Бедността в Аржентина скочи до почти 53% през първите шест месеца от президентството на Хавиер Милей, съобщават световните агенции, като цитират държавната статистика.

Докладът за първата половина на 2024 г. показа, че 52,9% от аржентинците (15,7 милиона души) сега живеят в бедност, а почти един от всеки петима е в крайна нищета.

Как злато от резерва на Аржентина се оказа изнесено зад граница

Как злато от резерва на Аржентина се оказа изнесено зад граница

"Да оставиш бабините бижута в заложна къща" - така бивш министър описва ситуацията

Официалният процент бележи ръст от 41,7% и отразява болката от най-интензивната програма за строги икономии в Аржентина през последните десетилетия.

Констатацията на правителството, че още 5,2 милиона души са изпаднали в бедност по време на краткия мандат на Милей, е удар върху реномето на крайнодесния икономист, въпреки че чуждестранните инвеститори и Международният валутен фонд (МВФ) - на който Аржентина дължи 43 милиарда долара, аплодират неговата фискална "шокова терапия".

Очаквайки негативните новини часове преди публикуването на доклада за бедността, говорителят на Милей свика продължителна пресконференция. "Правителството наследи катастрофална ситуация", каза Мануел Адорни пред репортерите, критикувайки десетилетията на необуздани разходи при предшествениците на Милей от лявоцентристката перонистка партия.

"Те ни оставиха на ръба да бъдем страна, в която практически всички жители са бедни.", коментира Адорни в добре познатия и у нас стил "Виновни са предишните".

Инфлацията, която в момента е над 230% годишно и е сред най-високите в света, изигра ключова роля за повишаването на процента на хора в бедност през първото полугодие до най-високото ниво от финансовата криза в страната през 2003 г.

Инфлацията в Аржентина с най-лош резултат от над 30 години

Инфлацията в Аржентина с най-лош резултат от над 30 години

Индексът на потребителските цени с ръст от 211,4% в края на 2023 г.

Предишните правителства поддържаха високи потребителски разходи за сметка на масивен бюджетен дефицит, който донесе на страната лоша слава заради неизпълнение на дълговете си. За разлика от тях, Милей премахна контрола върху цените, намали субсидиите за енергия и транспорт и девалвира песото с 54% през декември, след като пое властта.

Мерките за строги икономии и дерегулацията доведоха до брутално свиване на покупателната способност и потопиха икономиката в дълбока рецесия.

Въпреки негативните данни, икономическият екип на Милей твърди, че антиинфлационната му програма работи. Месечната инфлация се забави от пика си от 25,5% през декември до 13,2% през февруари.

Милей обеща да намали бюджетния дефицит до нула тази година, като същевременно намали данъците и дерегулира икономиката. Той твърди, че тези мерки в крайна сметка ще доведат до икономически растеж и намаляване на бедността.

Критиците обаче твърдят, че политиките му непропорционално вредят на бедните и работническата класа, като същевременно облагодетелстват богатите и бизнеса.

Метълист, икономист, популист: Кой е човекът, който иска Аржентина да приеме долара

Метълист, икономист, популист: Кой е човекът, който иска Аржентина да приеме долара

Хавиер Милей може да е известен като Перуката, но за момента води в надпреварата за президент

Опозиционните политици и синдикатите организираха масови протести срещу съкращенията на субсидиите и дерегулацията. Те призовават за по-постепенен подход към икономическите реформи, който да защити най-уязвимите.

Милей остава непоколебим, твърдейки, че краткосрочната болка е необходима за дългосрочното икономическо здраве на Аржентина. Той призова аржентинците да "издържат" трудностите, обещавайки, че жертвите им ще се отплатят.

Междувременно, международните финансови институции внимателно наблюдават ситуацията. МВФ изрази подкрепа за реформите на Милей, но предупреди за необходимостта от защита на най-уязвимите.