Криптосекторът е изправен пред нова криза от типа "черен лебед", която заплашва да предизвика верижна реакция, подобна на колапса на FTX през 2022 г. Измама за $200 милиона, извършена чрез манипулация при пускането на токени в блокчейна Solana, разкрива системни проблеми, които биха могли да имат катастрофални последици за целия пазар, пише Fintech Blueprint.

В епицентъра на скандала са братята Хейдън и Гидеън Дейвис от компанията Kelsier, чиито действия напомнят за практиките на Сам Банкман-Фрийд и FTX. Подобно на FTX, която използваше вътрешна информация и манипулации за лична изгода на създателя си, братята Дейвис са злоупотребили с достъпа си до президентски проекти, включително $MELANIA и $LIBRA.

Как Аржентина може да остане без президент след криптоизмама за милиони

Как Аржентина може да остане без президент след криптоизмама за милиони

Хавиер Милей подкрепи нов токен, който след това бързо се сгромоляса

Последният в момента създава огромни проблеми на аржентинския президент Хавиер Милей. Той публично беше подкрепил токена и сега е обект на разследване, а опозицията иска импийчмънт.

Хейдън Дейвис публично призна за използването на "снайпинг" - софтуерни ботове, програмирани да изкупуват токени в момента на тяхното лансиране. Това признание разкрива практики, застрашаващи стабилността на целия криптопазар, точно както разкритията за злоупотреби във FTX доведоха до колапс на доверието в централизираните борси преди две години и половина.

Скандалът вече оказва сериозно влияние върху екосистемата на Solana. Платформата Meteora, разработена от екипа на водещата децентрализирана борса Jupiter (със "заключени" $2,4 милиарда), е дълбоко замесена в схемата. Ситуацията застрашава да подкопае доверието в Solana - блокчейн, който едва започваше да се възстановява от негативните асоциации с FTX.

Особено тревожен е мащабът на потенциалното въздействие. През последните месеци Solana генерира значителна част от приходите в криптосектора, като само платформата Pump.fun допринася $234 милиона за тримесечие. Подобно на FTX, която беше ключов играч в криптопазара, сътресенията в екосистемата на Solana могат да предизвикат домино ефект.

Разкритията повдигат фундаментални въпроси за структурата на криптопазара. Както при FTX, проблемът не е в технологията сама по себе си, а в човешкото поведение и липсата на адекватен надзор. С над 8 милиона създадени токена досега, потенциалът за злоупотреби остава огромен.

Фалиралата криптоборса FTX ще трябва да плати над $12 милиарда на клиентите си

Фалиралата криптоборса FTX ще трябва да плати над $12 милиарда на клиентите си

Това реши американски съд

Паралелите с FTX са особено тревожни за инвеститорите. И в двата случая, привидно успешни и иновативни проекти се оказват изградени върху измамни практики. Както FTX разкри слабостите на централизираните борси, така случаят Kelsier разкрива уязвимостите в процеса на пускането на токени.

Докато разследванията продължават, криптообщността е изправена пред познат кошмар - заплахата от системен колапс, породен от злоупотреба с доверие.