Ако попитаме децата какви искат да станат като пораснат, много от тях ще кажат лекари, полицаи, пилоти, футболисти, актьори, ватмани. Някои мечтаят да намерят професия, която да им доставя удоволствие и да ги удовлетворява. Други предпочитат да получават добра заплата, дори да не харесват работата си.
Докато по нашите ширини една от най-екзотичните професии все още си остава тази на инфлуенсъра, по света има значително по-странни и нестандартни.
Позицията "бяла маймуна"
За никого не е тайна, че азиатските компании трудно приемат чужденци в своите редици. Именно тази репутация създава нуждата от така наречените "бели маймуни". Това са чужденци, които азиатските бизнеси наемат, за да посещават техни събития или конференции. Обикновено седят на първите редове, а понякога дори им се плаща допълнително, за да изнесат реч. Работещ на тази позиция споделя, че компания му е платила 1000 долара, за да се преструва на отговорник по контрол на качеството в местна фабрика за една седмица.

Източник: iStock
Оши или "човек, който блъска"
В пиковите часове на делничните дни софийското метро се пълни с прибиращи се от работа, ученици, студенти с куфари, майки с деца и всеки, осмелил се да предприеме пътуване по това време на деня. Колкото и препълнени да са столичните влакове, далеч не могат да се сравняват с японските. За безопасността на пътниците в Япония се грижи така нареченият "оши", което в буквален превод означава "човек, който блъска". Неговата задача е всички пътници да влязат във влака, без да бъдат затиснати от вратите.
Ловец на глави
Със сигурност сте гледали поне един филм в живота си, в който протагонистът е преследван от ловец на глави, целящ да му попречи да спаси света. Оказва се обаче, че тази професия съществува и в реалния свят. Практикуващите я се наричат агенти, прилагащи гаранции и преследват бегълци или издирвани престъпници. Според CareerAddict потенциалната им печалба е 44 хиляди долара годишно.

Източник: YouTube
Русалка
Много малки момиченца искат да бъдат русалки, вдъхновени от детските филми и сериали. Е, вече имат възможността да влязат в опашката на любимата си героиня и дори да печелят пари от това. Макар работата да звучи забавно, тя изисква много сериозни умения по гмуркане. Работещите на тази позиция, предимно жени, прекарват дълго време под водата. Техните ангажименти включват частни партита, интеракция с посетителите на аквариуми, изпълнения в хотели и курорти и дори заснемане на филми. Една от най-успешните русалки, Линдън Уолбърт, споделя, че таксува 6000 долара на участие и може да печели четирицифрена сума на месец от канала си в YouTube.

Източник: iStock
Превозвач на айсберг
"Който не се учи от историята, е обречен да я повтори!" Човечеството се е вслушало в тази максима и е създало професията "превозвач на айсберг". Неговата задача е да премахва големите ледени блокове от пътя на корабите и нефтените платформи, а възнаграждението е 25 долара на час.
Пазач на ред
Никой не обича да чака на опашка, независимо дали за билети или пред лекарския кабинет. В някои държави като САЩ и Китай може да си наемете професионалист, който да пази ред и да ви повика, когато той наближи. Често тази услуга се използва по време на "Черния петък". Макар работата да не е толкова опасна като на превозвачите на айсберг, заплащането в повечето случаи е подобно.

Източник: iStock
Автор на бисквитки с късмети
Бисквитките с късмет са запазена марка на китайските ресторанти. Именно азиатските народи са много суеверни и често вярват искрено в написаното в десерта им. За съжаление, късметчетата вътре не са продиктувани от висшите сили, а от обикновени хора, които измислят загадъчни и мъдро звучащи послания за скромните 55 хиляди долара годишно (според CareerAddict).
"Писател-призрак" или автор на профили за запознанство
Ако писането ви се отдава, китайските десерти не са единствената възможност за нестандартна кариера. Макар приложенията за запознанства да минаха своя бум, до 2027 година се очаква да имат 440 милиона потребители, сочат данни на Statista. Много от тях обаче срещат трудност да се представят по най-добрия и вълнуващ начин. Именно тук на помощ идва "писател-призрак". Най-важната им задача е да опознаят клиента си и да гледат света през неговите очи, за да постигнат най-голяма достоверност. В различните държави заплащането варира от 900 до 2500 долара на месец от клиент.
Професионалист по спането
Ако шефът ви хване да спите на работа, най-вероятно ще бъдете уволнени. Ситуацията обаче е коренно различна за професионалистите по спане. Това са хора, които тестват матраци и хотелски стаи, участват в изложби или тестове на сънотворни лекарства, научни изследвания за състоянието на мозъка по време на сън и много други. Едно от най-интересните предложения е на The New Museum в Ню Йорк, който плаща 10 долара на час, за да бъдеш част от експозицията. През 2013 година пък НАСА е платила 18000 долара на доброволци, които да останат в леглото в продължение на 70 дни.

Източник: iStock
"Тагър" или как да печелите, докато гледате филми
Започнали сте нов сериал и не можете да спрете да мислите за него, но трябва да отидете на работа? Решението на проблема ви е просто - станете "тагър". Платформи като Netflix наемат хора, които да гледат продукциите им и да отбелязват ключови думи за оптимизиране на търсенето, да алармират за сцени с насилие и да пишат ревюта и препоръки. В зависимост от платформата, заплатата може да бъде на изгледан филм или на час. Според Savings Grove тя може да достигне дори 30 долара на час.

Източник: YouTube
"Улична зебра" в Боливия
Тази позиция възниква в началото на века, когато много хора в Боливия мигрират от селата в градовете и трафикът се увеличава. Името им идва от костюмите на зебри, които носят. С комбинация от пеене и танци те помагат на пешеходците да пресекат натоварените пътища и насърчават шофьорите да спазват правилата за движение. Специфичното при тази позиция е, че в костюмите са или доброволци, или млади хора в риск. Макар да получават минимална заплата, работата им има силно социално въздействие.
Нуждите на бизнеса и обществото създават все по-странни и интересни професии. Някои от тях могат да се практикуват от всеки, но други изискват специални умения и доза смелост. Единственото сигурно е, че колкото по-необичайна е работата, толкова по-добре заплатена е.