Технологиите никога не са спирали да бъдат политика, но в последно време това е особено осезаемо. Администрацията на американския президент Доналд Тръмп, която е безпрецедентно доминирана от хора с връзки в хай-тек бизнеса, прави всичко по силите си САЩ да бъде лидер както в разработките, така и в производството.
Това е в дъното и на голяма част от силно непопулярните в световен мащаб мита и опити на Вашингтон да извива ръцете на геополитически съперници и съюзници. Изглежда обаче, че прекомерният ентусиазъм на новата власт може и да доведе до тежък обратен ефект на един пазар за над половин трилион долара.
Говорим за смартфоните. iPhone на американския гигант Apple е най-печелившата продуктова гама в целия свят, но като чиста бройка много повече са устройствата на различните Android производители. Това не е толкова лошо за САЩ, защото операционната система е под (все по-силния) контрол на друг технологичен гигант - Google.
Това обаче може да се промени заради разразилата се откъм Вашингтон търговска война.
От няколко години имаме прецедент. Първата администрация на Тръмп отряза достъпа до американски технологии на Huawei през 2019 г. и китайският технологичен гигант буквално за няколко месеца трябваше да създаде софтуерна платформа за своите смартфони и таблети, останали без смятаните за задължителни от потребителите услуги на Google като Play Store или Maps.
Стъпвайки първоначално на публично достъпната отворена версия на Android, а след това - на собствено ядро, Huawei създаде HarmonyOS, която вече изпревари iOS в Китай като популярност и е в основата на глобалното завръщане на бранда.
Преди дни порталът XiaomiTime цитира слухове от Китай за това, че Huawei работи с Xiaomi (третият най-голям смартфон производител в света към момента) и с компанията майка на Oppo, Vivo и OnePlus за налагането на алтернатива на предлаганата от Google версия на Android.
Не само това, но в социалните мрежи се говори, че Xiaomi скоро ще започне да предлага някои от своите приложения за HarmonyOS, а в най-новата ѝ собствена дистрибуция на Android - HyperOS 3, ще бъдат заложени основите за освобождаване от Android.
При всяко положение, това би бил много бавен и внимателен процес - освен ако Тръмп не наложи санкции на китайските смартфон производител по начина, по който го направи с Huawei.
За повечето потребители интеракцията с устройството има няколко ключови момента:
- Приложението за провеждане на телефонни разговори и управление на указателя;
- Приложението за SMS;
- Магазинът за приложения.
За всичко останало вариациите между различните производители и техните интерпретации на Android така или иначе са големи и потребителите приемат наличието на период на адаптация. Със сигурност обаче очакват да намерят любимите си приложения в магазина и базовите телефонни функции да работят без изненади.
Xiaomi преди няколко години взеха решение на западните пазари даже да не предлагат собствените си приложения за гласови разговори и SMS за сметка на тези на Google, които са масово внедрявани и от другите производители. Аналозите им обаче продължават да се разработват за други държави и не е трудно да се върнат в HyperOS.
Освен това, от около година Xiaomi по-видимо промотират своя собствен магазин за съдържание App Mall, който е "зареден" с голяма част от най-популярните игри и приложения.
Официално Xiaomi са сред добрите партньори на Google, като устройствата на компанията например се оказаха сред първите с AI функционалности като Circle to Search, а преди години даже имаше цяла продуктова линия от смартфони с "чист" Android - във вида, в който го предлага Google. Всичко това обаче може бързо да се промени, ако Вашингтон забрани тези отношения.
Парадоксално, но друг още по-голям играч на Android пазара е даже в още по-голяма степен подготвен за такова развитие - Samsung. Корейският гигант вече 15 години следва стратегия, според която потребителското изживяване трябва да е възможно най-далечно от това, което Google предлага в "своя" Android.
Този подход беше възприет във време, в което компанията успяваше да поддържа почти едновременно четири операционни системи (Android, Symbian, Bada и Windows Mobile) и платформа за J2ME-базирани мобилни телефони - всички те имаха един и същи интерфейс (тогава - TouchWiz) и можеше много лесно да се "мигрира" от една екосистема в друга.
Сега OneUI покрива изцяло "фабричния" облик на Android, но освен това Samsung има свои приложения за гласови повиквания и текстови съобщения, с които потребителите са свикнали, собствен имейл клиент и собствен магазин за приложения, който е доста богат.
На практика няма да е трудно компанията да се раздели с Google буквално от днес за утре - въпреки, че в момента също е сред близките партньори на онлайн гиганта и получава сериозни суми от него за промотирането на търсачката на Google и на AI платформата Gemini.
Тук отново говорим за "фактора Тръмп". Американският президент има изключително остра реторика спрямо Южна Корея, като настоява тя да плаща за разположените на нейна територия американски войски. Samsung е емблема на корейската индустрия и изглежда твърде вероятно да видим опит нейният бизнес да се използва за изнудване на Сеул.
Ако в един момент 4 от петте най-големи компании в смартфон сферата (Samsung, Xiaomi, Vivo и Oppo) скъсат с Google, това ще доведе до верижна реакция, която ще е с изключително тежки последици за компанията.
Така, вместо да изпише вежди, Доналд Тръмп се очертава да извади очите на един от най-важните технологични гиганти в САЩ.