Има ли Аржентина останал златен резерв на своя територия? Този въпрос се оказа толкова труден, че централната банка все още не може да му отговори официално, а президентът либертарианец Хавиер Милей и министрите му не казват в прав текст какво се е случило.

Централно място в сюжета имат близо два милиона тройунции от скъпоценния метал на стойност от около 4,5 млрд. долара и не е чудно, че в преживялата не едно и две политико-икономически сътресения южноамериканска страна започва да се трупа напрежение, става ясно от статия по темата на в. El Pais.

Аржентина все пак ще трябва да плати $1,5 милиарда на хедж фондове

Втората по големина латиноамериканска страна все пак ще трябва да плати $1,5 милиарда на хедж фондове

Делото е заради облигации, издавани до 2010 г.

Цялата тема тръгна неофициално - от синдиката на банковите служители La Bancaria, като неговият председател директно попита имало ли е пратки със златни кюлчета през юни, организирани с помощта на частната охранителна фирма Lumil и British Airways.

Министърът на икономиката Луис Капуто потвърди операцията, твърдейки, че е по-добре златото да е извън страната, за да носи доходност.

Президентът Милей намекна, че прехвърлянето е свързано с използването на златото като обезпечение за мостов заем за изплащане на външен дълг. По думите му страната има достатъчно долари, за да направи следващото плащане по дълга си през януари - 1,6 млрд. долара. С новия заем ще се платят други $3 млрд. към чуждестранни кредитори.

Никой не казва колко злато е прехвърлено в чужбина и къде е отишло то. Не е ясно и дали това е знак, че Аржентина в момента не разполага с достатъчно други ликвидни активи и затова е опряла до скъпоценния си резерв.

Аржентина на крачка от доларизацията: Централната банка купува $7 милиарда

Аржентина на крачка от доларизацията: Централната банка купува $7 милиарда

През декември президентът подписа указ за повече от 300 реформи за либерализиране на икономиката

Някои икономисти подкрепят мярката като обичайна операция за получаване на доход от златните резерви. Фаусто Споторно, директор на бизнес училището UADE в Буенос Айрес, коментира пред El Pais, че е по-добре златото да е в чужбина, но признава рисковете от замразяване на активи.

А такива рискове има. Някои от тях са свързани с национализацията на нефтената компания YPF от 2012 г., а други датират още от фалита от 2001 г. Делата са много, дълги и тежки. Ако в хода им се стигне до блокиране на златото, може да минат години, преди централната банка да може отново да се разпорежда с него - и това е при благоприятен изход.

Трансферът на златото например към Лондон или Базел не е нещо тривиално. Трябва да се направи много скъпа застраховка, а доходността от депозирането му е ниска. Заслужава ли си рискът?

Рикардо Аронскинд, изследовател в университета UNGS, предупреждава, че прехвърлянето в чужбина противоречи на международната тенденция за натрупване на златни резерви с оглед международната ситуация. Бившият министър на икономиката Мартин Гусман сравнява операцията с "даване на бабините бижута в заложна къща".

Метълист, икономист, популист: Кой е човекът, който иска Аржентина да приеме долара

Метълист, икономист, популист: Кой е човекът, който иска Аржентина да приеме долара

Хавиер Милей може да е известен като Перуката, но за момента води в надпреварата за президент

Важно в случая е да се демонстрира, че централната банка не действа под политически натиск, подчертават експерти - иначе се повишава рискът златото даже да бъде конфискувано. Не помага обаче фактът, че до декември 2023 г. министър Капуто и ръководителят на Централната банка Баусили бяха партньори в консултантска фирма.