Анализаторите от най-голямата швейцарска банка UBS прогнозират, че до края на 2025 г. златото може да поскъпне на международните пазари до 2900 долара за тройунция.

Според тях, фактори като идването на Доналд Тръмп на власт в САЩ и нарасналата глобална несигурност, ще продължат да поддържат високи цените на благородния метал.

Що се отнася за края на 2026 г., настоящата прогноза на банката също предвижда повишение на цената на златото, но относително малко - тя може да нарасне до 2950 долара за тройунция, смятат експертите.

"Богатите също плачат": Какви са най-големите страхове на милиардерите

"Богатите също плачат": Какви са най-големите страхове на милиардерите

Проучване на най-голямата швейцарска банка UBS

Златото стана една от най-доходоносните стоки през тази година, като постави няколко рекорда, преди цените му да отстъпят след президентските избори в САЩ, поради засилването на щатския долар.

Повишението на котировките на благородния метал беше обусловено от увеличените покупки от страна на големите централни банки в света, от преминаването на Федералния резерв към облекчаване на парично-кредитната политика, както и от геополитическото напрежение в Европа и Близкия изток.

Златото на спот пазарите тази седмица се търгуваше около 2630 долара за тройунция, като от началото на годината досега, това представлява повишение на цената му с 28%.

По-рано тази седмица Goldman Sachs публикува прогноза, според която към края на 2025 г. златото ще поскъпне до 3000 долара за тройунция.

Ще продължат ли да поскъпват златото и среброто и да инвестираме ли в тях? Говори експертът

Ще продължат ли да поскъпват златото и среброто и да инвестираме ли в тях? Говори експертът

Макс Баклаян, изпълнителен директор на Tavex България, в интервю за Money.bg

Ще припомним, че според проведено в края на миналата година проучване на UBS сред нейните клиенти, "за направленията на инвестиране през 2024 година, 43% от милиардерите първо поколение възнамеряваха да увеличат инвестициите си в частни ценни книжа (акции, облигации и др.), а 38% планираха да увеличат инвестициите си в облигации на развити страни (държавни дългови книжа).

Свръхбогатите наследници пък бяха отговорили, че предпочитат най-вече частни инвестиции, като приблизително по равно бяха предпочитанията да привличат преки инвестиции в акционерен капитал, както и инвестиции във фондове за дялов капитал", се отбелязваше в доклада.

Търсенето на злато в света леко се сви, но покупките от централните банки продължават да растат

Търсенето на злато в света леко се сви, но покупките от централните банки продължават да растат

Каква е средната цена на благородния метал за второто тримесечие