Отпадането на точковата система за пенсиониране се оказа най-дискутираната тема при днешните дебати преди приемането на промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО). Остра критика отправиха депутати от левицата и от ДПС по повод отпадането на тази система. Досега тя позволяваше, ако някой няма пълния стаж, да компенсира с по-висока възраст. Драгомир Стойнев от "Коалиция за България" заяви, че заради промяната над 10 000 души през идната година ще имат проблеми с пенсионирането, а Хасан Адемов от ДПС призова хората да се пенсионират още през тази година.
Отпадането на точковата система няма да ощети никого, каза обаче в кулоарите на парламента министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов. Нека да не плашат хората, добави той, цитиран от БТА.
Хасан Адемов от ДПС обаче обясни, че старата система е давала повече гъвкавост, а занапред ще са необходими едновременно две условия - възраст 63 години за мъжете и 37 години осигурителен стаж; за жените, респективно - 60 години възраст и 34 години трудов стаж.
"На следващо място има възможност за откупуване на стажа, само че вие предлагате еднократно заплащане, няма възможност за разсрочено, както беше преди. Трябва да извадите от джоба си 5 хиляди лева, за да решите този проблем", обясни Адемов.
В крайна сметка в присъствието на 130 народни избраници с 90 гласа „за" народните представители приеха на първо четене дълго оспорваните промени в Кодекса за социално осигуряване. Против бяха 37 депутата, а трима се въздържаха.
Промените, които се дискутират още от пролетта, увеличават възрастта и стажа за придобиване на право на пенсия, включително за работещите при тежки условия. Предвижда се постепенно увеличаване на изискуемия осигурителен стаж от 1 януари 2012 г. с четири месеца за всяка календарна година до достигането на 37 години осигурителен стаж за жените и 40 години осигурителен стаж за мъжете през 2021 г.
Увеличава се стажът и за пенсиониране на работещите при първа и втора категория, като те ще получават пенсиите си от НОИ до 2015 година. За военнослужещи, полицаи, следователи и т.н. стажът се вдига до 28 години, от които 18,6 години действително изслужени в системата (от 1 януари 2020 г.).
Промените в КСО предвиждат още постепенно увеличаване на възрастта за пенсия - от 1 януари 2021 г. с по 6 месеца на година до достигането на 63-годишна възраст за жените през 2026 г. и 65-годишна възраст за мъжете през 2024 г.
Лидерът на СДС Мартин Димитров разкритикува прехвърлянето на средства от частните пенсионни фондове в НОИ. „Ако този текст бъде гласуван, България буквално ще се издъни по този критерий - доверието в нас ще намалее", заяви Димитров, цитиран от агенция „Фокус". Той апелира да се даде възможност на хората сами да решават и да си прехвърлят парите от частните пенсионни фондове в НОИ. Димитров посочи, че е необходимо да се въведат стимули за доброволно увеличаване на пенсионната вноска, както и хората от държавната администрация да започнат да внасят своите осигурителни вноски.