Една наглед организационна рационализация съвсем скоро сериозно ще промени начина, по който се разработва Android - най-популярната операционна система, използвана от 46% от устройствата в света. Работата по нея вече ще се случва само вътре в Google, като кодът остава отворен, но ще се публикуват само отделните версии, съобщава Android Authority.

Това може сериозно да ограничи избора на потребителите.

Над 1 млрд. устройства с Android могат да бъдат подслушвани заради уязвимост в процесора

Над 1 млрд. устройства с Android могат да бъдат подслушвани заради уязвимост в процесора

Изследователи разкриха опасната ситуация, Google все още не е реагирала с кръпки

В момента разработката на операционната система е изключително оплетен процес. От една страна, имаме проекта "Android с отворен код" (AOSP), за който може да допринася всеки и освен това може да се използва от всеки. На база на AOSP Amazon и (във все по-малка степен) Huawei правеха версии за своите устройства.

Най-активна обаче е разработката на Android вътре в Google (т.нар Google Android). Онлайн гигантът от години заменя различни компоненти с отворен код със свои, които не са публични и зарязва развитието на старите, но все пак неговите програмисти имат и най-голям принос към AOSP, като непрестанно се налага ръчно да "синхронизират" двата проекта.

Android пред огромна промяна след индийско решение срещу Google

Android пред огромна промяна след индийско решение срещу Google

Компанията понесе тежка глоба от местните регулатори

Тук имаме ново разклонение. Google Android е достъпна само за лицензираните от Google компании като Samsung и Xiaomi, които след това я модифицират като интерфейс, системно ядро и приложения, за да се превърне в актуалните версии на OneUI и HyperOS. От друга страна, Google правят някои допълнителни доработки за софтуера на своите собствени Pixel смартфони.

Сега Google "отрязва" външните разработчици от AOSP и ще обновява кода му "нацяло" след всяка нова версия на Android.

За големите производители на смартфони промяната не е от особено голямо значение - така или иначе те имат достъп до вътрешния канал на Google и ще могат паралелно да разработват софтуера и хардуера за устройства, които ще пуснат на пазара след година или повече.

От друга страна, промяната е тежък удар по независимите дистрибуции на Android. Една от силните страни на операционната система беше, че технически подготвените потребители могат изцяло да подменят системния си софтуер - и така например да използват различен интерфейс или да получат достъп до функционалности, които производителите може по маркетингови съображения да са ограничили.

Превръща ли Apple своя iPhone в подобие на Android

Превръща ли Apple своя iPhone в подобие на Android

Благодарение на iOS 18 това изглежда все по-вероятно

Сега разработчиците извън Google и големите компании ще трябва да правят огромни "скокове" с всяка нова версия - до този момент те можеха да следят почти "в реално време" какво прави Google и да се готвят за по-големите промени месеци преди внедряването им. Тази промяна ще увеличи значително бремето за обикновено малките екипи от доброволци, които правят различните ROM-ове.

Има и друго - на практика AOSP ще е с месеци по-назад от разработките на Google заради обвързването си с финалните версии на Android.

Това се случва на фона на все по-рестриктивни политики от страна на хардуерните производители за подмяната на системния софтуер. Даже известни именно с възможностите си в тази посока компании като Xiaomi вече въведоха ограничения.

Така изглежда, че Android във все по-голяма степен е "собственост" на Google и на технологичните гиганти, с които си партнира - и те заедно ще решават какво може да прави потребителят с устройството си и какво - не.