Новоемитиран дълг, чието нетно нарастване ще бъде с близо 9 милиарда лева, безспорно е огромна цифра за мащабите на България, дори чисто исторически погледнато. Това заяви Maртин Търпанов, член на борда и ръководител направление "Търговия с дългови и ценни книжа" в "Делтасток", в студиото на Money.bg.
"Трябва да направим уточнение, че една част, между 7 и 8 милиарда лева, е свързана условно с това дали ще бъде увеличен капиталът на Българския енергиен холдинг, на Българската банка за развитие, както и на още няколко дружества. То пък зависи от това дали Европейската комисия ще одобри това като държавна помощ. Тук е, ако мога така да се изразя, заровено кучето", коментира гостът.

Той допълни, че тази процедура отнема време, обосновка, както и убеждаване. С това реално дългът, който България има нужда да емитира, за да покрие очаквания дефицит и падежите, е от порядъка на 10-11 милиарда лева.
"Всичко останало е в зависимост от това дали може да мине тази хитринка, добавена в последния момент, за байпас на бюджета", коментира още Търпанов.
Гостът изтъкна, че "бюджетът е доста напрегнат цяло, приходната част е доста понадута". А очакванията за ДДС предполагат първо сериозен ръст на икономиката, който в тази среда е "доста пожелателен" и, разбира се, много по-сериозна събираемост, базирана на изсветляване на икономиката.
Мартин Търпанов коментира, че "докарването на този дефицит в рамките на 3% ще бъде някакъв безспорен успех". И той твърде вероятно ще дължи на "стандартното неизпълнение на някои разходи, а именно капиталовите, които са за сметка на цялата разбита инфраструктура, на която сме свидетели".
Гостът поясни, че при вътрешния дълг банките са основен купувач. Другите компании, проявяващи интерес са застрахователите.
"Те имат нужда от инвестиране на техните задължителни резерви и пенсионните фондове. Когато видят възможност за някакъв арбитраж спрямо това, което имат отвън като алтернативи, също купуват", коментира той.
Експертът сподели, че пазарът е доста спокоен на фона на всичко, което се случва: "Има интерес към емисиите. Доходността не се различава много от доходността, която имаме по сходните еврооблигации на България. Това показва, че пазарът поне за момента спокойно приема нещата", допълни той.
Гостът изтъкна, че е напълно възможно "да се опитваме всячески да диверсифицираме структурната на дълга от всякакви международни, наднационални организации".
Въпреки всички обстоятелства обаче, и на вътрешния, и на международните пазари, доходността, на която България би емитирала, изглежда "доста прилична", заяви Търпанов: "И ние сме много близо като доходност до страна, с която непрекъснато се сравняваме, а именно Хърватия. Въпреки това, тя е с по-висок рейтинг". Той припомни още, че това е и страната, която последно влезе в еврозоната.
Целия разговор гледайте във видеото!