През последните години Google не пропускат възможност да се похвалят с оптимизациите на операционната система Android, а в същото време производителите на мобилни устройства обещават все по-дълга софтуерна поддръжка, в някои случаи - по половин десетилетие даже за бюджетни модели. Думите обаче са едно, а делата друго - онлайн гигантът се готви сериозни да вдигне системните изисквания за телефоните и таблетите, които работят с Android 15, пише Android Authority в свой материал.
По-специално, вградената памет трябва да е най-малко 32 гигабайта от които системният дял е не повече от 25%, a при по-малко от 4GB RAM Android ще може да работи единствено в режим за устройства с ниска изчислителна мощност (т.нар Android Go). Освен това чипсетът трябва да поддържа графичния интерфейс Vulkan във версия най-малко 1.3 - т.е. например някогашният флагмански Snapdragon 888 (напълно адекватен за повечето задачи и днес) остава "под чертата".
Ако даденото устройство не покрива някое от тези изисквания и особено ако оперативната памет е под 2 гигабайта, Google няма да го сертифицират и така някои от ключовите услуги като Play Store няма да могат да се инсталират официално. Разбира се, никой не спира производителя да сложи на дадения смартфон или таблет отворената версия на Android (AOSP), но тя не съдържа някои от най-ползваните приложения.
Важно е да се подчертае, че системните изисквания важат и за устройства, които са излезли на пазара с по-стара версия на Android - ако нямат достатъчно памет или съвместим процесор, за тях няма да е възможен ъпгрейд. Това не ги превръща автоматично в електронен отпадък, но е възможно част от игрите и приложенията с течение на времето да загубят съвместимост.
Промяната на минималните системни изисквания е важна, тъй като на пазара в момента има бюджетни устройства, които се движат буквално "по ръба" на минимално нужното за Android 15, а посланието на Google е ясно - всяка година от хардуера ще се очаква повече. Затова и чисто новият ви смартфон с 4 гигабайта RAM и 64 гигабайта вградена памет е твърде вероятно да се окаже "изоставен" значително преди обещаните му например 6 нови версии на Android.
Така за потребителите вероятно най-доброто решение е да избягват най-евтините модели - даже и това да означава малко да забавят покупката на ново устройство. По този начин има по-голям шанс да могат да използват пълноценно придобивката си по-дълго време.