Нулев резултат за летния туристически сезон ще бъде огромен успех на фона на сривовете, които традиционни туристически държави търпят през последните два-три сезона. Подобна прогноза направи Донка Соколова, председател на Българската туристическа асоциация (БАТА) пред в. "Монитор".
Тя е оптимист, че въпреки световната икономическа криза, броят на чуждите туристи ще спаси българския туристически бранш от сериозен спад. На подобен успех се надяват и в Турция, стана ясно още по време на световното туристическо изложение МИТТ в Москва.
Соколова напомни, че изследване на британските медии отново постави страната ни сред най-предпочитаните дестинации на острова за отличното съотношение между предлагана услуга и цена. У нас организирани туристи от други държави започнаха да пристигат още от началото на април.
Изследванията на Националния статистически институт (НСИ) сочат, че през последните години страната ни бележи постоянен ръст от около 10-12% на годишна база и е повече от очаквано в периода на криза този ръст да не може да се задържи. Не може да става дума, обаче, за 30% срив за цялата страна, категорична е Соколова.
В същото време Красимир Станев, изпълнителен директор на "Албена" АД, коментира, че в момента курортът преживява най-слабия си сезон за последните 20 г. Според него, между 10 и 20 млн. лева ще е спадът в приходите. Все още се надяваме на малко по-добри ръстове на записванията за юли и август, въпреки че прогнозите не са много оптимистични, допълва Станев.
Точно за 50-ата годишнина на курорта Слънчев бряг акционерите обявиха, че на общото си събрание на 27 юни ще вземат решение за ликвидация на дружеството. Причината е инициатива на Министерството на икономиката, което иска инфраструктурата на комплекса да бъде предоставена безвъзмездно на община Несебър. Инфраструктурата, която е собственост на "Слънчев бряг" АД, включва паркове, озеленяване, алеи, тротоари и алейно осветление. От комплекса обаче не бяха платили 300 хил. лв. за улично осветление, която сума накрая бе платена от община Несебър.
От летище Варна вече отчетоха спад от 8% в пристигащите туристи, като намаленията засягат традиционни за Черноморието ни групи.
В същото време Николай Панайотов, консул на страната ни в Москва, отчита, че на ден в консулската служба постъпват средно по 300-350 молби за дългосрочни многократни визи от стари и нови собственици на имоти по Черноморието ни. Засега непроменени по обем остават групите за детски лагери, въпреки допълнително направените отстъпки в цените на визите, които вече обхващат децата до 18-годишна възраст.
Все по-динамично става движението на родните туристи във вътрешността на страната и отсядането в селски къщи и малки места за настаняване. След като през майските празници хотелите по планините и СПА хотелите бяха пълни 100%, се запазва тенденцията българите да се ориентират към същите места и за лятната си ваканция, коментират туроператори.