Huawei представи своята нова серия флагмански смартфони Mate 70, като и тази година акцентът не беше толкова в процесор, камери и дизайн, колкото в напредъка на технологичната независимост на компанията. Затова и най-голямата новина беше дебютът на HarmonyOS Next - първата изцяло самостоятелно разработена мобилна операционна система на Huawei.
Това е важна стъпка в стремежа на Huawei към софтуерна независимост след санкциите на САЩ от 2019 г., които ограничиха достъпа на компанията до услугите на Google. Правителствата във Вашингтон и ред други западни страни обвиняват компанията, че си сътрудничи с китайското разузнаване и в хардуера ѝ има нарочно оставени "дупки" в сигурността.
За разлика от предишните версии, базирани на отворения код на Android Open Source Project, HarmonyOS Next е изцяло собствена разработка на Huawei. Това означава, че разработчиците могат да използват само техния компилатор и вече компанията има пълен контрол над това, което се случва на устройствата ѝ.
Ричард Ю, ръководител на потребителския и автомобилния бизнес на Huawei, подчерта, че Mate 70 е първият масов смартфон, който може да работи с HarmonyOS Next. Той обяви, че новата операционна система, в комбинация с подобрения процесор, повишава производителността с 40% в сравнение с предишните модели.
Huawei се стреми да утвърди HarmonyOS Next като жизнеспособна алтернатива на Android и iOS в Китай. Компанията вече е привлякла над 15 000 приложения за своята екосистема и планира да разшири този брой до 100 000 в близко бъдеще.
Това все още не е сравнимо с милионите в магазините за съдържание на Apple и Google и затова Huawei запазва опцията за съвместимост с Android като резервно решение, предлагайки на потребителите избор между HarmonyOS 4.3 (съвместима с Android) и новата HarmonyOS Next 5.0.
Източник: GettyImages
Серията Mate 70 включва три варианта - Mate 70, Mate 70 Pro и Mate 70 Pro+. Базовият модел Mate 70 започва от 5499 юана (около 759 долара), което го позиционира конкурентно спрямо iPhone на Apple в Китай. Huawei насочва към изкуствения интелект и функциите за редактиране на снимки в новите устройства, стремейки се да привлече клиенти с иновативни AI инструменти.
Отделно дебютира и сгъваемият Mate X6 - значително по-компактно устройство в сравнение с останалите на пазара.
Източник: GettyImages
Въпреки че Huawei не разкри подробности за чипа в Mate 70, експерти предполагат, че поне някои версии ще използват Kirin 9100, произведен от водещия китайски производител на полупроводници SMIC. Това би било значително постижение, като се има предвид продължаващите американски ограничения върху достъпа на Китай до авангардни чипове.
Поне миналата година "новият" чип беше по стар производствен процес - Китай сериозно изостава в прецизната литография. Дали комунистическата страна вече е намалила изоставането си по този въпрос ще стане ясно след детайлен преглед на хардуера на смартфоните.
Успехът на Mate 60 миналата година и силното представяне на Mate 70 са ключови за възстановяването на Huawei на китайския пазар на смартфони. Според изследователската фирма Canalys, Huawei вече е вторият по големина производител на смартфони в Китай, с доставки надхвърлящи 10 милиона устройства за четвърто поредно тримесечие.
Сега компанията изглежда ангажирана най-вече на домашна територия, но е сигурно, че в момента, в който чиповете станат налични в голямо количество и софтуерната екосистема се развие, погледът на Huawei ще се насочи към глобалния пазар.