За нищожни бяха обявени от Върховния касационен съд договорите за отпускане на кредити, деноминирани в швейцарски франкове. Така хората, пострадали от този тип ипотеки, ще могат да претендират банките да им възстановят всички платени лихви и такси извън чистата стойност на кредита, пише "Сега".

Преди 15-ина години кредитите в швейцарска валута бяха популярни заради изгодните условия, но след това тя поскъпна рекордно спрямо лева и това удари много силно по длъжниците. Имаше хора, загубили жилищата си, както и фалирали фирми - на фона на солидни печалби за банките, припомня изданието.

Ипотечните кредити в швейцарски франкове набират сила у нас

През миналата година Съдът на ЕС излезе с определение, че договорите са нищожни в цялост, защото българската банка не е разяснила икономическите последици за кредитополучателя, в случай че франкът значително поскъпне спрямо лева.

Кредитът във франкове и йени крие рискове

Това е повлияло и за обрата в съдебната практика у нас. "Сега" отбелязва, че до този момент българските магистрати обявяваха за недействителни само отделни клаузи - за валутния риск и за еднократното увеличение на лихвата. Така кредитополучателите продължаваха да дължат главница, лихви и такси по курса на франка към момента на сключването на договора.

Как от ипотеките в швейцарски франкове банките в Полша могат да загубят $15 милиарда?

Как от ипотеките в швейцарски франкове банките в Полша могат да загубят $15 милиарда?

Историята на една банкова сага, започнала преди две десетилетия

Изданието цитира адв. Десислава Филипова, която обяснява, че нищожността на договорите в цялост значи едно - всяка от страните следва да върне на другата това, което е получила по него. В случая - кредитополучателят връща главницата (ако вече не го е направил), а банката - лихвите и таксите.

Според адв. Филипова в случая предвидената в българския закон давност от 5 години не следва да бъде пречка. Вече има тълкувателна практика на Съда на ЕС и тя е, че давностен срок не тече, когато кредитополучателят не е знаел, че в договора му има неравноправни клаузи.