Минималната работна брутна заплата у нас от 1 януари се очертава да бъде 1077 лева, вместо досегашните 933 лева. Това предвижда проект на правителствено постановление, публикуван за обществено обсъждане. Впрочем, такова беше и предложението на КНСБ. Това означава, че ако се утвърди посочената стойност на този важен показател - което по всяка вероятност ще стане - то нарастването на минималната брутна заплата у нас ще бъде с 15,5%. 

През този месец излязоха данни и за средния размер на пенсията за стаж и възраст, която вече е 1030 лева.

Посоченото увеличение със 144 лева в абсолютна стойност и като процент е по-малко от предишното нарастване (2024 г. спрямо 2023 г.), когато повишението на минималната заплата беше със 153 лева и съответно с почти 20%.

Ако погледнем обаче малко по-назад, виждаме, че нарастването на МРЗ през 2023 г. (780 лв.) спрямо 2022 г. (710 лв.), беше със 70 лв. и съответно с 10%.

От друга страна, при сравнение за три години назад, увеличението на минималната заплата през 2025 г. (проект) спрямо 2022 г., ще бъде (евентуално) с впечатляващите почти 52%.

Работещите на новата минимална заплата ще живеят с 24 лева на ден

Работещите на новата минимална заплата ще живеят с 24 лева на ден

Данъците струват два възнаграждения и половина годишно

Новият размер е определен съгласно разпоредбите на Кодекса на труда и е половината от средната заплата за период от 12 месеца назад. Така от догодина минималното заплащане на час ще бъде 6,49 лева.

В доклада към проекта за новия размер на минималната работна заплата (МРЗ) се посочва, че той ще допринесе за повишаване на мотивацията на хората с ниски доходи за търсене на работа, за повишаване на жизненото равнище, както и за стимулиране на вътрешното търсене.

Предложеният размер на МРЗ от 1077 лв., се доближава до основните допускания по Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2024-2026 г., където минималната работна заплата за страната за 2025 г. е заложена в размер на 1052 лв.

Необходимите средства за изпълнение на правителственото постановление за увеличение на минималната заплата се осигуряват в рамките на предвидените средства по бюджетите на бюджетните организации.

Минималната заплата в Румъния вече достига равностойността на близо 1500 лева

Брутната минимална заплата в Румъния е с 50% повече от България, но разликата в нетната е по-малка

Това е с над 50% повече спрямо минималната брутна заплата у нас

Минималната заплата в наши съседни страни

В Турция минималната заплата за тази година се изчислява на 1015 лева, т.е. е по-висока от тази у нас. Затова има голяма вероятност при определянето й за следващата година, също да е по-висока от планираната за България.

В Гърция минималната заплата през пролетта беше повишена на 830 евро, като се очаква и догодина да има повишение.

А в Румъния минималната заплата в средата на годината също беше повишена - на сума изчисляваща се на 1454 лева, т.е. също е по-висока от нашата.