От 1 юли за 1,8 милиона служители в Румъния, основно от частния сектор, брутната минимална работна заплата се увеличава от 3300 леи (1297 лв.) на 3700 леи (1454 лева). За сравнение, в края на миналата година, минималната работна заплата за България беше определена от правителството на 933 лева - което беше увеличение с близо 20% спрямо предходния й размер, но сега брутната минимална заплата в севрната ни съседка е с над 50% повече.

Посоченото увеличение в Румъния ще позволи от 1 януари 2025 г. да бъде приложено правилото за европейската минимална заплата, заяви румънският премиер Марчел Чолаку, съобщи румънската агенция "Аджерпрес".

По думите му, "преди 10 години брутната минимална заплата е била 800 леи. Сега имаме с 2900 леи повече, тоест растеж от 363 процента! Нетната минимална заплата нарасна за 10 години с 293 процента - от 601 леи в края на 2013 г. на 2363 леи в момента или около 928 лева, което е с 28% повече спрямо България. Минималната нетна заплата у нас е от порядъка на 721 лева за втора категория труд. По-малката разлика се дължи на по-ниските удръжки върху доходите от труд в България.

Задлъжнялост: Румъния бави плащания на огромни суми към клиники в Европа за лечение на свои граждани

Задлъжнялост: Румъния бави плащания на огромни суми към клиники в Европа за лечение на свои граждани

Най-големи са задълженията към здравни заведения в Германия

Според Националния статистически институт цените в Румъния са нараснали средно с 53,26 процента през последните 10 години, което показва реален растеж - отвъд инфлацията - на нетната минимална заплата със 157 процента", коментира Марчел Чолаку.

Премиерът допълва, че настоящото увеличение е още по-важно, тъй като позволява от 1 януари 2025 г. да бъде приложена схемата на европейската минимална заплата - което означава, че най-ниската заплата в Румъния ще представлява около половината от средната заплата за страната.

Една десета от гражданите на Румъния притежават повече от половината от общото нетно богатство в страната

Една десета от гражданите на наша съседка притежават над половината от общото нетно богатство в страната

Подобна е ситуацията в почти всички страни от Балканите