Седем български компании попадат в тазгодишната класация Топ 500 за Централна Европа на консултантската фирма Делойт. Най-съществена промяна в подреждането показва дружеството Арубис, което от 139 място се изкачва на 88 позиция.
Най-добре се представя Лукойл Нефтохим, заемайки 41 място, като се изкачва с 6 места спрямо класацията за 2009 г. Лукойл България отстъпва три места (80 място в тазгодишната класация). OMV България заема 221 място, при 264 позиция година по-рано.
На 328 място е ЧЕЗ Електроразпределение България (при 294 позиция година по-рано). МобилТел заема 350 място (277 преди година), БТК (VIVACOM) е на 439 място, но подобрява позицията си в класацията (347 място преди година).
В края на таблицата е Cosmo България - 493 място, като се изкачва с пет места (398 място преди година).
„Следвайки регионалните тенденции, списъкът на класираните български компании също се оглавява от представители на енергийните индустрии. За разлика от тенденциите в региона, обаче, българските телекомуникационни компании успяват отново да се класират, макар и на по-ниски позиции в сравнение с миналата година", обобщава председателят на Делойт България Васко Райчев.
Той прогнозира, че през следващите няколко години компаниите в региона ще бъдат изправени пред предизвикателствата на вече променените икономически и финансови условия и в тази нова действителност намирането и прилагането на нови решения и технически иновации ще бъде двигателят на растеж на компаниите и на икономиката в региона.
Начело и в тазгодишната класация на Делойт е полската компания PKN Orlen. Второто място запазва и унгарската MOL, докато чешката Škoda измества от третото място ЧЕЗ. В топ 10 поподат 4 компании от Полша, 3 от Украйна, 2 от Чехия и една от Унгария.
След двегодишно орязване на корпоративните разходи с цел създаване на по-стегнати и по-ефективни организации в региона, близо 80% от 500-те най-големи компании в Централна Европа постигат по-високи приходи през 2010 г. в сравнение с предходната година, когато само 16% успяват да отбележат ръст, подчертават авторите на авторитетната класация. Според тях висшите мениджъри се фокусират върху растежа, финансовото представяне и иновациите като три основни области, които ще допринесат за устойчивото възстановяване в самите компании и в целия регион.
В региона се регистрира растеж, но той все още остава нестабилен, твърди Майк Барингтън, главен изпълнителен директор на Делойт Централна Европа, цитиран в съобщение до медиите на Делойт България. Той отбелязва, че няма голяма разлика между компаниите от страните, чиито икономики показват признаци на възстановяване - като Полша, Чехия и Словакия, или компаниите от Румъния, Унгария и Хърватия, чиито икономики все още се борят за възстановяване. Всички те се изправят пред еднакви проблеми: потребителите ограничават покупките, фирмите внимателно преценяват разходите, а забавянето на растежа на западните икономики застрашава възможностите за износ.
„С появилия се нов натиск върху маржовете на компаниите, държавните финанси и световните пазари, днес основният въпрос е дали нарастващите приходи за 2010 г. са истински индикатор, че регионът се е върнал към стабилност, или дали това не е само глътка въздух, преди да влезем в период на следващи сътресения", обяснява Майк Барингтън.
Според тазгодишното проучване в сектор „Производство" е най-голямото увеличение на броя на компаниите, включени в класацията. Не само, че броят на производителите нараства с 15 и достига общо 116, но и средното увеличение на приходите в сектора от 23% за годината е значително по-голямо от промяната в другите индустрии. Иначе, подобно на предишни години, на върха на класацията отново доминират фирми от сектора на енергетиката и енергийните ресурси.
"Най- губещите" индустрии по отношение на броя класирани фирми са: ТМТ (технологии, медии и телекомуникации) (от 43 фирми през 2009 г. до 39 през 2010 г.) и потребителски стоки и транспорт (с намаление от 169 до 157 тази година).
Класацията ТОП 500 за Централна Европа се изготвя на база консолидирани приходи на компаниите (нетни приходи от всички дейности в рамките на компанията) за финансовата 2010 година. Компаниите са класирани по основна дейност (индустриален сектор) и страна. Допълнително са класирани банки и застрахователни компании, съответно по сума на активите и брутни начислени премии.
Приходите от продажби на дъщерни дружества на големи групи компании и холдинги, които оперират в различни индустриални отрасли, подотрасли или страни се вземат предвид отделно от консолидиращото дружество, ако същевременно са и достатъчно големи за да бъдат включени в класацията самостоятелно.
В класацията на Делойт по дефиниция не се включват холдинги и други видове бизнес конгломерати, които в състава си имат дъщерни дружества опериращи в разнородни индустрии, всяка от които има собствени пазари, търговски стратегии и самостоятелно ръководство, и при които консолидацията на ниво холдинг (конгломерат) по-скоро представлява механичен сбор от приходите от продажби на дъщерните дружества опериращи в съответните индустрии и пазари. В класацията не се включват и инвестиционни фондове, лизингови компании или дружества, предоставящи финансови услуги, които не са банки или застрахователни компании.