Шефът на втората по големина банка в Германия Commerzbank AG - Мартин Блессинг критикува суаповата сделка за обезценка и замяна на гръцкия дълги притежавано от частните кредитори на Гърция, като я сравни с "испанската инквизиция".
"Базовата основа за понижение на дълга на Гърция до 120% от БВП е прекалено малка, ако вие имате в предвид само частните кредитори на страната", заяви шефът на Commerzbank на пресконференция днес, като добави, че той не разбира защо и ЕЦБ не вземе участие в подобна операция по обезценка и замяна на гръцкия дълг.
Все пак Блессинг все още очаква достатъчно голям брой от частния сектор да приеме доброволно участие в тази суапова операция с гръцкия дълг, чрез която частните кредитори на Гърция ще отпишат/haircut 53.5% от номиналната стойност на притежаваните от тях гръцки книжа и ще получат за останалите гръцки настоящи книжа нови дългосрочни дългови облигации с ниски годишни лихви по тях.
"Мнозинството от притежателите на гръцки дългови книжа ще се съгласят на сделката, но въпреки това аз смятам, че ще влезе в сила т.н. "Колективна принудителна клауза" (CAC), при което всички частните притежатели на гръцки дълги ще бъдат принудени на сила да участват в тази суапова операция", заяви шефът на Commerzbank.
Попитан, дали Commerzbank е подготвена за възможен разпад на Еврозоната, шефът на втората по големина немска банка каза, че почти всяка банка е симулирала вътрешно подобен сценарий, въпреки че той очаква Единния европейски валутен блок да остане цял.