Отчайващите ситуации изискват отчаяни решения - явно по този начин разсъждават в Аржентина. Голямата южноамериканска страна е с "болна" от десетилетия икономика с огромна инфлация, рецесия и политическа нестабилност. Какво се случва в такъв момент - на преден план излиза политик, който иска буквално да обърне държавата с главата надолу.
Става дума за ултралибералния икономист Хавиер Милей. Той получи най-висок вот на първичните избори и изглежда фаворит в битката за президентския пост в страната, чиито жители усещат на гърба си ефекта от 115-процентова инфлация и 40% от тях живеят в бедност.
Перуката
52-годишният Милей със сигурност прави силно първо впечатление. Видът му отговаря на някои от по-известните елементи в биографията му - кариера като вратар във втородивизионен отбор и вокалист на рок/метъл банда, която освен това свири кавъри на Rolling Stones. Заради специфичната му прическа, той е известен с прозвището Перуката.
Източник: EPA/БГНЕС
Уменията му на убедителен, провокативен и склонен на директни обиди шоумен станаха видими в хода на дебатите с опонентите му и станаха повод за сравнения с Доналд Тръмп и с бившия бразилски президент Жаир Болсонаро. Милей няма нищо против.
Източник: EPA/БГНЕС
Когато стана ясно, че 30% от гласувалите са го подкрепили, той излезе пред симпатизантите си и благодари на... четирите си кучета, кръстени на класически консервативни икономисти.
Не просто ексцентрик
Милей не е типичният антисистемен кандидат, яхнал протестния вот срещу политическа класа, затънала в най-разнообразни корупционни скандали. Негов ментор е Алберто Бенегас Линч - уважаван класически либерален икономист от кръгове, които имат влияние в страната още от 50-те. Баща му е канил Лудвиг фон Мизес да изнася лекции в Буенос Айрес.
Източник: EPA/БГНЕС
Кандидат-президентът има много ясен (и скандален поне колкото него самия) план с конкретни мерки, които да извадят Аржентина от кризата:
- Доларизация - за разлика от Тръмп и Болсонаро, Милей не е икономически националист. Той вярва, че ако бъде премахната националната валута, политическата класа ще загуби основния си лост за злоупотреби - паричната политика. През 90-те Аржентина вече опита това и резултатите не бяха никак добри.
- Закриване на централната банка - това върви в комплект с горната мярка и с коментара на кандидат-президента, че институцията е "най-лошият боклук на Земята".
- Премахване на всякакви разпоредби и ограничения, които дават предимство на местната продукция пред вноса.
- Приватизация на всички държавни предприятия и премахване на механизмите за контрол на цените на стоките и услугите.
- Рязко намаляване на публичните разходи - Хавиер Милей е готов да закрие 17 от 25-те съществуващи министерства. Според него гражданите трябва да си плащат за услугите на здравната система, а купуването и продаването на органи "е просто още един пазар", но абортите не са приемливи. За него климатичните промени са "социалистическа лъжа", а сексуалното образование е част от "промарксистки дневен ред", насочен срещу семейството.
Всичко това е облечено в предложения за промени в държавните структури и социалните плащания. Много от тях са доста амбициозни в настоящата социално-политическа ситуация в Аржентина, но стоят добре по телевизията.
Може ли наистина да спечели
На предварителните избори Милей се класира с малко пред другите кандидати - Патрисия Булрич от десницата и настоящия министър на икономиката Серхио Маса.
Източник: EPA/БГНЕС
Вотът е насрочен за 22 октомври, като на 19 ноември ще има балотаж, освен ако някой от кандидатите не достигне 45% подкрепа или не се откъсне с над 10% пред втория и достигне 40%.
Инвеститорите очевидно се опасяват, че Перуката ще успее да се справи, защото аржентинското песо се срина след предварителния вот и се наложи правителството да го обезцени с 18 на сто.