Грандиозен политически скандал си забърка аржентинският президент либертарианец Хавиер Милей. Държавният глава е застрашен от импйчмънт, след като подкрепи криптопроект, който според анализатори се е оказал грандиозна инсайдърска измама с щети за инвеститорите, която се оценява на десетки милиони долари.
Става дума за токена Libra, който се изстреля до 4,56 млрд. долара капитализация, след като на 14 февруари Милей го подкрепи в X/Twitter с коментара, че това е "частен проект", който "насърчава растежа на аржентинската икономика".
Само 11 часа след дебюта си на децентрализираните борси, пазарната капитализация на Libra се сгромоляса с 94% до едва 257 млн. долара. Според Cointelegraph около 3 часа след началото на търговията поне 8 портфейла, свързани с проекта, са започнали да разпродават токените си и така бързо са успели да ги обърнат в 57,6 млн. USD Coin и SOL за още почти 50 млн. долара.
Както отбелязва изданието, Libra беше обект на критики още преди срива, като анализатори предупреждаваха, че 82% от токените са "отключени" и продаваеми още от началото на търговията - а това създава огромен риск от "издърпване на чергата" изпод краката на инвеститорите. Според финтех камарата на Аржентина именно това е станало и в този случай.
Политически удар
Милей побърза да изтрие публикацията си и да излезе с официална позиция, че няма връзка с Libra и не е бил запознат със спецификите на проекта. В нея е заделено специално място и за опозицията: "Искам да кажа на мръсните плъхове от политическата каста, които искат да се възползват от ситуацията, че те всеки ден показват колко гнусни са политиците и увеличават решителността ни да ги сритаме отзад".
А опозицията действително иска разследване и евентуално отстраняване на Милей заради "скандала, който ни засрами на международно равнище", както коментира депутат. Стана ясно, че Милей е имал срещи със свързана с Libra компания (KIP Protocol), така и с предприемач, представящ се за инфраструктурен партньор на проекта (лице на име Хейдън Дейвис).
Сега те си прехвърлят вината за станалото с публикации в социалните мрежи, като не липсват и обещания за допълнително инвестиране и стабилизиране на токена. Въпреки временното удвояване, цената на Libra отново падна.
Самият президент е поискал службата за борба с корупцията да разследва него и всички членове на правителството. Целта - да се установи има ли извършено престъпление.
След години на политическа и финансова криза и скандали около леви политици, антисистемният играч Хавиер Милей спечели доверието на аржентинците с програма за грандиозно орязване на държавните разходи и дерегулация. Вече са видими и някои резултати, от които най-значимият е очакването, че икономиката на страната ще се върне към растежа през 2025-а.
От друга страна, живеещите в бедност са все повече. Всеки период на икономически промени е труден за населението и със сигурност замесването на държавния глава в криптоизмама не дава утеха на обикновените хора.
nsmilitia
на 17.02.2025 в 23:22:20 #1Е случва се и да сбърка бай Милей, ни цялостно политиките му са супер адекватни. А относно бедността, ми те никога не са и били богати. Едно социалистическо напомпване разорило не една и две държави в латинска америка и накрая трябва сметката да се плати