Търсенето на злато в световен мащаб през второто тримесечие (април-юни) на 2024 г. намалява с 6% на годишна база и възлиза на 929 тона. Това показват данните от доклада на Световния съвет по златото (WGC).
В доклада на организацията се отбелязва, че спадът в търсенето като цяло на благородния метал през отчетния период, се дължи основно на рекордните цени на златото и едновременния с това, резкия спад при търсенето на бижута до 391 тона (по-малко с 19% спрямо същия период на миналата година), което е четиригодишен минимум.
Общото предлагане на злато в света през второто тримесечие обаче се е увеличило с 4% на годишна база, до 1258 тона. За същия период, добивът на злато в света е достигнал рекордно високо ниво - 929 тона.
Независимо от лекото свиване на покупките като цяло на злато в света, нетните покупки на злато от централните банки обаче за второто тримесечие нараснаха с 6% на годишна база, до 183,4 тона. Това се обяснява главно с необходимостта от защита и диверсификация на техните инвестиционни портфейли.
Средната цена на златото ма международните пазари през второто тримесечие се повиши с 18% на годишна база до 2338 долара за тройунция, което е и повишение с 13% на тримесечна база, отбелязват още от WGC.
Ще припомним, че в публикувано преди повече от месец проучване на Световния съвет по златото (WGC) се казваше, че почти 30% от големите централни банки в света възнамеряват да (продължат да) увеличават златните си резерви през следващите 12 месеца. Това беше рекорд за този показател за целия период на съответните проучвания на Световния съвет по златото (WGC), според документите на организацията.
От WGC посочиха тогава, че планираните покупки на благородния метал от централните банки, са мотивирани от "желанието да балансират златните си резерви на по-благоприятно стратегическо ниво и от обема на вътрешното производство на злато. Увеличението на златните запаси е мотивирано и от опасенията за финансовите пазари, включително и заради по-високите рискове от кризи в световен мащаб и нарастващата инфлация".
Въз основа на данните от проучването на WGC извоътд беше, че и "през тази година интересът на централните банки в света към покупките на злато, на фона на рекордните покупки на благородния метал през миналата година, ще се запази".