Традиционните финансови институции вече повече от година са "с двата крака" в света на крипто чрез борсово търгувани фондове и различни интеграции, а дигиталните активи са сред най-важните теми не на кого да е, а на администрацията на американския президент Доналд Тръмп. Каква е следващата стъпка?
Според Катрин Чен, ръководител на институционалните и ВИП услуги на Binance, крипто вече е с основополагащо значение за глобалната финансова система. Пред Money.bg тя подчерта, че от усилията на криптоиндустрията зависи традиционните играчи да получат инструментите, нужни за навлизането в новата за тях среда.
Г-жо Чен, в LinkedIn пишете за себе си, че работите с някои от най-"сложните" клиенти на Binance и отговаряте за процеси, от които зависи връзката между традиционните финансови институции и криптоиндустрията. Достигнахме ли момента, в който всеки от тези "лагери" приема другия за равен? Ако да, то кои са събитията от последните години, които доведоха до този резултат?
Последната година показа, че е все по-невъзможно да се игнорира крипто като инвестиционен актив. От широко отразения четвърти халвинг на биткойна в началото на 2024 г. до първите стъпки на приятелски настроената към криптоактивите американска администрация - институционалните инвеститори оценяват тези пазарни събития според своята инвестиционна стратегия, когато вземат решения за нови пазари.
Въвеждането и успехът на Биткойн ETF-ите и ценовите движения на Биткойн в особено голяма степен накараха традиционните инвеститори да принудят своите доставчици на услуги да предоставят директен достъп или експозиция към крипто.
В същото време, крипто е първият клас активи, който произлиза от потребителската общност. Други класове активи първо са били институционализирани и след това постепенно са станали достъпни за инвеститорите на дребно. При това положение много от инфраструктурата, която съществува в традиционните финанси все още я няма или липсва неин еквивалент в крипто екосистемата.
Традиционните финансови институции продължават процеса си на отваряне към крипто, но изискват правилната инфраструктура, за да имат достъп до него. Криптоиндустрията трябва да построи инструментите и продуктите, които намаляват "триенето" за традиционните финанси при достъпа до крипто.
Това е и причината за нас, в Binance, да разработваме първи по рода си продукти и инструменти, които помагат на традиционните участници в пазара да влязат в криптосферата.
За всички е видно, че през последната година криптовалутите и децентрализираните технологии са наистина "в светлината на прожекторите". Добра или лоша новина за инвеститорите е, че крипто се превърна в политически въпрос около изборите в САЩ, а ЕС въведе цялостна регулация в лицето на MiCA?
Традиционните финансови инвеститори гледат дългосрочно, когато преценяват дали да влязат на даден нов пазар, в това число - и в крипто. Най-общо казано, институционалните инвеститори, за разлика от тези на дребно, отговарят пред собствените си инвеститори или акционери и трябва да вземат под внимание множество фактори, в това число - регулаторната яснота и рисковете.
Ясно е, че крипто вече е в дневния ред на правителствата по света, което ще спомогне за повече регулаторна яснота и ясни насоки, за да могат участниците на пазара, включително и институционалните инвеститори, да разберат правилата.
В Binance се интересуваме от политики, а не от политически въпроси и винаги търсим възможност да работим с политиците по света, за да помогнем за създаването на регулаторни рамки, които насърчават бизнес иновацията и инвестициите, докато в същото време предпазват и потребителите.
Случва ли се реално преплитането на крипто и традиционни финанси в Европа? Ще видим ли дигитално евро и повече използване на блокчейн например в държавните институции?
Сближаването на криптовалутите и традиционните финанси се случва по целия свят, включително в Европа. Големи институции като Morgan Stanley и Bank of America публично признаха стратегическото значение на крипто: Тед Пик, главен изпълнителен директор на Morgan Stanley, подчерта ангажимента на банката да се ориентира в регулаторните рамки, за да разшири предлагането си на крипто в Давос по-рано тази година.
По подобен начин финансови гиганти като KKR, BlackRock и Fidelity предприемат сериозни стъпки в областта на цифровите активи. В Европа испанските банки BBVA и Santander обявиха плановете си да предлагат криптотърговия и попечителски услуги само преди няколко седмици, а Societe Generale успешно приключи първата си репо сделка с Banque de France в края на миналата година.
Тези стъпки отразяват по-широка промяна: цифровите активи вече не са нишови - те се превръщат в основополагащи за финансовата система.
Бележка на автора: Въпреки тези заявени амбиции, все още крипто има своите специфики, които могат да изиграят лоша шега на обикновения потребител. Преди няколко седмици стана известен случай с българин, загубил 1500 долара в USDC при опит да ги депозира в своя акаунт в Revolut. Причината - погрешно избрана блокчейн мрежа, която е несъвместима с платформата. Подобни ситуации не са рядкост и няма стандартен начин за разрешаването им - ако то въобще е възможно, стъпките варират.
Един наглед тривиален проблем наскоро повдигна темата за регулациите при трансферите на дигитални активи. Традиционните финанси имат определени механизми, при които сгрешен превод може да бъде върнат, докато при трансфер на крипто сгрешен адрес или даже несъвместимост с използваната за трансфера мрежа може да доведе до загуба на средства. Трябва ли индустрията да приеме определени правила и процедури за такива ситуации? Какви са рисковете от подобен подход?
Нашата индустрия е все още в начален стадий, особено като се има предвид с колко време традиционната финансова индустрия е разполагала, за да се развива и да еволюира постепенно. Необратимият характер на блокчейн транзакциите е един от основните принципи на технологията, който захранва криптовалути като биткойн и следователно дава на пазара доверие.
Биткойнът се разглежда като клас активи, в който може да се инвестира, отчасти защото няма централен орган, който да е в състояние едностранно да отмени трансакциите с биткойн.
Естествено, традиционната финансова индустрия проучва различни експерименти и изследвания, за да намери решения, които могат да се използват както за криптовалутите, така и за криптовалутите, като същевременно се гарантира наличието на подходящи правила и предпазни мерки. Ето защо одобренията на Биткойн ETF-ите бяха бързо възприети от традиционните инвеститори, защото това е нещо, което те вече познават.
Бележка от автора: По-горе Катрин Чен загатна как Binance гледа на процесите в САЩ, но нека поставим случващото се във Вашингтон в по-широк контекст. То е важно за Binance, тъй като компанията отдели американския си бизнес, но въпреки това беше обект на сериозни разследвания и регулаторни процедури и основателят ѝ Чанпенг Жао даже беше осъден.
Binance пряко не извършва дейност в САЩ, но като най-голяма борса със сигурност има своята оценка за новия подход към криптовалутите във Вашингтон. Каква е тя?
Макар да не сме американска компания и да нямаме потребители в САЩ, ние отчитаме влиянието на американската икономическа политика и усилията по прилагането ѝ. САЩ имат голяма роля във формирането на глобалните крипто политики и ясна и отворена към иновациите регулация би предоставила много необходимата сигурност - не само за американските компании, но и за цялата индустрия.
Яснотата и лидерството в тази сфера ще отключат увереност и инвестиции, като гарантират, че потребителите ще бъдат защитени и индустрията ще продължава да прави иновации.
Преди години на Биткойн се гледаше като на актив убежище, докато сега в голяма степен следва традиционния пазар. Чрез ETF-ите много от най-големите институционални инвеститори имат експозиции. Не се ли превръща крипто просто в поредния актив на Уолстрийт?
За да стане наистина мейнстрийм, крипто трябва да е достъпно за традиционните пазари и за инвеститорите от Уолстрийт. Крипто може да бъде много технически и плашещ въпрос за обикновените хора. Със създаването на продукти и инструменти, които правят крипто по-лесно достъпно, като например чрез борсово търгувани фондове, намаляваме прага за влизане и достигаме до повече хора.
В същото време, криптоиндустрията също ще спечели от разработката на продукти за традиционния пазар. С непрекъснатата развойна дейност ще създадем по-добри продукти с по-добро потребителско изживяване и това ще е от полза за всички ползватели.
Бележка от автора: Може би най-близо до донякъде анархокапиталистическия корен на криптовалутите днес са многобройните meme токени - появяват се, "избухват" и изчезват понякога в рамките на часове и нерядко на фона на скандали, свързани със злоупотреба с вътрешна информация и т.н. Сред тях обаче има и проекти, подкрепяни от много силни общности.
Последните месеци са белязани от много силна memecoin активност. Вашият колега и изпълнителен директор на Binance France Дейвид Принкай коментира преди време пред Money.bg, че да се приемат memecoins като нещо несериозно "означава да подценим както тях, така и стойността, която носят за потребителите". Как виждате Вие ситуацията - ще се запази ли стабилният интерес към meme токените или ще видим отдръпване в посока по-стабилни дигитални активи?
От институционална гледна точка, това зависи от конкретния интерес и склонността към риск на инвеститора. Трейдърските компании например активно преследват волатилността и за тях алткойните и мемекоините биха били обект на интерес.
Други видове институционални инвеститори, като например семейни офиси, които може да се интересуват предимно от диверсификация в цифрови активи или хеджиране срещу инфлация, вероятно ще се фокусират първо върху Биткойн и след това постепенно ще проучват други алткойни с голяма стойност, когато се чувстват по-комфортно с криптовалутите.