2024 г. се очертава като една от най-интересните години за криптосферата. Биткойн достигна исторически връх още преди предлагането му да намалее наполовина, а освен това бяха разрешени и борсово търгуваните фондове, които проследяват BTC и ETH. Сега крипто е тема даже на предизборната кампания в САЩ.

"Личното ми мнение е, че който и да бъде избран, цикълът значително ще се ускори. Има две причини. От една страна, за инвеститорите ще има повече яснота след изборите в САЩ. От друга страна, вотът ще повлияе на много големи икономически решения и капиталите бързо ще поемат в съответната посока", коментира пред Money.bg Дейвид Принкай, изпълнителен директор на Binance France и ръководител на маркетинга на най-голямата криптоборса за целия Европейски съюз.

Който и да спечели изборите - в САЩ криптозакон ще има

Който и да спечели изборите - в САЩ криптозакон ще има

Най-лошото по света не е зад нас и затова все повече хора ще разчитат на криптовалутите, убедени са Елина Цветинова и Благовест Белев

На този фон, кои са най-интересните крипто тенденции в момента? "Със сигурност в момента най-"горещи" са memecoins. Виждаме, че много потребители търгуват и искат да извлекат стойност от тях. Те инвестират в онлайн общества. Memecoins имат някои недостатъци. При тях има много търговия с вътрешна информация. Затова и казваме, че в момента това е някакъв тип мода - популярността ще се повиши и след това може да спадне. И все пак, да се приемат memecoins като нещо несериозно означава да подценим както тях, така и стойността, която носят за потребителите", отговаря Принкай.

Memecoins често започват живота си като пародия и най-силната им страна са феновете, които подкрепят различните проекти. Един от най-известните примери е Doge, който получи тласък даже от Илон Мъск. Цената е нестабилна и най-често се крепи на вярата на потребителите, че може да върви още нагоре. В случая на Doge, след мощния скок, в момента криптовалутата остава на относително ниски нива - за съжаление на тези, които не са продали навреме.

Мъск сложи Doge за лого на Twitter и наду цената на Dogecoin

Мъск сложи Doge за лого на Twitter и наду цената на Dogecoin

Така милиардерът отговори на делото, заведено срещу него от инвеститори в криптовалутата

Пълната противоположност са т.нар stablecoins. Те проследяват стойността на реални активи и в повечето случаи са обезпечени. "Stablecoins винаги са били много полезен инструмент за навлизането на крипто, защото дават възможност да използвате технологията без риск от нестабилност на цената. На второ място, stablecoins могат да предложат програмни интеграции, които тотално превъзхождат традиционните банкови продукти", обяснява Принкай.

Terraform Labs, която стои зад криптовалутите TerraUSD и Luna, обяви фалит в САЩ

Terraform Labs, която стои зад криптовалутите TerraUSD и Luna, обяви фалит в САЩ

Стойността на токените на крипто фирмата се срина с $40 милиарда, което допринесе за т. нар. „крипто крах“

Говоренето за крипто винаги е говорене за децентрализация. Къде тогава е мястото на големите централизирани платформи като Binance? "Те дават рамка на потребителя, в която той може да се ползва с относителна сигурност и регулации. Когато избереш DeFi (децентрализирани финанси), носиш целия риск - можеш да станеш жертва на кибератака", отговаря Принкай.

Борсово търгуваните фондове (ETF), които проследяват цената на Биткойн или Етер, дават възможност и на по-традиционни инвеститори да получат експозиция към крипто - при това без да се очаква да имат технически познания. Това звучи като алтернатива на криптоборсите, но Принкай е категоричен, че и за двата варианта има място.

"Борсово търгуваните фондове са относително сигурни и могат да се интегрират в пенсионен или друг подобен продукт. Те са предназначени за дългосрочно съхранение. Когато заявите покупка на дял в такъв фонд, отнема между 24 и 48 часа това да се случи - по същия начин е и при продажба на дял. В борсата всичко се случва за милисекунди с натискането на един бутон", коментира той.

Когато покупката и продажбата се случват за части от секундата, рисковете са огромни. Дългият списък от провалени криптопроекти - от най-скромния токен до гигантски борси като FTX, е доказателство за това. Принкай приветства навлизането на регулациите в индустрията. То започна от Евросъюза с регламента MiCA.

Разбиране или хаос? Как светът приема криптовалутите

Разбиране или хаос? Как светът приема криптовалутите

Ще се промени ли глобалната финансова система?

"Баща ми беше в авиоиндустрията, така че ще направя паралел с нея. Първата регулация там датира от 60-те. Била е приета след голяма катастрофа - два самолета са се сблъскали. Когато се приемат правила, целта е да бъде предпазен потребителят и да се създадат стандартни практики, които са задължителни за цялата екосистема. Виждаме много инциденти в криптосистемата, които не искаме да се случват отново. Те имат ефект върху разрастването ѝ, забавят възприемането на криптовалутите и в крайна сметка спират иновациите", подчертава Дейвид Принкай.

Кое е по-вероятно - криптоплатформите да станат банки или банките да се превърнат в основни криптоиграчи? Отговорът: "Виждаме технологични компании, които влизат във финансовия сектор. В същото време, традиционни финансови играчи използват блокчейн, за да преоткрият себе си и да интегрират технологиите в своите продукти. В крайна сметка, диверсификцията на компаниите и на възможните стратегии е от полза на крайния потребител".