„За кмет: Гласуваме с лупа", четем от първа страница на „Стандарт"
Кьорав карти не играе ще важи с пълна сила и за предстоящите избори. В най-големите градове хората ще трябва да си носят лупа, за да открият своя кандидат. За да не бъдат по два и повече метра бюлетините за кмет и общински съветници в София, Пловдив, Варна и Русе, ще бъдат с много дребен шрифт. Така те са свити до метър и двайсет, но пък по-възрастните избиратели ще се измъчат.

Дошлите до урните ще трябва да имат търпение, защото заради голямото сгъване пускането на бюлетина ще отнема поне цигара време. Освен това хората в големите секции ще трябва да минават и през две кабинки, обясниха още от ЦИК. В едната ще се гласува за президент, а в другата за кмет и местен парламент. На 8 октомври пък изтича срокът за подаване на заявления за гласуване по настоящ адрес. Въпреки че е събота, кметствата ще работят през целия ден.
Още от статията на „Стандарт"

„Търси се нов план за закъсали банки в еврозоната", разкрива от първата си страница „Дневник"
Три години след като европейските правителства изляха милиарди евро в спасяването на банки с финансови трудности, отново са изправени пред сходен проблем и търсят спасителни инструменти. Очакването Гърция да фалира през следващите месеци става все по-реално, което увеличава и рисковете от нова финансова криза в зоната.

Причината е, че много от банките имат значителни експозиции в гръцки държавни облигации. По време на срещата си в Люксембург в понеделник финансовите министри от еврозоната са признали, че не са направили достатъчно, за да убедят пазарите, че банките са стабилни.

По информация на Financial Times те са се обединили, че трябва да се мисли нов механизъм за рекапитализация на отделни банки. Вчера Европа се събуди и с новината, че през нощта Moody's е понижила с три степени рейтинга на Италия. Това още повече засили натиска над правителствата да намерят начин да спрат разпространението на дълговата криза.

Германският канцлер Ангела Меркел също подкрепи общ спасителен план (виж цитата). А финансовият министър от кабинета й Волфганг Шойбле заяви, че при нужда Берлин може да възобнови механизма за подпомагане на банките, използван през 2008 г. "Най-голямото опасение на всички е, че напрежението на финансовите пазари може да се превърне в банкова криза", каза той.
Още от статията на „Дневник"

" Шефът на мормоните с 35 години концесия за злато на Диканите", разкрива „24 часа"
Концесия за добив на златно-сребърни руди в землищата на радомирските села Долна Диканя, Горна Диканя и Мечкул даде вчера правителството на компанията "Голдън Бийч Прима БГ". Правото на добив е за 35 години, а средногодишният ще е 35 000 тона руда, става ясно от доклада пред кабинета на икономическия министър Трайчо Трайков.

Преди да започне работа, "Голдън Бийч Прима" ще инвестира 2,8 млн. лв. за строителство на мината, по още 2 млн. ще бъдат вложени на 13-а и 23-а година от добива. Не е ясно каква ще е концесионната такса за находището. На мината няма да бъде правена и екооценка по преценка на регионалната инспекция по околна среда и водите в Перник.

"Голдън Бийч Прима БГ" е българска компания, регистрирана в София и член на минно-геоложката камара. Едноличен собственик на капитала е "Геостар Майнинг България". Тя е купила фирмата от регистрираната във Великобритания "Лондон енерджи капитал", като и продавачът и купувачът имат за управител роденият през 1983 г. Тодор Иванов.

Съсобственик и съуправител на "Геостар Майнинг България" е Марио Константинов Георгиев. Според информационната система "Дакси" той е и човекът, който държи регистрацията на Църквата на Исус Христос на Светиите от последните дни. Под това име у нас е регистрирана като вероизповедание християнската секта на мормоните.
Още от статията на „24 часа"

„Партиите вече няма да печелят от вдигането на минималната заплата", предупреждава от първата си страница „Сега"
Политическите партии и членовете на държавни комисии и консултативни съвети вече няма да печелят автоматично при всяко вдигане на минималната работна заплата. Субсидиите за партиите и възнагражденията за тези органи ще бъдат отвързани от размера на минималната заплата и ще се определят на различен принцип, така че да не зависят от динамиката на най-ниското възнаграждение. Ще отпадне и автоматичното увеличение на размера на наградите, обезщетенията и парите за облекло, които институциите имат право да дават.

За целта министрите трябва да предложат до месец промени в общо 29 нормативни акта. Ако не успеят, текстовете ще бъдат изменени в закона за бюджет 2012.

Това е решението на кабинета след продължили няколко месеца консултации със социалните партньори за използването на минималната работна заплата като база за определяне на различни по вид плащания. От него става ясно, че натискът на отделни министерства да извоюват по-високи възнаграждения на различни органи, следващи ръста на минималната заплата, не е успял. От документа обаче се разбира, че отвързването на групата плащания от минималната работна заплата не дава гаранция, че ще се приеме по-обективен принцип за тяхното определяне.

16 закона ще бъдат променени след постигнато съгласие в тристранката. Кабинетът настоява от размера на минималната работна заплата да бъдат отвързани възнагражденията на банковите синдици при процедури по несъстоятелност, на членовете на консултативния съвет на Сметната палата, на УС на фонд "13 века България". От вдигането на минималната работна заплата няма да печелят и членовете на изпълнителния съвет и комисиите към фонд "Научни изследвания", на Националния съвет за наука и иновации, ръководството и контрола на Българския институт по стандартизация, членовете на националното бюро за правна помощ.
Още от статията на „Сега"

„София е добро място за инвестиции в имоти според международен доклад", съобщава „Труд"
София е подходящ град за инвестиции през 2012 г. в търговски, логистични и жилищни площи. Това пише в доклад на Cushman&Wakefield, представен у нас от стратегическия партньор на компанията за България, Македония и Косово Forton International.

Анализът обобщава следкризисното развитие на големите градове в света.

По данни на Cushman&Wakefield в световен мащаб голяма част от градовете вече се радват на засилено търсене и подобрена активност. Ню Йорк отчита ръст в инвестициите от 165% на годишна база. Средното покачване на общия обем инвестиции в 25-те най-развити градове в света е с 48%. Ню Йорк, Лондон и Париж, следвани от Пекин и Сингапур се очертават като градовете с най-активно повишаващо се търсене.

Отново „Голямата ябълка", както и Лондон, Токио, Париж и Хонг Конг са най-подходящите за инвестиция в недвижима собственост градове, сочи още проучването на Cushman&Wakefield. Ню Йорк, който изпъква и като най-активно възстановяващия се от кризата град, намира място в началото на класацията за най-бързо разрастващи се инвестиционни пазари. Градът заема втората позиция, предхождан от Чикаго и следван от Бостън. Трето място има Ню Йорк в подреждането на най-добрите градове за инвестиция в търговски площи. Първите две места заемат съответно Хонг Конг и Рейн-Рур.

Най-атрактивни за инвеститорите в офис площи според Cushman&Wakefield са Лондон, отново Ню Йорк и Париж, а за инвестиционния пазар на индустриални площи най-подходящи са Сингапур, Лос Анджелис и Хонг Конг.
Още от статията на „Труд"

„Магистралите с огради за шума", информира от първата си страница „Монитор"
80 километра от най-шумните участъци на магистралите ни още догодина ще бъдат оградени с шумозаглушителни пана. Това предвиждат стратегическите шумови карти на трите най-големи града и най-натоварените пътни участъци и мерките, разработени по тях. Уредите на Агенцията по околна среда са определили като най-шумни пътищата край Горни и Долни Богров към магистрала „Хемус", входа и изхода на София по бул. „Сливница" към Калотина, на Пловдив, също така и пътят за Несебър край гр. Ахелой. Според Мария Костова от екоминистерството това са и най-критичните точки, през които преминават поне 6 млн. коли годишно.

Заради това някои от тях ще бъдат заобиколени чрез обходни пътища, като това трябва да стане най-късно до 2013 г.

Постоянният шум разболява и уврежда най-вече слуха и нервната система. Според експертите обаче основният причинител на вредните за здравето ни децибели са главно автомобилите. Близо 80-85% от тътена, сред който живеем всеки ден, се дължи на колите. Заради затихващите функции на жп транспорта влаковете не достигат критичните показатели от 60 000 преминавания годишно, а слабият въздушен трафик­ под 50 000 полета, също е солидно алиби за авиацията ни.

Според Мария Костова в ЕС има специална директива за шума, но тя не въвежда общи стандарти, всяка страна сама си определя граничните нива на шума. Без изключение всички страни членки имат сериозни проблеми с тях. Българските норми предписват денем шумът да е не повече от 55-60 децибела в зависимост от това дали става дума за жилищна зона, натоварена артерия, или централни градски части.
Още от статията на „Монитор"

„МВФ предупреди за опасност от нова глобална рецесия през 2012 г.", съобщава от първата си страница „Класа"
Международният валутен фонд предупреди за опасността от нова глобална рецесия догодина. Според последните икономически прогнози на МВФ ръстът на Европа ще бъде 2,3% тази година при очаквани доскоро 2,4 на сто. За следващата година се залагат 1,8 на сто. И за това е виновна несигурността, създадена от дълговата криза. В примката на рецесията ще останат Португалия и Гърция през 2012 и 2013 г. БВП на еврозоната ще расте тази година с 1,6%, което е с 0,4 процентни пункта по-малко от предходната прогноза, а догодина този темп ще намалее до 1,1% при заложени преди 1,7%. Фондът намали оценките си дори за локомотива на европейската икономика Германия - 2,7% през 2011 г. при прогнозирани предварително 3,2%. Догодина този растеж ще намали скорост до мижавите 1,3% (последната прогноза бе 2%). За България данните сочат 2,5% тази година и 3 на сто догодина.

Ръстът в Централна и Източна Европа е засегнат от дълговата криза в еврозоната и забавянето на световната икономика, потвърди Петер Брециншек, директор на „Райфайзен рисърч", част от Райфайзенбанк интернешънъл АГ (РБИ). Поради тази причина звеното оряза значително прогнозата си за БВП през 2012 г. за повечето страни в региона до 2,3%. За тази година Брециншек очаква 3,2%. Въпреки че растежът в ЦИЕ се забавя, показателят остава значително по-висок от еврозоната - 1,6% през 2011 г. и само 0,2% през 2012 г.

От МВФ предупреждават също, че дълговата криза, предизвикана от Гърция, заплашва да се превърне в банкова криза. Затова европейските трезори ще трябва да бъдат рекапитализирани с между 100 и 200 млрд. евро.
Още от статията на „Класа"

"Ставаме врата на Бразилия за ЕС", съобщава „Монитор"
България да бъде топлата връзка на Бразилия с Европейския съюз. Това поиска президентът на южноамериканската страна Дилма Русеф от премиера Бойко Борисов вчера. Първата дама на Бразилия, която има български корен, е на двудневно официално посещение у нас.

„Бразилия е стратегически партньор на ЕС. От тази гледна точка България би могла да бъде както пункт за вход, така и за изход на интереси и взаимоотношения между европейските държави и Бразилия", обяви Русеф след срещата си с Борисов на „Дондуков" 1. До последния момент в програмата на бразилския президент не бяха предвидени изявления пред медиите след разговора с министър-председателя, но двамата държавници решиха да направят кратки изказвания. След като я нарече „скъп гост", Борисов даде думата на Дилма.

„България в момента е постигнала много стабилно икономическо положение. Има ръст на инвестициите в някои сфери - в изграждането на пътища, магистрали и метро. Силно се надявам, че в България ще се запази тази тенденция на ръст в икономиката в контекста на кризата особено в еврозоната", обяви Русеф, като изрази радост, че е в София, и определи страната ни като такава, с която е „свързана по сърдечни причини".

България и Бразилия ще си сътрудничат в сфери като селското стопанство, технологиите, строителството и науките. Заявка за установяване на по-близки отношения между двете страни във всички области направи самата Дилма Русеф.
Още от статията на „Монитор"

„Дават кредити с пари от ЕС", информира „Стандарт"
Фирмите, които имат спечелени проекти по ОП "Конкурентоспособност", ще могат да взимат и нисколихвени кредити за съфинансирането им. Заемите ще се отпускат със средства по самата програма. Идеята е възникнала заради факта, че в момента голяма част от проектите пропадат заради липса на средства от страна на фирмите и отказ на банките да ги финансират. Това обясни министърът, който отговаря за усвояването на средствата от ЕС, Томислав Дончев. Затова се обмисля част от сумата по ОПК да бъде заделена и предоставена на банките да оперират с нея и да отпускат нисколихвени заеми. Тъй като парите са заемни, те ще могат да бъдат използвани за съфинансиране на проектите или за други дейности, свързани с бизнеса, обясни Дончев. В момента 30-35% от одобрените проекти пропадат заради липса на съфинансиране, каза зам. икономическият министър Евгени Ангелов. Фирмите губят време и пари, а администрацията - ресурс за оценяване на проектите. А след това те не се осъществяват, коментира Ангелов. Синхронът между безвъзмездното финансиране и банковата политика у нас към момента не е добър. Но не твърдя, че е по вина на банките, допълни Томислав Дончев. Нужен е механизъм, чрез който още на фаза кандидатстване с проекта да става ясно дали той е банкируем, обясни министърът. Очаква се ОП "Конкурентоспособност" да стане третата, която ще приема документи по електронен път.
Още от статията на „Стандарт"

„Най-задлъжнелите на държавата ВиК ще получат 4 години отсрочка", съобщава „Дневник"
Държавата планира да събере неплатените задължения на ВиК дружествата в страната за такси водоползване до 2016 г. Това обяви Галина Симеонова, директор на фонда ПУДООС към екоминистерството, в който постъпват таксите на операторите. Във вторник в. "24 часа" съобщи, че повече от половината водни дружества имат неплатени такси за водоползване към фонда с общ размер над 30 милиона лева.

Две трети от сумата се падат само на пет от тях - дружествата в Пловдив (6.41 млн.), Перник (4 млн.), Габрово (3.24 млн.), Стара Загора (4.1 млн.) и Добрич (4.38 млн.). Задълженията са натрупани от 2001 г., когато беше въведена таксата за водоползване, до 2010 г. За тях се знае от около 5 години, но те не са събрани досега. Една от причините е, че операторите обжалват размера на задълженията си, обясни Симеонова.

За 4 млн. лв. от дълговете ПУДООС вече има договор за разсрочено плащане с няколко от фирмите и те се изплащат. За останалите преговорите предстоят. "Задълженията се обжалват от ВиК операторите и до края на годината очакваме някои дела да приключат, така че да договорим плащането", каза Симеонова. Най-малките задължения и тези до 1.8 млн. лв. ще бъдат разсрочени в рамките на година и половина, посочи тя.

По-големите - до 2.5-3 млн. лв., ще получат отсрочка до около 2 години - такава е ситуацията при "ВиК Сливен", което е договорило разсрочване на дълга си от 2.7 млн. лв. до 2014 г. Петимата най-големи длъжници, подчинени на министерството на регионалното развитие, ще получат по-голям толеранс. "Все още не е определен срокът, но държим той да е до 4 години", подчерта Симеонова.
Още от статията на „Дневник"

"Цар Киро ще отърве конфискация", разкрива „Сега"
Кирил Рашков, известен още като цар Киро, може да отърве конфискацията на имуществото си, се разбра от думите на шефа на комисията за престъпното имущество Тодор Коларов пред Би Ти Ви. Коларов призна, че ръководената от него структура на практика е с вързани ръце. Причината е, че за да започне проверка, органът трябва да бъде сезиран и да има обвинения и присъда срещу даденото лице по точно определени текстове. Според Коларов дори и да е бил приет законът, предложен от правосъдния министър Маргарита Попова, Кирил Рашков отново е щял да избегне ударите му.

Проектът на Попова предвиждаше отнемане на имоти и без влязла в сила присъда. Коларов обаче обясни, че обвинения като закана за убийство, незаконно производство на алкохол и джебчийство не попадат в приложното поле на комисията както по бъдещия, така и по сега действащия закон.

Законът "Попова" бе отхвърлен от мнозинството в последния момент с аргументите, че трябва да има повече гаранции срещу злоупотреба и за човешките права. Само преди ден обаче премиерът Бойко Борисов декларира, че въпросният закон със сигурност ще бъде приет от парламента.
Още от статията на „Сега"

„Обучението в Англия - най-предпочитано за българските младежи", разкрива „Класа"
Англия е най-предпочитаната страна за обучение от българските младежи. 80 на сто от всички постъпили заявления за следване зад граница са точно за островната държава. Това съобщи вчера Ирина Христова, един от организаторите на изложението „Световно образование", което ще се проведе на 8 и 9 октомври в хотел „Хилтън" в София.

Средната такса в английските университети е 7500 британски лири, което се равнява на около 18 000 лева, уточниха организаторите на форума. Те уточниха, че предстоящата учебна година за висшите училища на островната държава е първата с нови, по-високи такси. По думите на Христова таксите във Великобритания скачат само за степен бакалавър. Максималният размер на сумата за обучение е 9000 паунда на година. Въпреки по-скъпото образование обаче тя си остава най-предпочитаната страна за обучение от българските младежи. Увеличава се и броят на българите, които теглят студентски кредити.

Срокът за подаване на документи е до 15 януари. За Англия тази година са подали документи 2400 българи, обясни Ирина Христова.
Още от статията на „Класа"