва, че 56% от мениджърите приемат липсата на квалифицирани кадри като пречка за развитието на фирмата. Липсата на добре подготвени кадри спира и инвестициите, тъй като фирмите с над 50% чуждестранно участие признават, че са затруднени в голяма степен да реализират своите програми точно поради недостиг на специалисти с висока квалификация.
Още от статията на „Сега"

„Газовите връзки със съседите не мърдат от кота нула", съобщава от първата си страница „Дневник"
България може да загуби европейското финансиране за газовата връзка с Румъния, ако до края на годината проектът не влезе в инвестиционна фаза и не бъдат усвоени минимум 2.5 млн. евро, научи "Дневник".

Два месеца преди края на срока проектирането още не е започнало, няма и изразходвани средства. Спорове между акционерите бавят и строителството на новата газова връзка с Гърция, а проектът с Турция изобщо не е започнал.

Така почти две години след газовата криза, в която спор между Русия и Украйна остави страната без гориво за две седмици през януари, хиляди домакинства студуваха, а стотици предприятия претърпяха загуби, готовността на България да реагира е почти същата.

Разликата е, че през този период капацитетът на хранилището в Чирен беше увеличен от 450 млн. куб. м на 560 млн., но остава далеч от необходимите поне 900 млн. куб. м, които могат да гарантират нормалното потребление при подобни кризи.

Липсата на напредък по междусистемните газови връзки обезсилва и позицията на България в преговорите с Русия за новите договори за доставка на природен газ. В момента "Газпром" осигурява над 70% от необходимото синьо гориво на България, останалите са от местен добив.
Още от статията на „Дневник"

„Зарибяват с вносни лекарства за дрогиране", съобщава от първата си страница „Монитор"
Фирми фантоми предлагат свободна продажба в интернет на опасни лекарства, които могат да се използват за дрогиране и у нас се изписват само с контролираните зелени рецепти.

Контактът с бъдещите купувачи и сделката стават изцяло в мрежата, без лични контакти. Предлаганите медикаменти са антидепресанти и обезболяващи, към които човек може да се пристрасти.

Всичко започва с имейл от непознат от адрес в САЩ, който потребителите получават на електронната си поща. В писмото се предлага закупуването на три вида лекарства. Две от тях са болкоуспокояващи, а третото е антидепресант. Цените са по 1,90 и 4,40 долара за опаковка.

В писмото се гарантират произходът и качеството на лекарствата. Ако потребителят прояви интерес и отвори писмото, бива препращан на страница, откъдето разбира, че за да си купи някое от изброените лекарства, е достатъчно само да направи заявка онлайн, като попълни готов формуляр и напише номера на банковата си сметка, от която ще бъдат изтеглени парите за покупката.

Предлаганите на свободна продажба в интернет три лекарства всъщност въобще не са безобидни, показа репортерска проверка. Първите две от тях дори въобще не се продават у нас. В специализираните медицински сайтове се предупреждава, че приемът им без лекарско предписание или в по-голяма от предписаната доза може да доведе до пристрастяване, замъглено зрение, виене на свят, замайване, главоболие, халюцинации, жълтеница и дори смърт. Третият препарат -  алпрозолам, е антидепресант, който се продава в България, но само срещу зелена рецепта.
Още от статията на „Монитор"

„Вдигат стажа за пенсиониране от 1 януари 2012 година", информира „Класа"
Премиерът Борисов обяви параметрите на пенсионната реформа, очаква проектът да предизвика 10-процентов скок на индексите на фондовата борса

Пенсионната реформа тръгва от първи януари 2012 година. Тогава започваме да увеличаваме изискуемия стаж за пенсиониране с по четири месеца на всяка календарна година. Това обяви министър-председателят Бойко Борисов в предаването „На 4 очи с Цветанка Ризова" на Нова телевизия. Премиерът съобщи, че последните параметри на реформата са уточнени в неделя сутринта с вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков, министъра на труда и социалните грижи Тотю Младенов и председателката на НОИ

Христина Митрева. „Запознавам ви с може би най-добрата пенсионна реформа в Европа", изтъкна Борисов. По думите му в момента парите за пенсии не стигат, но по начина, по който правителството ще структурира реформата, още през 2015 година дефицитът в НОИ ще бъде нулиран, след което чак до 2034 година средствата в системата ще бъдат достатъчни за плащанията.

Стажът ще се увеличава до достигане на 37 години стаж за жените и 40 години стаж за мъжете през 2020 г. От 1 януари 2021 година започва нарастване на възрастта за пенсиониране на жените и мъжете с по шест месеца до достигане на възраст 63 години за жените и 65 години за мъжете.

Условията за пенсиониране на категорийните работници няма да се променят до 31 декември 2014 година.

От 1 януари 2015 година ранни пенсии за работещите при първа и втора категория труд ще се изплащат само от професионалните пенсионни фондове.

Премиерът Борисов съобщи още, че от началото на 2014-а отпада таванът на новоотпуснатите пенсии и постепенно ще се увеличава таванът на старите пенсии. Освен това от 1 януари 2017 година ще има увеличаване на вноската за универсалните пенсионни фондове с 2 процентни пункта - от 5% на 7%.

До 2014 година НОИ ще изплаща допълнителните пенсии на работниците, пенсионирали се при условията на І и ІІ категория труд, а след това плащанията ще бъдат извършвани от частните пенсионни фондове, в които работещите са правили своите вноски.
Още от статията на „Класа"

„Бизнесът отказва да произвежда по стандарта "Стара планина", информира „Сега"
Бизнесът отказа да финансира вместо държавата лаборатория, с която да се контролират колбасите "Стара планина" и е на път да се откаже изобщо да произвежда месни продукти по този измислен стандарт. Това се разбра през уикенда.

"Няма да финансираме никаква лаборатория, фирмите от бранша не желаят да финансират лаборатория", заяви пред журналисти председателят на Асоциацията на месопреработвателите Кирил Вътев. "Вече ми се повръща от тази "Стара планина" фирмите отказват да го правят - можете да го напишете това, не ми пука вече от никого. Дотегна ми да се занимавам с молекули и с наночастици", заяви Вътев.

Макар и бизнесът да се отказва от лаборатория от ветеринарната служба официално обявиха, че контролът на стандарта "Стара планина" вече ще се прави по метода ELISA. По същия метод се установи, че набедените от аграрния министър Мирослав Найденов производители не са влагали никаква соя в продуктите с лого "Стара планина". Методът измерва количества над 0.1%, а под това количество дава само индикация за наличие на соя. Все още обаче не е ясно как ще се намерят пари за финансиране на самата лаборатория, която ще ползва метода, след като бизнесът отказва да го направи.

Междувременно аграрният министър Мирослав Найденов подмени причината да наложи глоби набедените от него фирми - "Сами - М", "Лалов и Вачев", "Кен" и "Унимес". Дружествата ще плащат санкция не за соя в продуктите им, а затова, че ветеринарите инспектирали фабриките им и открили "дребни пропуски". Сега се умува по размера на санкциите. Самият стандарт "Стара планина" няма да се променя и ще си остане с 0% съдържание на соя.
Още от статията на „Сега"

„Робот дава данъчни съвети", съобщава „Стандарт"
Изкуствен интелект ще дава по интернет отговори на въпроси на клиентите на Националната агенция за приходи. Това гласи проект на данъчните, който чака одобрение по ОП "Административен капацитет". Идеята е да се създаде база данни с хиляди разбираеми конкретни казуси вместо при задаване на въпрос в отговор на сайта да се изписват различни закони и алинеи. За улеснение на хората може да се въведе и интерфейс - говорещо лице, което да обяснява казуса, за да не се налага на потребителите да се ровят в различните документи, обясни пред "Стандарт" Росен Бъчваров, директор "Комуникации" в НАП. Новата система ще съветва хората по различни въпроси, свързани с данъчните декларации, облекчения, права и задължения. Подобна услуга е въведена в страни от Западна Европа като Швеция например. Новата система ще е значително по-евтина и по-бърза от колцентъра на данъчните, който функционира в момента. Стойността на проекта е 250 хил. лв., а срокът за изпълнение - 18 месеца.
Още от статията на „Стандарт"

„Декан в Алма матер с имоти за над милион", разкирва „Монитор"
С имоти за над милион лева се е сдобил скандалният декан на Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски" - проф. Тенчо Колев Дундов. Това показа проверка на „Монитор" в Службата по вписванията.

Данните сочат, че за последните няколко години, докато останалите преподаватели в Алма матер се тревожат за заплатите си, Колев и двамата му синове са станали горди собственици на 2 апартамента, два парцела, къща палат в благоевградско село и цял автопарк.

Подобряването на благосъстоянието на семейството на декана е започнало по времето на предното правителство - когато професорът беше под крилото на експремиера Сергей Станишев и в продължение на три години и половина го консултираше по правни въпроси. Преди няколко месеца просветният министър Сергей Игнатов поиска оставката на декана заради надписани часове и източване на учебното заведение.

От фамилията първи крак в придобиването на имоти повлича самият проф. Колев, показа проверката на „Монитор". Към апартамента, който вече притежава на ул. „Голо бърдо" в тузарския софийски квартал „Лозенец", той прибавя и два парцела. Единият е 660 кв. м в село Енина, Казанлъшко. Другият  - 1000 кв. м, се намира в село Логодаж, Благоевградско, и върху него вече е израснал палат, засенчващ дори голяма част от къщите, заснети при акцията на НАП.

За да не се тъпче „на тясно" семейството, синовете на декана - 24-годишният Васил и 28-годишният Николай, също се сдобиват със суперлуксозни апартаменти с охрана и камери. Те са в столичния квартал Княжево, където цените вървят по 1280 евро квадратния метър.

Жилището на по-големия - Николай, е 80 кв. м и става негова собственост през декември 2008 г. Само пет месеца по-късно самостоятелен става и по-малкият - Васил. За да няма сръдни, площта и на неговия апартамент е като на батко му - 79,920 квадратни метра.
Още от статията на „Монитор"

"ДАИ(ТС) да завъртим едни пари", е заглавието на анализ на анализ на „Дневник"
През Държавната агенция за информационни технологии (ДАИТС), министерството на транспорта или директно през Министерския съвет българското звено на Програмата за развитие на ООН получава бюджетни средства, с които финансира създаването на аналитичен център, който да консултира изброените по-горе институции. Същият център разпределя средства към сдружение, получило други пари по същия канал, без конкурс, за да свърши някаква работа от компетенцията на същите изброени по-горе институции. Които институции по същия начин са разпределили други средства към трето "свое" сдружение за друга своя работа.... Объркахте ли се? Разбрахте ли изобщо нещо? Да, ориентацията в заплетените схеми никак не е лесна. А това всъщност е системата, по която в последните 5-6 години са разпределяни държавните средства за големи проекти и придобивки в областта на информационните технологии и иновациите.

Хаосът от сдружения, центрове и взаимно прехвърляни проекти умело прикрива пътя на парите, а и законите са спазвани. Експерти могат да спорят доколко са ефективни съответните проекти (въпреки че е интересно дали някой знае къде в града му функционира телецентър и за какво служи той). Но определено може да се каже, че управлението на средствата е било непрозрачно.

"Дневник" направи преглед на инвестициите в последните години, правени през или координирани от ДАИТС, след като Центърът за изследване на демокрацията предупреди в доклад, че държавата и общините имат свой обръч от "неправителствени" организации. За илюстрация в документа беше посочено обрастването на бившата Държавна агенция по информационни технологии с подобни организации. И докато повечето от описваните проекти са започнати от предишни правителства, интересно е, че в началото на тази година е учредено ново сдружение, отново на "Гурко" 6 (виж карето). Любопитен пример за случващото се в сектора е и фактът, че преди десетина дни зам.-министърът на транспорта и информационните технологии Първан Русинов откри "нова" лаборатория за електронното управление в Техническия университет. Това е дежа вю, реагираха в интернет форумите, блогъри цитираха прессъобщение от 30 май 2005 г. което със същите думи съобщава, че на същото място се открива същата лаборатория.
Още от статията „Дневник"

„Наши студенти разработват проект за екотакси", информира „Класа"
Студенти магистри, специалност инженерен дизайн, от ТУ в София разработват нов проект за екотакси с електродвигател, или e-taxi bulgaria, подходящо за градски условия. Проектът бе представен в края на миналата седмица. Студентите разработват модули за вътрешния и външния дизайн на базови автомобили на Mercedes. Идеята е да се създаде малка автомобилна платформа за електромобил, подходяща за бъдещо надграждане до електротакси, малък електромобил или електрически пикап. Превозните средства с електродвигатели ще бъдат подходящи за ползване като електротранспортери и служебни коли за фирми и институции, каза професор Сашо Драганов, ръководител на проекта от страна на ТУ. Следващата стъпка ще бъде изграждането на версия за семейни автомобили. От самото начало в e-taxi bulgaria участват и няколко компании - Balkan Star, Daimler AG u Brabus GmbH. Проектът може да се разглежда като интересен както за българските фирми, така и за чуждестранните инвеститори в България според проектантите. В тази връзка се надяваме и на подкрепата на държавните институции, допълват те. Според тях оповестената от правителството дългосрочна енергийна стратегия по отношение на екологията и спестяването на енергия е в пълна хармония с този проект. Заради тези причини е-taxi е пример, който представя необходимите мерки и процеси и за инфраструктурни промени в големия град, считат дизайнерите.

Магистрите от ТУ вече са създали около 10 модела, реализирани в мащаб 1:5.Освен върху екстериорa студентите ще работят и по интериорa. Един от макетите ще бъде избран за прототип, който да послужи за изграждане на реален автомобил. Той ще стъпи върху платформата на „А" или „В" класата на Mercedes и ще бъде задвижван от електродвигатели в колелата. Те ще се захранват от батерии, които се очаква да издържат на разстояние между 100 и 200 км.
Още от статията на „Класа"

„Молих фирмите да си вземат парите", казва в интервю за „Стандарт" министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев
Най-лесно и бързо спечелените ви пари от предаването "Стани  богат" ли са?
- Честно да си призная, много се изпотих на "Стани богат". Дори  първите два въпроса направо ме шокираха, защото бяха доста подвеждащи. Слава  Богу, след това беше по-добре и набрах скорост като по немските аутобани.

По-лесно ли се познават отговорите на въпросите, като гледате  шоуто от дивана вкъщи?
- Не, напротив. Аз съм от тези хора, които успяват да се концентрират. Наблюдавах Веско Маринов, който се беше притеснил и изпотил горкият, и аз си викам: "Леле, това ще е адски тежко и трудно".

И все пак кои са тогава най-лесно изкараните от вас  пари?
- Веднъж играх тото като студент и от първото пускане на фиш спечелих четворка. Спечелих 1000 лева - тогава бяха ужасно много пари. Ходих да гледам тенис турнир в Чехия, в който участваха играчи като Иван Лендъл. Тогава един приятел ми каза нещо много умно: "Късметът много бързо идва при теб, но  може и много бързо да си тръгне и не бива да го проиграваш". И аз реших, че никога повече няма да играя на тото, за да не си проиграя успеха. Сигурно съм единственият човек, който е отишъл в Лас Вегас и не е заложил дори един долар. Късметът е много широко понятие. Той е с прекрасното семейство, с трите деца. С нещо, което може да ти се случи в бъдеще. Защо трябва да си мислим, че парите са  символ на късмет? Напротив. Късметът отива там, където направиш предпоставки да се случи. Не искам да съм човекът, който мисли всеки ден за поредната сделка. Светът е много широк и ние трябва просто да се отворим за него. Огромен късмет е например, че миналата седмица снимах две водни кончета.

Къде ги открихте?
- Един паяк пусна за час от втория етаж на моята къща паяжина  до земята. След което в нея се хванаха две водни кончета. Спасих ги. Много голям  късмет бе и да се запозная с моя предишен шеф. Господин Линднер е от онези  велики хора, които са събирали фасове по тротоарите след Втората световна война.  Роден е в село, бил е дърводелец и безкрайно беден. Сега е от свръхуспелите и  богати хора, които никога не забравят простите неща в живота. Докато второто и третото поколение германци - децата на богатите хора, обикновено имат жестоки проблеми. С какво е известна Парис Хилтън - с голите си снимки. Защото те считат, че всичко трябва да им идва винаги наготово. Те са нервни, арогантни. Докато Линднер кара колело, няма огромен мерцедес, разхожда се в гората. По същия начин искам да възпитам и моите 3 момчета. Ето, предната седмица играхме заедно футбол, боси по тревата. Участваха дори кандидат-тийнейджърите, които  искат да се издокарат с маркови спортни облекла. И след 20 минути игра бяхме най-щастливите хора на света.

За цял футболен отбор обаче ви трябват още 7 души. Имате ли  планове за още деца?
- Когато първите ми две момчета Филип и Асен се родиха,  живеехме в апартамент в "Лозенец", който беше 56 квадрата - един хол и една  спалня. Обзаведохме терасата и тя за няколко месеца служеше за детска стая. След  това взех друг, по-голям апартамент до Докторската градина, почти на партера.  Купих го страшно евтино от една немска фалирала компания. Страхотна сделка. Пренесохме се там и реших да сменя колата. Купих ван. А когато се ожених, бях  казал на жена си, че броят на децата ни ще е нечетно число, по-голямо от едно. И когато тя видя от терасата този огромен 7-местен автомобил, ми вдигна жесток скандал. Много мъже не си дават сметка, че те програмират решенията за деца, а не жените. Аз много се старая с тези 3 момчета. Съпругата ми е проджект мениджър в "Иконмедия" на различни сайтове. И при напрегнатата работа и на двамата -  просто няма как.

Как се справяте с гледането на децата?
- Те ходят на училище и детска градина. Взимат ги с автобус и ги връщат в 6 часа. И през тези два часа имаме една страхотна жена - Лилето, която се грижи за тях и за дома. Много си я обичаме.
Още от интервюто на „Стандарт"

Президентската република бързо ще се изроди в нещо като султанат", казва в интервю за „Сега" проф. Георги Близнашки, преподавател по Конституционно право в СУ "Св. Климент Охридски"
Проф. Близнашки, напоследък отново се възражда дебатът за това необходима ли е промяна на конституционния ред в България. Като един от авторите на конституцията от 1991 г. вие смятате ли, че основният закон се нуждае от ремонт?
- Самата дума "ремонт" е неудачна за случая, тъй като не става дума за стар автомобил. Иначе поправки в конституцията ще се наложат най-вече в областта на съдебната власт, където действително се натрупаха много проблеми. Но те могат да бъдат направени и от обикновеното Народно събрание, т.е. без да се свиква Велико народно събрание. Мнозина не си дават сметка, че свикването на ВНС по всяка вероятност ще доведе до разрушаването на устоите на националната ни държавност. Още през 1991 г. беше трудно да се устоят под външния натиск редица решения в тази посока, а при днешната ни обща политическа слабост не виждам и убедителни публични фигури, които да са в състояние да защитят висшите национални интереси на България. Що се отнася до подписката на РЗС, то тя е изцяло нелегитимна, тъй като това, за което те настояват, не е от компетенцията на НС, т.е. то не може само да вземе решение за своето разпускане. Така че РЗС не може да постигне своята политическа цел, тъй като използва негодно юридическо средство. Въобще тази подписка е политическа авантюра от най-чиста проба.

Изчерпани ли са механизмите на парламентарната демокрация? И може ли президентската република да бъде нейна алтернатива?
- По начало смятам, че парламентарната демокрация в България няма алтернатива. Първо, защото такава е нашата традиция. Демократичната тенденция в националния политически живот още от времето на Търновската конституция се свързва с отстояването на ценностите и принципите на парламентарната демокрация. Второ, защото парламентарната форма на управление се характеризира с висока степен на инклузивност, т.е. дава шанс на всички организирани интереси, които се ползват с подкрепа в обществото, да получат излаз в сферата на публичността. По този начин се дава възможност на всички граждани посредством народните представители да участват във вземането на най-важните политически решения. Съвсем различно стоят нещата при т.нар. президенциализъм, за който е в сила правилото, че "победителят получава всичко", а останалите в опозиция на практика нямат възможност да влияят съществено върху политическия процес. Трето, защото Европа е континент на парламентаризма, т.е. това е политическата форма, която доминира навсякъде, а възприемането й от нашата страна ни направи разбираеми и предсказуеми за нашите партньори в ЕС. Не случайно действащата конституция получи висока оценка от западните експерти и благодарение на нея бяхме припознати като демократична нация и бяхме приети в НАТО и ЕС. Напълно погрешна е тезата, че Франция е президентска република, тъй като тя се характеризира с т.нар. смесена форма на управление, наричана понякога "полупрезидентски режим". Истината обаче е, че през последните едно-две десетилетия се наблюдава силна тенденция към парламентаризация на режима в самата Франция. Изцяло погрешна е стратегията на инициаторите на дебата от РЗС, които първоначално се обявиха за президентска република, а след това се оказа, че се стремят към нещо друго. Това е нагледно доказателство, че те не са наясно със самите себе си, а се забъркват в една сложна проблематика, по която нямат особени познания. Да не говорим за това, че се обявяват за окончателност на президентското вето, а такова нещо не се среща никъде по света от времето на абсолютната монархия насетне. По нашите географски ширини президентската република много бързо ще се изроди в нещо като султанат, т.е. ще се наложи един откровено авторитарен режим. Въобще самият аз споделям гледната точка на Уинстън Чърчил, според който "парламентарната демокрация има много несъвършенства и само едно предимство, но то е, че няма друга по-добра форма на управление от нея".

Трябва ли да се изчисти несъответствието между широката легитимност, която дава прекият избор на държавния глава, и нищожните му правомощия? И в каква посока? Дали да се промени начинът на избирането му, или да се разширят правомощията?
- Това е измислен проблем, защото прекият избор на държавния глава от народа поставя здрава почва под краката му. Правомощията му са ограничени, но високо престижни. Големият въпрос е дали избраникът на нацията ще се окаже авторитетна личност, която да упражнява т.нар. морална власт, а тя не е нищо друго освен възможност за влияние върху дневния ред на обществото, като това не е никак малко. Когато обаче по една или друга причина се изгуби доверието на гражданите в тази институция, тогава тя става слаба и уязвима.
Още от интервюто на „Сега"

„Причината да има соя в "Стара планина" се оказа немарливост на фирмите", казва в интервю за „Дневник" Йордан Войнов, директор на НВМС
Гръмко рекламираният от земеделския министър ведомствен месен стандарт "Стара планина" затъна в проблеми, след като преди две седмици държавната ветеринарна лаборатория откри соя в продуктите на четири компании. Последвалите проби в Германия показаха, че става дума за толкова минимални количества, че може да се говори само за замърсяване. При една от фирмите проблемът е в използваните подправки, при друга може би става дума за замърсяване на използваното месо, внос от ЕС. Въпреки предварителните закани на земеделския министър и четирите фирми се разминаха без глоби, а лицензите им бяха върнати. За случилото се и за това предстоят ли и какви промени във ветеринарния контрол разговаряме с директора на Националната ветеринарномедицинска служба Йордан Войнов.
Г-н Войнов, какво показаха вашите проверки в четирите предприятия, в чиито продукти бяха открити минимални количества соя?
- Има пропуски, които не са съществени, но все пак ги има. По-важното е, че наличието на следи от соя, което намерихме в пробите, не е от подправките, както твърдяха от асоциацията на месопреработвателите, а причината е друга. Би трябвало те сами да си изяснят каква е, защото явно е в тях. По всяка вероятност става дума за това, че технологичните линии, които използват, не са почистени както трябва и затова има остатъци от соя.

Говореше се за промяна на стандарта "Стара планина", която да позволи минимални количества соя в продуктите...
- Категорични сме, че не трябва да има промяна на стандарта, защото е видно, че причината не е в подправките, а само и единствено в самите месопреработватели заради занижената хигиена на технологичните им линии. Ние официално поискахме становище и от Министерството на здравеопазването за това какъв е прагът на алергичност за соята, но те не се наеха да ни отговорят категорично, в проценти.

Така че няма и на какво да стъпим, за да може да кажем - толкова е алергичният праг. Няма да има промяна на стандарта, методът, по който ще се правят оттук нататък изследванията, ще бъде този, който се използва в Германия - "Елайза" (метод за количествено изследване, бел.ред.) Ние ще го внедрим.

В какъв срок може да бъде внедрен и акредитиран този метод?
- Акредитацията не е проблем, защото за нея се изисква да бъдат направени достатъчен брой изследвания. Това ще го правим в движение. Мисля, че в рамките на 2-3 седмици ще бъдем готови. Пак казвам - видя се, че макар и в движение, макар и с ограничени възможности, първите проби в България съвпадат с тези в Германия.

Но критиката всъщност беше за начина, по който съобщихте за наличие на соя - без да е ясно за какво количество става дума, и се възприе, че фирмите заместват месо със соя...
- Съгласен съм, но това в случая нямаше значение, защото в стандарта ясно е разписано, че не трябва да има соя, а ние открихме това нарушение. Вече на следващ етап искахме да изясним дали  нарушението е направено умишлено или е от немарливост. В случая излезе, че става дума за немарливост от страна на фирмите. Пак повтарям - причината не е в подправките.
Още от интервюто на „Дневник"

„Още няма яснота с приходната и разходната част на бюджет 2011", казва в интервю за „Класа" Ивайло Калфин, евродепутат от ПЕС
Г-н Калфин, идеята на президента Георги Първанов за нова политическа формация ще допринесе ли по някакъв начин за преструктуриране на политическото пространство и ще има ли алтернатива на ГЕРБ?
- Ще имаме по-скоро алтернатива на начина, по който ГЕРБ управлява обществото. Партията на Бойко Борисов не използва традиционни методи и в този смисъл отговорът няма как да бъде традиционен, а само партиен. Това, което прави ГЕРБ, е пълно незачитане на институциите. Виждаме отношението на премиера към парламента, президента и съдебната власт. Той излъчва пълно пренебрежение и тотален натиск върху институциите, които са в сферата на влияние на кабинета. Вече нямаме независими регулатори. Ще припомня още в началото на управлението на ГЕРБ споровете за Централната банка, Комисията за финансов надзор, мина се през СЕМ през Комисията за регулиране на съобщенията, ДКЕВР напоследък. Няма независим орган, който да не беше поставен в партийна зависимост от мнозинството. Следващият, с който се заемат, е Сметната палата, следвайки точно същата идея. При подобно отношение и създаване на еднолична власт в държавата, още повече че видимо ни управлява партия, която е далеч от демокрацията, защото има само един лидер и той сам взима решенията, участието на опозиционните партии в парламента е много важно и очевидно не достатъчно. Трябва да се потърси много по-голяма мобилизация, за да се запази всичко, постигнато за двадесет години в областта на демокрацията, демократичните институции и правото на хората да избират. Не съм съгласен, че трябва да се върнем към еднолична власт, което непрекъснато става в последните две години. Така че проектът на президента, доколкото аз имам участие в него, и всички са включени с тази идея, е именно да даде възможност на представители на гражданското общество да не допуснат подобен начин на управление да се налага и да остане трайно в България.

Смятате ли, че кабинетът има потенциал да се пребори с растящото социално недоволство?
- Очевидно правителството прави каквото може. Лошото е, че не може много. В условията на криза българските граждани могат да проявят солидарност и съпричастност, но само ако видят, че има ясни правила и приоритети и че тежестите се понасят пропорционално на възможностите. Вземането на пари от хората с ниски доходи и от малкия бизнес няма да напълни бюджета, а ще върне страната ни много назад.

Какви са опциите пред страната ни, ако бъдат приети единни икономически критерии в ЕС? Кой е по-добрият вариант за нас - да ги приемем, или да запазим икономическа самостоятелност?
- Европейският съвет прие правила за икономическо управление, които поставят строги ограничения пред икономическата политика и поставят нейната стабилност като основен приоритет. Това означава, че след увеличаването на бюджетните разходи за омекотяване на ефектите от икономическата криза през 2008 и 2009 г., които доведоха съответно до значително увеличаване на бюджетните дефицити, сега приоритет са ограниченията. По новите правила ще бъдат налагани санкции за страните, които не спазват тези изисквания. Тези страни ще трябва да плащат значителни глоби. Дори имаше предложения да им се отнема правото на глас в ЕС. Тези правила засега важат само за страните, които участват в еврозоната. Много вероятно е те да бъдат отворени за доброволно присъединяване и на страни извън еврозоната. Това поставя България пред важен политически избор. Той е именно политически, а не икономически. Ангажирането ни с новите правила означава, че в икономическата ни политика ще има ясни рамки, ще се приближим по-бързо към членството в еврозоната, но възможностите за провеждане на активна фискална политика ще бъдат силно ограничени. От друга страна, ако правителството прецени, че ще остане извън механизма, то ще има възможност за по-агресивна политика по отношение на публични инвестиции и развитие на социалната сфера. Този вариант би бил по-добър, ако имаме доверие в способността на правителството само да налага ясни правила, постоянство и предвидимост. Лично аз не виждам основание за доверие нито в ясната визия, нито в предвидимостта на политиката на това правителство. В такъв случай повечето свобода в ръцете му може да донесе до значителни рискове, включително до заплахи за валутния борд.
Още от интервюто на „Класа"