Чуждестранните инвеститори все още купуват държавни облигации на САЩ. Пресни данни от Министерството на финансите показват малко признаци чуждестранни инвеститори да избягват дълга на САЩ в отговор на митата на президента Доналд Тръмп.

Т. нар. отчет за разпределението на търговете, публикуван от Министерството на финансите в сряда, показа силни покупки в чуждестранната и международната категория. Групата е закупила 22% повече дълг в аукционите на държавните облигации през първата половина на април в сравнение с първата половина на март. Категорията, която включва частни чуждестранни инвеститори и чуждестранни централни банки предлага най-новата снимка на чуждестранното участие.

Инвеститорите обикновено не чакат с нетърпение този доклад, но съобщението в сряда дойде в отличителен момент за пазарите. Цените на по-дългосрочния държавен дълг паднаха след т. нар. реципрочно обявяване на митата на президента Тръмп по-рано през месеца и мнозина на Уолстрийт хвърлиха вината върху чужденци, които продават активи на САЩ като отмъщение. Доходността на 10-годишните държавни облигации е с 0,141 процентни пункта по-ниска през април. Тя се движи обратно пропорционално на цените.

Субадра Раджапа, ръководител на стратегията за лихвите в САЩ в Société Générale, коментира пред Barron's, че нейният екип ще обърне по-голямо внимание на последния доклад поради тази причина.

Документът би трябвало да разсее някои опасения относно оттеглянето на чуждестранните инвеститори. 10-годишният аукцион през април видя $7,2 милиарда, закупени от чуждестранна категория в сравнение с $4,64 милиарда миналия месец - повече от 50% увеличение.

Аукционът на 30-годишен дълг също показа повишение спрямо предходния месец. Аукционът на 3-годишни облигации беше малко по-слаб, но това беше повече от компенсирано от общата сума на другите две продажби.

Данните са в съответствие с коментарите, направени от министъра на финансите Скот Бесент. В интервю за Bloomberg миналата седмица Бесент каза, че вижда "увеличена чуждестранна конкуренция" в търговете.

Последният доклад разглежда само дългове, които са били продадени на търг към 15 април и са имали повече от година падеж. Данните за разпределението обикновено се публикуват на всеки две седмици.

Уволнение с глобални последици: Какво ще стане, ако Тръмп изгони шефа на Фед

Уволнение с глобални последици: Какво ще стане, ако Тръмп изгони шефа на Фед

Наистина ли американският президент иска да си докара стагфлация?

Министерството на финансите предлага разнообразие от други публично достъпни данни за покупка и продажба на дълг на САЩ. Най-много данни в реално време идват от резултатите от търговете на Treasury, които се провеждат всяка седмица. Тя включва категория, наречена индиректни участници в търга, група, която обикновено включва чуждестранни централни банки. Чуждестранните групи обаче могат лесно да се обадят на банки в САЩ, за да направят големи поръчки, една от причините категорията непряко да бъде несъвършен заместител за международно участие.

Самото Министерство на финансите казва така: "Трябва да се внимава при използването на косвени показатели като заместител на чуждестранно участие в търг, тъй като има скромна и нестабилна корелация между процента на косвените награди и процента на конкурентните чуждестранни награди."

Това прави отчетите за разпределението, които дават изчерпателна разбивка на наградите на търговете по тип субект, включително пенсионни фондове на САЩ и други, по-точен източник за размера на чуждестранното участие в търгове. Чуждестранните купувачи купиха 9,1% от общия дълг на Министерството на финансите с дата от 2 до 30 години, емитиран през март, почти в съответствие с нивата, наблюдавани през предходните два месеца.

Други данни не са толкова категорични. Япония, най-големият притежател на американски дълг, купи нетно $31,7 милиарда по-дългосрочни държавни дългове през февруари, докато Китай, вторият по големина, продаде нетно $4,8 милиарда, показват последните данни на Treasury International Capital. Той е изостанал, но най-добрият тракер на чуждестранни покупки.

България ще емитира рекорден дълг: какво се крие зад "хитрината" с държавните дружества?

България ще емитира рекорден дълг: какво се крие зад "хитрината" с държавните дружества?

Пазарът е доста спокоен на фона на всичко, което се случва, коментира Мартин Търпанов

Всички тези цифри се радват на повишен фокус поради силните последици от масовата продажба на държавни облигации от чуждестранни инвеститори. Повече от $9 трилиона дълг на САЩ предстои да бъдат изискуеми в рамките на една година, според оценката на Peterson Foundation. Правителството се нуждае от силно участие на купувачи от всички страни, за да помогне за плащането на този дълг.

Масовата продажба на дълг на САЩ може да не е изгодна за самите чуждестранни централни банки. Приблизително 88% от всички валутни транзакции включват щатски долари. Основните държавни институции в Китай, например, притежават най-малко $3 трилиона активи в долари, казва Capital Economics. Голяма част от световните лихви са фиксирани към държавните облигации. Всяко усилие да се навреди на стойността на държавните облигации също би навредило на стойността на тези притежания.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на злато на финансовите пазари.