Huawei тайно изгражда производствена линия за усъвършенствани чипове като част от мрежа от полупроводникови съоръжения в Шенжен, целящи да прекъснат зависимостта на Китай от чуждестранни технологии, пише FT в свой материал.

Технологичният гигант е ключов играч зад три производствени обекта в Гуанлан, район на южния град, където е базиран Huawei, пише бизнес медията, като се позовава на свои източници, посещения в близост до локациите и анализ на сателитни снимки.

Huawei завзема китайския AI пазар с нов флагмански чип

Huawei завзема китайския AI пазар с нов флагмански чип

Технологичният гигант се възползва от новите ограничения върху износа за Nvidia

Huawei управлява един от обектите, според запознати, където ще произвежда своите 7-нанометрови смартфон и Ascend AI процесори — първия опит на компанията да произвежда собствени високотехнологични чипове.

Други два обекта, завършени миналата година, се управляват от производителя на чипово оборудване SiCarrier и производителя на памет-чипове SwaySure. Въпреки че Huawei отрича връзки с двете стартъп компании, експерти от индустрията твърдят, че технологичният гигант им помага за набиране на инвестиции и споделя персонал и технологии.

Съоръженията също имат финансова подкрепа от правителството на Шенжен.

Обектите са близо до заводи, управлявани от производителите на логически чипове Pengxinwei (PXW) и Shenzhen Pensun (PST), за които правителството на САЩ твърди, че са свързани с Huawei. Компанията е инвестирала и в съоръжения за производство на полупроводници в Шанхай, Нингбо и Циндао.

Усилията на Huawei за производство на чипове се ускориха след като Вашингтон наложи санкции през 2019 г. и отряза компанията от критични чуждестранни технологии. Работата й е част от по-широк правителствен натиск за локализиране на критични компоненти в условията на американски контрол върху износа, целящ да възпрепятства китайското технологично развитие.

Случи се: Huawei вече имат и чиповете, и софтуера за глобално завръщане

Случи се: Huawei вече имат и чиповете, и софтуера за глобално завръщане

Китайската технологична компания залага на независима екосистема - хиляди приложения са в нея

"Huawei са се заели с безпрецедентно усилие да развие всяка част от веригата за доставки на AI на вътрешния пазар - от оборудване за производство на силициеви пластини до изграждане на модели. Никога не сме виждали една компания да се опитва да прави всичко", коментира пред FT Дилън Пател, основател на консултантската фирма SemiAnalysis.

Някои експерти са скептични, че Huawei може да реализира амбициите си, предвид относителната си неопитност в производството на полупроводници в сравнение с местни и международни конкуренти.

"Това е голям проект, който получи много държавна подкрепа. Но има конкурентни компании в Китай, работещи по същото нещо от десетилетия, без да успеят да се изравнят с ASML и TSMC.", каза инвеститор в чипове.

Правителството на САЩ е насочило вниманието си към мрежата на Huawei и вероятно ще опита да я ликвидира преди да е заработила напълно. През декември Вашингтон забрани на американските компании да продават технологии на SiCarrier и SwaySure.