Bybit - една от големите борси за криптовалути, понесе двоен тежък удар, след като първо севернокорейските хакери от Lazarus Group откраднаха от нея 1,5 млрд. долара в етер, а след новината за кибератаката започна паническо теглене на средства, съобщава CoinDesk.
Това е най-голямата кражба на криптовалута в историята.
Говорим за загуба на около една трета от активите на борсата - от 16,9 млрд. долара до 11,2 млрд. долара, в рамките на няколко часа. Повечето потребители са теглили стейбълкойни, а не етер.
Изпълнителният директор на Bybit, Бен Жоу, разкри, че след като са получили контрол върху "студен" портфейл (т.е. несвързан с мрежата), хакерите са успели да откраднат около 70% от етера на техните клиенти. Това е принудило борсата спешно да осигури заем, за да може да обработва тегленията на клиентите си.
Кризата се задълбочи, когато Safe - децентрализиран протокол за съхранение, временно спря функционалността на своите смарт портфейли, за да гарантира сигурността на платформата. Това създаде допълнителни усложнения за Bybit, тъй като 3 милиарда долара в USDT бяха блокирани в Safe портфейл.
Това е наложило разработчиците на борсата да пишат нов код "на коляно", за да могат да гарантират ликвидността ѝ.
Жоу съобщи, че сингапурските власти са се отнесли много сериозно към инцидента и въпросът вече е ескалиран до Интерпол. Ангажирани са и фирми за блокчейн анализ, включително Chainalysis.
Интересен момент е, че борсата е обмисляла възможността за "връщане назад" на Ethereum блокчейна - идея, предложена от някои участници в индустрията, включително съоснователя на BitMEX, Артър Хейс. Жоу разкри, че екипът му е контактувал с Виталик Бутерин и Ethereum Foundation за съвет, въпреки че такова действие би било изключително сложно и противоречиво.
Опасенията са, че връщането на блокчейна към по-ранна версия ще засегне транзакции за много над 1,5 млрд. долара, а освен това генерално ще нанесе тежък удар върху доверието в криптосферата - непроменяемостта е негов фундамент.
Точната причина за хакерската атака все още не е известна. Според Жоу, лаптопите на Bybit не са били компрометирани, а движенията на подписващите транзакциите изглеждат рутинни.
Хакерите бързо са ликвидирали плячката си през множество платформи. Историята на Lazarus Group започва от 2017 г., когато групата проникна в четири южнокорейски борси и открадна биткойни на стойност 200 млн. долара.
hmmm
на 23.02.2025 в 14:09:12 #1абе те севернокорейците пасяли трева и нямали компютри, нямали ток и нямали добри специалисти, по-добри от американските университети и разни такива пропаганди