Властта в Аржентина официално разпусна разследващото звено, натоварено с проучването на скандала с мемкойна Libra — едва три месеца след създаването му, съобщава DL News. Според указ, подписан от президента Хавиер Милей и министъра на правосъдието Мариано Кунео, работната група е "изпълнила своята цел".

Така и не беше оповестено обаче какво е открила тя и какви материали са предадени на прокуратурата.

Как Аржентина може да остане без президент след криптоизмама за милиони

Как Аржентина може да остане без президент след криптоизмама за милиони

Хавиер Милей подкрепи нов токен, който след това бързо се сгромоляса

Звеното, създадено от самия Милей, събираше информация за печално известния токен, наречен Libra, който Милей рекламира в социалните мрежи на 14 февруари. След публикацията на президента в X, Libra достигна пазарна стойност от 4,5 милиарда долара, преди да се срине с повече от 97% само няколко часа по-късно.

Сега стойността му е 14 милиона долара.

Притежателите на вътрешна информация се измъкнаха с повече от 100 милиона долара печалба. Този тип "издърпване на чергата" е доста често срещан при мемкойните. Но рядко е с участието на държавен глава.

Това не е краят

Опозицията реагира гневно на закриването на разследващото звено, но това не е краят на целия сюжет.

Федералният съдия Мария Сервини, която наблюдава случая, е разпоредила на банките да позволят достъп до сметките на ключови заподозрени, включително президента Милей и сестра му Карина, която беше назначена за главен секретар на президентската институция.

Сервини иска пълен запис на финансовата активност, датираща от 2023 г. насам. Това ще включва банкови данни, притежания на ценни книжа и всякакъв подозрителен растеж на активите.

Един крипто срив, който прави импийчмънта на президента на Аржентина все по-вероятен

Един крипто срив, който прави импийчмънта на президента на Аржентина все по-вероятен

Управлението на Хавиер Милей е под въпрос, подкрепата към него не спира да пада

Всъщност Карина Милей е обвинена в приемане на подкупи за уреждане на достъп до президента. Според разследващите така може да е станала и срещата с Хейдън Дейвис, мозъкът зад скандала Libra.

Разследването към момента включва трима души, които са свързани с проекта Libra: Маурисио Новели, Мануел Теронес Годой и правителствения служител Серхио Моралес.

Милей, естествено, отрича всякакви нарушения. Ако обаче бъде установена вина го грози импийчмънт.