Доналд Тръмп иска iPhone, който не е направен в Китай. Даже не и в Индия. Допустим е само един вариант: iPhone Made in the USA. Е, казано с едно изречение, това е невъзможно.
Смартфоните на Apple може да се сглобяват в дадена държава, но компонентите им идват буквално от целия свят. В изключително сложната ситуация с митата, забъркана от Вашингтон, това може да стане огромно главоболие за технологичния гигант.
Кои държави са "замесени" в производството на iPhone извън Китай и Индия? Проучване на Университета в Охайо и публикация на Lifewire дават някои отговори. В това число - и изненадващи такива.
Тайван
Процесорът и Touch ID компонентите на iPhone са произведени от тайванската TSMC. Тя е водещ играч на полупроводниковия пазар в глобален мащаб. Освен за Apple, тя работи и за водещите Android производители.
Компанията има фабрики също в Япония, Германия, Китай и Съединените щати.

Източник: GettyImages
Германия
Базираната в Германия компания Bosch Sensortec произвежда акселерометъра във всеки iPhone. Това е специален сензор, който измерва ускорението в различни равнини.
С негова помощ функционира компасът, а интерфейсът се адаптира според начина, по който се използва устройството. Освен това данните от него могат да се използват и от специални алгоритми за премахване на фоновия шум при разговор.

Източник: iStock
Япония
Компоненти от флаш памет до LCD екрани и WiFi чипове се произвеждат в Япония от различни фирми, които също имат представителства в други държави, създавайки сложна мрежа от производители.
TDK са доставчик на компоненти за батериите на смартфоните.
САЩ
Corning произвежда стъклата за iPhone. Това беше потвърдено от самия главен оперативен директор на Apple Джеф Уилямс.
Швейцария
Жироскопите в iPhone се произвеждат в Швейцария от STMicroelectronics (STM). Те се комбинират с акселерометъра в общ пакет, който се използва например за ориентация в триизмерно пространство.

Източник: iStock
Чили
Според доклад от Storymaps, по-голямата част от медта, използвана в iPhone, идва от Чили. Също така и голяма част от лития. Всъщност Чили е най-големият производител на мед в света с 24 процента от световното производство на мед и е, според Геоложката служба на Съединените щати (USGS), вторият по големина производител на литий в света с близо 30-процентен дял.
Монголия
Според Университета в Охайо 90% от "редкоземните минерали, естествено срещащи се твърди вещества, чиято комбинация включва съществени части на iPhone, се добиват... в Монголия".